DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

KE ma „innowacyjną” strategię polityki zagranicznej. UE będzie silniejsza dzięki „dyplomacji kulturalnej”

KE ma „innowacyjną” strategię polityki zagranicznej. UE będzie silniejsza dzięki „dyplomacji kulturalnej”
fot. tommclaughlin.blogspot.com

Komisja Europejska zaakceptowała nową strategię polityki zagranicznej UE przedstawioną przez Federicę Mogherini. Program „A Stronger Global Actor” zakłada „sprawne” reagowanie UE na globalne wyzwania, w tym kryzysy w sąsiedztwie. Najważniejsza jednak będzie „dyplomacja kulturalna” mająca służyć „tolerancji i rozwoju dialogu międzykulturowego.” Organizacje pozarządowe promujące „wartości europejskie” będą mogły liczyć na potężny zastrzyk gotówki.

 

Nowa strategia jest skoordynowana z założeniami ideologii „zrównoważonego rozwoju”, realizowanej przez agendy ONZ. Chwaliła ją ostatnio dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa. Jej zdaniem, umieszczenie kultury w samym sercu stosunków międzynarodowych UE, to „ważna wiadomość dla świata”.

 

Program został przyjęty przez Komisję Europejską w czasie, gdy intensywność i ilość ataków na dziedzictwo kulturowe znacznie wzrosły, szczególnie na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

 

Według Komisji, dziedzictwo kulturowe jest zagrożone przez działania wojenne, grabieże i akcje  „czasami motywowane sekciarską nienawiścią”. „Zdobyte artefakty są często sprzedawane i generowane w ten sposób  przychody mogą być wykorzystywane do wspierania działalności terrorystycznej. To zubaża dziedzictwo kulturowe na świecie” – czytamy w dokumencie.

 

Mogherini zaproponowała strategię wzmocnienia roli UE na arenie międzynarodowej poprzez zaangażowanie w działania na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego we współpracy z UNESCO.

 

Bruksela ma silnie wspierać naukę o różnorodności kultury i uczyć młode pokolenie tolerancji, by powstrzymać je przed przyjmowaniem postaw ekstremistycznych.

 

Zgodnie z oficjalnym komunikatem, „Strategia dotycząca międzynarodowych stosunków kulturalnych” przedstawiona przez Komisję Europejską i wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa ma na celu „propagowanie współpracy kulturalnej między UE a jej krajami partnerskimi oraz promowanie światowego ładu opartego na pokoju, praworządności, wolności wypowiedzi, wzajemnym zrozumieniu i poszanowaniu podstawowych wartości.”

 

Wysoka przedstawiciel UE i wiceprzewodnicząca Komisji Federica Mogherini stwierdziła: „Kultura musi być nieodłączną częścią naszej polityki zagranicznej. Jest potężnym narzędziem do budowania mostów pomiędzy ludźmi, zwłaszcza młodymi i do wzmocnienia wzajemnego zrozumienia. Może być również siłą napędową rozwoju gospodarczego i społecznego. Kiedy stajemy w obliczu wspólnych wyzwań, kultura może pomóc nam wszystkim, w Europie, w Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Azji, połączyć wysiłki, by zwalczać radykalizację postaw budować sojusz cywilizacji na przekór tym, którzy próbują nas poróżnić. To dlatego dyplomacja kulturalna musi przesuwać się na centralną pozycję naszych stosunków z dzisiejszym światem.”

 

Europejski komisarz do spraw współpracy międzynarodowej i rozwoju, Neven Mimica oraz komisarz ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozwoju Johannes Hahn, z zadowoleniem przyjęli strategię, która jest zgodna z Agendą 2030, uznającą tzw. globalne obywatelstwo, różnorodność kulturową i dialog międzykulturowy za nadrzędne zasady zrównoważonego rozwoju oraz polityki sąsiedztwa i rozszerzenia UE.

 

„Dyplomacja kulturalna” ma zwalczać „stereotypy i uprzedzenia kulturowe”, zaś „dialog międzykulturowy” ma sprzyjać pojednaniu w państwach i między państwami. Kultura ma też pomagać reagować na globalne wyzwania takie, jak: integracja uchodźców, przeciwdziałanie radykalizacji postaw oraz ochrona światowego dziedzictwa kulturowego.

 

Mogherini proponuje nowy model współpracy z państwami członkowskimi, krajowymi instytutami kultury, prywatnymi i publicznymi podmiotami z UE i jej krajów partnerskich, mającej przynosić korzyści społeczno-ekonomiczne.

 

W sektorze kulturalnym i kreatywnym UE sfinansowała już wiele projektów, takich jak: sieć ośrodków twórczych czy program Kultura+ Afryka, Karaiby i Pacyfik oraz programy wspierające zarządzanie kulturą i promowanie dialogu międzykulturowego np. program „Głosy Młodych Arabów” (obecnie rozszerzony o region euro-śródziemnomorski), który ma służyć „pogłębieniu dialogu między młodymi liderami, a przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i rozwijać retorykę przeciwstawiającą się ekstremizmowi oraz gwałtownej radykalizacji postaw.

 

Główne działania skupią się na  promowaniu „różnorodności kulturowej” i poszanowania praw człowieka w celu zachowania  demokracji, praworządności, pokoju, stabilności i „zrównoważonego rozwoju” sprzyjającego aktywizmowi obywateli. UE chce promować „tolerancyjne i pluralistyczne podejścia do międzynarodowych stosunków kulturalnych.”

 

Bruksela zamierza „lepiej koordynować współpracę” między krajowymi instytucjami kulturalnymi i fundacjami, jak i przedsiębiorstwami prywatnymi oraz publicznymi na całym świecie. Będzie „zachęcać” do przekrojowego podejścia do kultury, wolności wypowiedzi artystycznej itp. Ma skupić się także na upowszechnieniu tzw. wartości europejskich, opartych na ideologii gender, homoseksualnej itp. 


Źródło: eu-lex.europa.eu, euractiv.com,

Agnieszka Stelmach


DATA: 2016-06-13 07:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

oby ta ichnia ideologia nie przerodziła sie w "rewolucje kulturalna" na wzóe Chinski czy rodem z Kambodzy!!!! "Najważniejsza jednak będzie ?dyplomacja kulturalna? mająca służyć ?tolerancji i rozwoju dialogu międzykulturowego.?" bełkot, że akademie szkolne z lat 50 XXw to małe miki!
ponad 3 lata temu / viktus
 
Dobrze, że od "zgniłego Zachodu" oddziela nas Odra i Nysa; łatwiej kontrolować przepływ "nadludzi". Teraz zająć pożytecznymi zajęciami dzieci i młodzież (przede wszystkim harcerstwo, na wzór sprzed IIWŚ) i jakoś przetrwamy ten neomarksizm. A najważniejsze - trzeba obrać Chrystusa Króla Królem Polski (jak Matka Boża została obrana Polski Królową). Tylko wtedy Polska się ostoi, bo inaczej dokona się to, co w latach 1939-1945 (wymordują nas). Króluj nam Chryste; w Polsce i wszędzie!
ponad 3 lata temu / Jurek
 
Brawo!!! czyli pojadą do Arabii czy Eiratów i będę nauczyć arabów i imamów o gender a oni się rozpłaczą z zachwytu. Mają dobre pomysły rodem z ZSRR
ponad 3 lata temu / piotr3005
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.