5 lutego 2021

KE i Europejski Plan Walki z Rakiem: digitalizacja, szczepienia, wysokie podatki prozdrowotne

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Jeyaratnam Caniceus))

Komisja Europejska przedstawiła Europejski Plan Walki z Rakiem. To dzięki niemu Unia Europejska ma rozwijać swój potencjał badawczy i innowacyjny. Ma on być filarem europejskiej unii zdrowia, o której mówiła w listopadzie 2020 r. Ursula von der Leyen.

 

Plan jest ukierunkowany na całą ścieżkę choroby, od profilaktyki po „jakość życia” chorych na raka i osób, które przeżyły. Wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny życia w UE od zatrudnienia przez edukację, politykę społeczną po energię, rolnictwo i środowisko. W 2020 r. w całej UE zdiagnozowano choroby nowotworowe u 2,7 mln osób, z czego 1,3 mln straciło życie. Na kraje europejskie przypada aż jedna czwarta wszystkich zachorowań na nowotwory na całym świecie, tymczasem populacja europejska stanowi jedną dziesiątą globalnej populacji. Liczba chorych podwoiła się w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Prawie połowa obywateli UE na pewnym etapie swojego życia będzie musiała stawić czoła rakowi. Bez dalszych działań rak stanie się główną przyczyną zgonów w Europie. Możemy odwrócić ten trend – przekonywała Antonella Cardone, dyrektor European Cancer Patient Coalition (ECPC). Unia zamierza wdrożyć „tablicę rozdzielczą”, zaprezentowaną na Europejskim Forum Zdrowia w Gastein w październiku 2020 r., w celu analizowania i monitorowania chorób nowootwprowych.

 

Zaawansowane badania interdyscyplinarne nad nanotechnologią i biologią raka mają przybliżyć Europejczyków do opracowania spersonalizowanych planów opieki zdrowotnej. Powstać ma nowe centrum wiedzy na nowotworów, mające na szczeblu unijnym koordynować badania i techniczne inicjatywy związane z rakiem. Powstać ma także europejska inicjatywa obrazowania nowotworów. Firma biotechnologiczna EuropaBio wskazuje, że dla sektora opieki zdrowotnej istnieje „znacząca szansa” wskutek wykorzystania medycyny spersonalizowanej, genomiki i sztucznej inteligencji. Przeszkodą jest jednak prywatność obywateli. Dlatego postuluje się, by poluzować regulacje dotyczące gromadzenia, udostępniania i wykorzystywania danych pod pretekstem rozwijania terapii genowych.

 

Bruksela zaznacza, że rak ma stać się głównym obciążeniem chorobowym w Europie,dlatego  konieczna jest silna współpraca między krajami, określenie wspólnych zobowiązań i celów działania. KE wylicza, że choroby nowotworowe stanowią duże obciążenie dla naszych systemów opieki zdrowotnej gospodarki i społeczeństwa. Rocznie kosztują gospodarkę unijną 100 miliardów euro. Bruksela szacuje, że do 2035 r. liczba zachorowań wzrośnie o prawie 25 proc. i nowotwory będą główną przyczyną zgonów w UE. „Pandemia Covid-19” miała poważnie wpłynąć na opiekę nad chorymi na nowotwory, zakłócając profilaktykę i leczenie, opóźniając diagnozę i wpływając na dostęp do leków.

 

Ostatni europejski plan przeciwko rakowi został opracowany na początku lat 90-tych. Działają od tego czasu Inicjatywa Komisji Europejskiej w sprawie raka piersi (ECIBC) oraz Europejski System Informacji o Raku (ECIS), które są koordynowane przez Wspólne Centrum Badawcze. Program przyczynił się do wspólnych działań w zakresie partnerstwa europejskiego (EPAAC), kompleksowej kontroli raka (CANCON), innowacyjnego partnerstwa na rzecz walki z rakiem (iPAAC) oraz europejskiego kodeksu walki z rakiem (ECAC). Bruksela zwraca uwagę, że medycyna spersonalizowana – dostosowana do indywidualnych sytuacji i potrzeb – radykalnie zmieniła prognozy pacjentów, a badania i innowacje z pomocą technologii cyfrowych wydatnie poprawiły naszą wiedzę na temat powstawania i progresji raka, profilaktyki i diagnostyki.

