DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2019 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Kazachstan: służby specjalne zatrzymały grupę terrorystyczną. Azja Centralna nowym ISIS?

Kazachstan: służby specjalne zatrzymały grupę terrorystyczną. Azja Centralna nowym ISIS?
Źródło: pixabay.com

Funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu zatrzymali w obwodzie turkiestańskim cztery osoby podejrzewane o działalność terrorystyczną i rozbudzanie konfliktów religijnych.

 

Kazachstan jest jednym z tych państw Azji Centralnej, które przyjmuje swoich obywateli powracających z Bliskiego Wschodu, mimo że podejrzewa ich o udział w walkach prowadzonych przez Państwo Islamskie w Iraku i Syrii. Prawdopodobne jest, że także osoby zatrzymane przez funkcjonariuszy kazachskiego KBN były związane z bliskowschodnimi radykalnymi organizacjami islamskimi. Podczas wspólnej akcji KBN i policji u zatrzymanych osób znaleziono literaturę propagującą ekstremizm polityczny i religijny oraz elektroniczne nośniki z treściami łamiącymi prawo Kazachstanu. Aktywna od dłuższego czasu grupa Kazachów prowadziła także działalność propagandową, służącą wzniecaniu waśni religijnych i radykalizacji postaw u mieszkańców obwodu turkiestańskiego.

 

Wybrany do działania teren położony jest w południowej części Kazachstanu, graniczy od południa z Uzbekistanem. Sytuacja w tej części Azji staje się coraz bardziej skomplikowana dla władz państwowych, które muszą liczyć się z rosnącą popularnością radykalnych ugrupowań religijnych i zainteresowaniem organizacji terrorystycznych, w tym Państwa Islamskiego, budowaniem kalifatu w Azji Centralnej. Punktem wyjściowym ISIS ma być Afganistan, gdzie ISIS ma już swoje przyczółki m.in. w prowincji Nangarhar, przy granicy z Pakistanem.

 

Według szacunków rosyjskich analityków, w Afganistanie obecnych jest już ponad 10 tys. bojowników Państwa Islamskiego. Po nieudanej próbie budowy kalifatu w Iraku i Syrii, teraz Państwo Islamskie chce tworzyć potężny kalifat w Azji Centralnej. W jego skład miałyby wejść trzy postsowieckie republiki – Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan, Afganistan, Pakistan i wschodnia część Iranu.

 

Źródło: Wiestnik Kawkaza, Islam News, Regnum
Jan Bereza


DATA: 2019-02-17 14:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.