DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

KEP: Europa chce zapomnieć o swoich korzeniach. „Tragiczny staje się świat, który odrzuca Boga”

KEP: Europa chce zapomnieć o swoich korzeniach. „Tragiczny staje się świat, który odrzuca Boga”
fot. Adam Chelstowski/FORUM

„Europa chce zapomnieć o chrześcijańskich korzeniach; głosi się prawo do eutanazji czy też prawo kobiet do zabijania własnych nienarodzonych dzieci, podważa się instytucję małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, promuje się ideologię gender. Tragiczny staje się świat, który odrzuca Boga” – piszą członkowie prezydium Konferencji Episkopatu Polski w liście z okazji 75. rocznicy śmierci Edyty Stein.


Biskupi wchodzący w skład prezydium Konferencji Episkopatu Polski podkreślają, że Europa chce zapomnieć o swoich chrześcijańskich korzeniach. Przykładem na to są coraz częściej akceptowane przez polityków i opinię publiczną oferty promocji ideologii gender czy podważania małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Prezydium KEP przypomina w liście historię życia św. Edyty Stein, drogę, którą przeszła od rezygnacji z judaistycznej wiary, przez ateizm, aż do chrześcijaństwa. Biskupi podkreślają również, że święta była oryginalnym myślicielem i autorką wielu znakomitych dzieł filozoficznych.

„Gdy obecnie przeżywamy 75. rocznicę śmierci św. s. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein - jesteśmy świadkami pewnego bardzo znaczącego procesu kulturowego. Polega on na wyraźnym i w pełni świadomym odchodzeniu od Europy rozumianej jako Europa ducha. Wbrew temu, do czego wzywał św. Jan Paweł II Wielki, Europa chce zapomnieć o swoich chrześcijańskich korzeniach i za wszelką cenę żyć tak, jakby Boga nie było” – czytamy w liście.

„W konsekwencji po raz kolejny znajduje swe potwierdzenie słynne zdanie Fiodora Dostojewskiego: Jeśli Boga nie ma, to wszystko wolno. Głosi się bowiem prawo do eutanazji czy też prawo kobiet do zabijania własnych nienarodzonych jeszcze dzieci, podważa się instytucję małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, promuje się ideologię gender” – dodają biskupi.

Prezydium KEP zaznacza, że w świetle tych tendencji, Edyta Stein jawi się dzisiaj jako jednoznaczny znak sprzeciwu. „Jej życie pokazuje, jak wielki jest człowiek, który z wielką odwagą i uczciwością intelektualną szuka Boga, i jak tragiczny staje się świat, który Boga odrzuca. Módlmy się więc do Najlepszego Ojca - za przyczyną św. Teresy Benedykty od Krzyża - o łaskę nawrócenia dla Europy i odwagę powrotu do jej chrześcijańskich korzeni” – podsumowują biskupi.


Św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein) zmarła 9 sierpnia 1942 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. „Przeszła do Boga w całkowitym ogołoceniu, zamordowana w komorze gazowej, wraz z innymi Żydami, którzy zostali przywiezieni do Auschwitz w specjalnym transporcie z obozu przejściowego w Drente-Westerbork w Holandii” – czytamy w liście prezydium KEP.

 

 

Źródło: KAI

WMa

DATA: 2017-07-17 21:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kalifat europejski będzie powrotem do antycznych korzeni? W formie jesteś :-D
11 miesięcy temu / do Stormer
 
W końcu wraca do antycznych korzeni.
11 miesięcy temu / Stormer
 
Polska podąża w tym samym kierunku, co zgniły Zachód. W mojej miejscowości jest prawie wszędzie praktykowana Komunia św. NA GĘSIEGO, a w diecezjalnym radio PROTESTANTYZACJA Mszy św. (już prawie nie ma mowy o Najświętszej Ofierze, a przechodzą do wspólnoty ŁAMANIA CHLEBA; wspólnota EUCHARYSTYCZNA jako Msza św. to poprzedni etap). +++ Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko (Matko i Królowo nasza)...
11 miesięcy temu / Jurek
 
jesli chcesz byc apostolem ... ?Panie mój, dopomóż mi rozprzestrzeniać Twój blask, gdziekolwiek się znajdę, dokądkolwiek się udam. Spraw, by moja dusza wezbrała Twoim duchem i życiem Twoim. Przenikaj i władaj cala moja istota do samego końca, tak by życie moje było niczym innym jak tylko Twoim odbiciem. Spraw, aby Twoje światło przeze mnie przepływało i ze mnie promieniowało, tak aby każdy z kimkolwiek się zetknę, odczul we mnie Twoja obecność. Dozwól mi, by patrząc na mnie ? nie mnie, lecz Ciebie widziano- mój Boże! Pozostań przy mnie, a stanę się światłem, tak jak Ty nim jesteś; stanę się światłem dla innych. To światło, o Panie, będzie całkowicie i wyłącznie Twoim światłem, nie moim. To Ty, Panie, przeze mnie innym świecić będziesz. Dozwól mi wielbić Ciebie w sposób, który jest Ci najmilszy, podczas gdy ja będę światłem dla tych wszystkich, którzy są wokół
11 miesięcy temu / MariaPietrzak
 
To "świadome odchodzenie od Europy rozumianej jako Europa ducha"...to nic innego jak samobójstwo , bowiem Europa bez ducha to jak ciało bez ducha , czyli trup ! Edyta Stein była kobietą mądrą , poszukiwała prawdę i Prawda się przed nią odkryła, i ją zachwyciła ! Ilu dziś poszukuje Prawdy ? Brak tej refleksji .... Raczej trzeba wyjść naprzeciw .... Brat Caretto twórczo pisze ..."Noc każdego człowieka potrzebuje czegoś lub kogoś , kto odbije Światło .... Chrystusa , przyjmując je najpierw na siebie ! Nie liczy sie twoja wiedza , liczy sie twoja moc przyjęcia światłości Bożej , która przychodzi do ciebie poprzez Chrystusa . A przychodzi ... gdy nieobce ci są błogosławieństwa będące najbardziej autentyczną syntezą Ewangelii i myśli Jezusa . Zacznij więc od nich , odmów je i spróbuj żyć według nich" ! Reszty dokona Bóg !
11 miesięcy temu / MariaPietrzak
 
Po co powołują się na Dostojewskiego, wroga Kościoła Katolickiego? Czy Dostojewski ma być dla nas jakimś autorytetem? Czy mało jest cytatów w Piśmie Św.? Jak na przykład: "Rzekł głupi w sercu swojem: Niemasz Boga. Popsowali się, i obrzydłymi się stali w nieprawościach: niemasz, ktoby dobrze czynił."
11 miesięcy temu / BasiaM
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.