DZIŚ JEST:   20   MAJA   2019 r.


Św. Bernardyna ze Sieny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 32  >   TEMAT NUMERU: INWAZJA DZIADOSTWA

Rozmowa z prof. Tadeuszem Kulikiem

Każdy oszukuje każdego


Z profesorem dr. hab. Tadeuszem Kulikiem z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej rozmawia Roman Motoła.

Buty dziedziczone po dziadku, pralka, lodówka, komputer działające sprawnie przez dwadzieścia lat – czy takie rzeczy są jeszcze dziś możliwe?

– Niestety, nie. Zainteresowałem się problematyką czasu życia produktów w latach 80., kiedy jako doktorant musiałem zdać egzamin z tzw. ekonomii politycznej. Na liście moich obowiązkowych lektur znalazła się pochodząca z lat 70. książka amerykańskiego ekonomisty Alvina Tofflera Szok przyszłości, którą przeczytałem jednym tchem, od deski do deski. Jeden z rozdziałów, zatytułowany Kup i wyrzuć pamiętam do dziś i przytaczam go do dzisiaj studentom na zajęciach z recyklingu materiałów. Autor już wówczas zauważył pewne niezdrowe, powiedziałbym – samobójcze trendy. Chodzi o to, że producenci różnych wyrobów starają się, by nie „żyły” one zbyt długo, tylko przez odpowiedni, ściśle zaplanowany okres, najlepiej tyle, ile wynosi gwarancja plus jeden dzień, po to, by towary cieszyły się ciągłym popytem. To bardzo niezdrowe podejście, które należy zwalczać. Producent jakiegoś wyrobu jest równocześnie konsumentem innych wyrobów. W ten sposób każdy każdego oszukuje. Ktoś powie: no dobrze, ale nie wszyscy są producentami, jest cały szereg ludzi, którzy nie produkują. Tak, ale przecież wykonują inną pracę dla dobra innych ludzi. Na przykład, ja jestem profesorem na wyższej uczelni, uczę studentów, ktoś inny w administracji państwowej obsługuje petentów, każdemu może udzielić się takie podejście: kupiłem bubel, barachło, dlaczego sam mam wypruwać żyły dla innych? Zawsze powtarzam studentom, że wyprodukowanie dobrego wyrobu wymaga tyle samo energii, co wytworzenie złego, w związku z tym, jeżeli mamy kryzys energetyczny, to tylko go w ten sposób pogłębiamy.

Argumenty zawarte w książce Tofflera okazały się na tyle przekonujące, że zainspirowały Pana do prowadzenia własnych badań nad jakością towarów?

On zwrócił moją uwagę na zjawisko, które zacząłem od tej pory uważnie obserwować, chociażby na przykładzie sprzętu gospodarstwa domowego. Jestem profesorem inżynierii materiałowej, kończyłem technikum mechaniczne i znam się na konstrukcji, wiem na przykład, jak można zaprojektować tzw. słabe ogniwo. Na podstawie własnych obserwacji uważam, iż takie istnieje w prawie każdym produkowanym obecnie wyrobie i pęka po upływie określonego czasu...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Rzymski korespondent Polskiego Radia opisał kulisy interwencji papieskiego jałmużnika, kardynała Konrada Krajewskiego, w sprawie przywrócenia dostaw energii elektrycznej do ogromnie zadłużonej kamienicy położonej w centrum stolicy Włoch.

 
 

Pan Sekielski może niechcący, ale w swoim filmie pokazuje problem. O ile pamiętam, w filmie jest jeden ksiądz pedofil, który atakuje dziewczynki, ale siedmiu to homoseksualiści w sutannach, którzy atakują chłopców. To trzeba wytłumaczyć, ale pan Sekielski boi się tego tknąć, bo musiałby się narazić homolobby – powiedział w radiowej rozmowie ksiądz profesor Dariusz Oko, od lat badający problem homoseksualnego lobby w Kościele.

 

Na polecenie rządu Donalda Trumpa amerykański gigant internetowy zawiesza współpracę z chińską korporacją. Huawei stracił licencję na usługi i aplikacje na Androida takie jak Google Play, Gmail, YouTube czy Chrome.

 

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego apeluje o wyciągnięcie konkretnych wniosków z kryzysu skandali seksualnych, które przeżywa obecnie Kościół. Ponownie postawmy Boga w centrum Kościoła. Niech w naszych liturgiach uznany zostanie prymat Boga, Jego obecność obiektywna i rzeczywista – stwierdził kardynał Robert Sarah.

 

 

W Irlandii mieliśmy poważne trudności z subkulturą homoseksualną. Powoduje ona wielkie problemy. Gdy działa w seminarium duchownym, przyciąga coraz więcej homoseksualistów. Stają się oni niezwykle wpływowi i zaczynają prześladować prawowiernych seminarzystów – mówi w rozmowie z PCh24.pl, Anthony Murphy, redaktor irlandzkiego dwutygodnika „Catholic Voice” oraz założyciel Instytutu Lumen Fidei.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.