 

Nowy plan wymaga kompleksowego podejścia w celu zwalczania przyczyn nowotworów, koncentracji na pacjencie i wykorzystaniu nowych technologii, wzmocnieniu współpracy, likwidacji nierówności w dostępie do wiedzy na temat raka, profilaktyki, diagnostyki i opieki. Europejski Plan Walki z Rakiem ma być filarem silnej europejskiej unii zdrowia, który ma przyczynić się do bezpieczniejszej, odporniejszej i lepiej przygotowanej Unii Europejskiej. Plan zakłada rozwój badań, digitalizacji i nowych technologii. Komisja wskazuje, że działania dot. planu zwalczania nowotworów będą dotyczyć zatrudnienia, edukacji, polityki społecznej, równościowej, marketingu, rolnictwa, energii, środowiska, klimatu, transportu, polityki spójności i podatków.

 

Bruksela chce walczyć z nowotworami m.in. wzmacniając i integrując telemedycynę oraz zdalne monitorowanie w systemach opieki zdrowotnej. Będzie podnosić akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe. „Wzmocnienie polityki kontroli alkoholu jest konieczne, aby zapobiegać przypadkom raka i zgonom związanym z alkoholem. W związku z tym Komisja będzie wspierać państwa członkowskie we wdrażaniu szerokiego zakresu polityk, takich jak zmniejszenie przystępności cenowej i dostępności alkoholu, ograniczenia w reklamie i promocji oraz podnoszenie świadomości na temat ryzyka spożywania alkoholu i możliwości wystąpienia raka” – czytamy. Komisja dokona przeglądu przepisów UE dotyczących opodatkowania alkoholu i przepisów podatkowych dotyczących transgranicznego zakupu produktów alkoholowych.

 

Bruksela – poza tradycyjnymi wyrobami tytoniowymi – „zajmie się następną generacją tytoniu i produktów pokrewnych, ponieważ nowe produkty, takie jak tytoń podgrzewany i inne, nadal będą wchodzić na rynek”. Istnieje plan stworzenia „pokolenia bez tytoniu” poprzez przyjęcie kompleksowego podejścia do tytoniu, w tym przez: przegląd dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych w celu zaostrzenia przepisów dotyczących tych produktów, przegląd dyrektywy w sprawie opodatkowania wyrobów tytoniowych w celu zmiany unijnych minimalnych stawek opodatkowania wyrobów tytoniowych, harmonizację opodatkowania nowatorskich produktów, oraz poprzez przegląd przepisów podatkowych UE dotyczących transgranicznych zakupów wyrobów tytoniowych. Zmiany będą dotyczyć reklam i promocji wyrobów alkoholowych oraz tytoniowych, także w mediach społecznościowych i usługach online.

 

Komisja zaproponuje zaktualizowane zalecenia Rady w sprawie środowiska wolnego od dymu i rozszerzy je na nowe produkty, takie jak e-papierosy i podgrzewane wyroby tytoniowe. Zmiany będą dotyczyć także sprzedawanych produktów spożywczych. Zauważono, że dieta może wpływać na ryzyko raka na wiele lat przed rozpoznaniem nowotworu. Z tego powodu KE wypowie wojnę czerwonemu mięsu, napojom słodzonym cukrem i soli.

 

„Komisja oceni plan działania UE na lata 2014–2020 dotyczący otyłości u dzieci i zaproponuje działania następcze. Istnieje silna synergia ze strategią »od pola do stołu« i Komisja zaproponuje przegląd unijnego programu »Owoce, warzywa i mleko w szkołach«, aby zapewnić dzieciom większą dostępność zdrowych produktów” – czytamy. Mowa jest o preferowaniu „zrównoważonej produkcji i konsumpcji” i przejściu na dietę bardziej roślinną. Plan walki z rakiem rozpocznie kampania „HealthyLifestyle4All”, obejmująca w 2021 r.  kluczowe sektory promujące sport, aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie.

 

Komisja powoła Grupę ds. Wdrażania Planu Walki z Rakiem w celu dostosowania działań i polityk w Komisji Europejskiej i innych instytucjach UE. Grupa określi mapę drogową wdrażania, która bardziej szczegółowo wskaże etapy wprowadzania rozwiązań nakreślonych w planie. Grupa będzie spotykać się regularnie w celu omówienia i przeglądu realizacji Planu Walki z Rakiem, będzie też ściśle współpracować z Parlamentem Europejskim, państwami członkowskimi, Radą Misji ds. Walki z Rakiem w programie Horizon Europe oraz z grupą kontaktową zainteresowanych stron, która zostanie utworzona w ramach platformy Komisji dotyczącej polityki zdrowotnej. Plan KE przewiduje do roku 2030 masowe szczepienie przeciwko HPV dziewcząt (do 90 proc. populacji europejskiej) oraz „znacznej liczby chłopców”. Plan jest ściśle powiązany z „zielonym ładem” i realizacją założeń Agendy 2030.

 

Źródło: euractiv.com, ec.europa.eu

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(12)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 413 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram