DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

„Kazałem ci zamknąć kościół, dlaczego tego nie zrobiłeś?” Ksiądz Ghanni, Męczennik Mszy Świętej

„Kazałem ci zamknąć kościół, dlaczego tego nie zrobiłeś?” Ksiądz Ghanni, Męczennik Mszy Świętej
Fot. acnmalta.org

„Nie mogę zamknąć domu Bożego” – odpowiedział 35-letni terrorystom z Państwa Islamskiego ksiądz Ragheed Ganni. Krótko potem został zamordowany, jego proces beatyfikacyjny zakończył swój etap diecezjalny w sierpniu zeszłego roku. Niedawno ukazała się książka opisująca jego historię.

 

 

Kazałem ci zamknąć kościół, dlaczego tego nie zrobiłeś? – spytał młodego kapłana islamista. – Nie mogę zamknąć domu Bożego – brzmiała odpowiedź. Ta krótka wymiana zdań poprzedziła męczeńską śmierć księdza Ragheeda Ganniego. 3 czerwca 2007 roku w Mosulu, na Równinie Niniwy terroryści z tzw. Państwa Islamskiego zamordowali 35-letniego proboszcza chaldejskiego kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego. Zginął wraz z trzema subdiakonami.

 

Po ich zabiciu terroryści umieścili samochody z materiałami wybuchowymi wokół ich ciał, aby nikt do nich nie mógł się zbliżyć. Dopiero późną nocą policji w Mosulu udało się rozbroić bomby i zabrać ciała. 1 marca 2018 roku Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych zatwierdziła rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Ragheeda i trzech subdiakonów, na prośbę biskupa chaldejskiego Detroit Francisa Kalabata. 27 sierpnia 2019 roku zamknięto etap diecezjalny procesu.

Z pewnością możemy go określić jako nowego męczennika Mszy Świętej, ponieważ przede wszystkim ona znajduje się w centrum życia każdego chrześcijanina, w tym również kapłana – powiedział Radiu Watykańskiemu ksiądz Rebwar Basa, autor biografii o męczenniku pt. „Katolicki kapłan w Państwie Islamskim: historia ojca Ganniego”.

Biograf zauważył, że ksiądz Ganni odprawiał Mszę również w najtrudniejszych chwilach, kiedy jego życie było zagrożone. Wielokrotnie atakowano jego kościół, tracił bliskich, wiernych, a mimo to nadal odprawiał Mszę.


Działo się tak, ponieważ wiedział, że bez Eucharystii nie ma życia, dla chrześcijanina nie ma jedności, nie ma komunii z Chrystusem oraz z całym Kościołem – zaznaczył ksiądz Basa.

Duchowny przypomniał, że ostatnią czynnością ks. Ganniego była Msza: udzielił Komunii świętej swoim wiernym i zaraz potem wraz z trzema subdiakonami został zabity. – W ten sposób przelał również swoją krew za Jezusa, za Kościół i za swoich wiernych. Dlatego naprawdę jest on męczennikiem Eucharystii – stwierdził ks. Basa.

 

 

Źródło: Vatican News / KAI

RoM

 

 


DATA: 2020-06-06 15:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
22
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Nick "jeżeli idziesz w kombinezonie ochronnym ..." A czy jeżeli robotnik budowlany nosi kask, aby nie rozwaliło mu głowy to wierzy w kask czy w Jezusa? Przecież gdyby ufał Jezusowi, który jest najlepszą ochroną to nie nosiłby kasku, bo Jezus go ocali.
28 dni temu / trooper
 
Upadek wiary.Pan jezus jest lekarstwem na wszystkie bolaczki swiata.Cuda wyzdrowienia,uzdrowienia duchowe i cielesne.Nie mylic z "cudami" takimi jak znikanie wody swieconej i rekawiczki z maska by udzielac Komunii Swietej a takze Komunia Swieta "na reke" Pan Jezus zawsze pytal Czy wierzysz? jezeli idziesz w kombinezonie ochronnym przed katarem do Syna Bozego by cie wyleczyl z wirusa w tym przypadku masonskiego mozgu to nie licz na wiele bo to drwina z Boga tak jak halloween ze Swietych.To co sie dzieje to wojna duchowa tym razem zastosowano subtelne narzedzia za pomoca czynow i znakow czlowiek uwielbia samego siebie swoje zdrowie przychodzac przed tabernakulum trzesie sie w Obliczu Boga wszyscy robia wszystko tylko nie to co potrzeba.upasc na kolana i oddajac czesc i chwale Krolowi krolow prosic go o zlitowanie i interwencje by zniewczyl plany dzieci ciemnosci atakujace nasza Matke Kosciol od wewnatrz i zewnatrz.
28 dni temu / Nick
 
@trooper "W przypadku wirusa pełne kościoły mogłyby stanowić rezerwuar epidemii. A to już dotyka wolności drugiego człowieka, bo można go zarazić. Taka różnica." ? Dramat, sposób myślenia nie wiem skąd. Pseudo nauka i pseudo troska. Pójście do kościoła jako heroizm w czasie "pandemii" Śmieszno i straszno.
28 dni temu / Nick
 
Odwaga i męczeństwo to nie wszystko. Najważniejszą sprawą w życiu tego kapłana była miłość do Pana Jezusa. On kochał w ziemskim życiu autentycznie swojego Mistrza i Pana. Widać tu olbrzymią analogię z ks. Jerzym Popiełuszką. Podobny wiek, podobne przekonania, wierność Prawdzie... A naprzeciw osobowe zło w opętanych rządzą mordu ludziach. Opętanych duchem tego swiata; szatana...
28 dni temu / Krakusik
 
Jakie miałoby być rozwiązanie tego problemu? Pozostaje danie świadectwa i męczeństwo. Niekoniecznie musi to być od razu śmierć. W Argentynie, gdzie mieszkam, kościoły są zamknie te i nic nie wskazuje na to aby komukolwiek zależało na tym żeby zostały otwarte. Bo i po co? Jest dyspensa od wyznawania Pana Boga i wszyscy są zadowoleni. A zaczęło się niewinnie od takiego jakiegoś pokrętnego dekretu, że msza święta sobotnia wieczorna zastępuje mszę świętą niedzielną. Potem od rzemyczka do koniczka. Ale posłuszeństwo musi być! Jeszcze umocnione faryzejskim i obłudnym "Prawem Kanonicznym". A dzieje się tak aby się wypełniło Pismo "Gdyby ów czas nie został skrócony, nikt by nie ocalał. Lecz z powodu wybranych ów czas zostanie skrócony."
28 dni temu / Antonio
 
Biografie powinien przeczytać Prymas Polak i ci wszyscy księża którzy zamkneli przed wiernymi kościoły.
28 dni temu / as
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.