DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 32  >   TEMAT NUMERU: INWAZJA DZIADOSTWA

Rozmowa z prof. Tadeuszem Kulikiem

Każdy oszukuje każdego


Z profesorem dr. hab. Tadeuszem Kulikiem z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej rozmawia Roman Motoła.

Buty dziedziczone po dziadku, pralka, lodówka, komputer działające sprawnie przez dwadzieścia lat – czy takie rzeczy są jeszcze dziś możliwe?

– Niestety, nie. Zainteresowałem się problematyką czasu życia produktów w latach 80., kiedy jako doktorant musiałem zdać egzamin z tzw. ekonomii politycznej. Na liście moich obowiązkowych lektur znalazła się pochodząca z lat 70. książka amerykańskiego ekonomisty Alvina Tofflera Szok przyszłości, którą przeczytałem jednym tchem, od deski do deski. Jeden z rozdziałów, zatytułowany Kup i wyrzuć pamiętam do dziś i przytaczam go do dzisiaj studentom na zajęciach z recyklingu materiałów. Autor już wówczas zauważył pewne niezdrowe, powiedziałbym – samobójcze trendy. Chodzi o to, że producenci różnych wyrobów starają się, by nie „żyły” one zbyt długo, tylko przez odpowiedni, ściśle zaplanowany okres, najlepiej tyle, ile wynosi gwarancja plus jeden dzień, po to, by towary cieszyły się ciągłym popytem. To bardzo niezdrowe podejście, które należy zwalczać. Producent jakiegoś wyrobu jest równocześnie konsumentem innych wyrobów. W ten sposób każdy każdego oszukuje. Ktoś powie: no dobrze, ale nie wszyscy są producentami, jest cały szereg ludzi, którzy nie produkują. Tak, ale przecież wykonują inną pracę dla dobra innych ludzi. Na przykład, ja jestem profesorem na wyższej uczelni, uczę studentów, ktoś inny w administracji państwowej obsługuje petentów, każdemu może udzielić się takie podejście: kupiłem bubel, barachło, dlaczego sam mam wypruwać żyły dla innych? Zawsze powtarzam studentom, że wyprodukowanie dobrego wyrobu wymaga tyle samo energii, co wytworzenie złego, w związku z tym, jeżeli mamy kryzys energetyczny, to tylko go w ten sposób pogłębiamy.

Argumenty zawarte w książce Tofflera okazały się na tyle przekonujące, że zainspirowały Pana do prowadzenia własnych badań nad jakością towarów?

On zwrócił moją uwagę na zjawisko, które zacząłem od tej pory uważnie obserwować, chociażby na przykładzie sprzętu gospodarstwa domowego. Jestem profesorem inżynierii materiałowej, kończyłem technikum mechaniczne i znam się na konstrukcji, wiem na przykład, jak można zaprojektować tzw. słabe ogniwo. Na podstawie własnych obserwacji uważam, iż takie istnieje w prawie każdym produkowanym obecnie wyrobie i pęka po upływie określonego czasu...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.

 
 

Inicjatywa „Stop Komunii Świętej na rękę!” Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi jest szeroko komentowana nie tylko w Polsce. O akcji informują także zagraniczne media, a konserwatywni internauci wyrażają aprobatę - i nierzadko zazdrość, że w Polsce skarb Eucharystii jest wciąż w tak wielkiej cenie, inaczej niż bywa to często w krajach zachodnich.

 

 

W jednym z kościołów Bawarii dwaj mężczyźni w asyście księdza symulowali ślub. Inny niemiecki kapłan zadeklarował, że jest gotów błogosławić homozwiązki i nie obawia się żadnej sankcji. Nic dziwnego, bo jego biskup miejsca zadeklarował niedawno, że popiera taki krok.

 

 

„Przestańcie chodzić do Kościoła” – taki tytuł można przeczytać na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania „Super Expressu”. Gazeta sugeruje, że wzywają do tego… polscy biskupi.

 

Kilkudziesięciu polskich lekarzy zaapelowało do Konferencji Episkopatu Polski o odejścia od Komunii na rękę. Ta promowana dziś praktyka, która ma rzekomo chronić wiernych przed zakażeniem Covid-19, jest w ich ocenie - z medycznego punktu widzenia - bardzo niebezpieczna. Gdy idzie o zdrowie, najlepiej jest przyjmować Komunię świętą do ust – i to na kolanach – przekonują medycy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.