DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Kawaler polskiego orderu i publicysta „The Guardian” grozi Polsce: jeśli się nie zmienicie Zachód machnie na was ręką

Kawaler polskiego orderu i publicysta „The Guardian” grozi Polsce: jeśli się nie zmienicie Zachód machnie na was ręką
Weise, Anna / FORUM

Istnieją w Polsce media lubujące się w udzielaniu swym łam zagranicznym komentatorom w celu szkalowania rządu Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem na portalu „Kultura Liberalna” ukazał się wywiad z publicystą „The Guardian” Timothy Garton Ash’em, historykiem odznaczonym Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Sugeruje, że z winy polskich władz powstanie Unia Europejska bez Polski i Wielkiej Brytanii.


Co ciekawe Ash tuż po wyborach parlamentarnych w Polsce na łamach „The Guardian” występował przeciwko kasandrycznym okrzykom wznoszonym w kontekście zwycięstwa PiS. Twierdzi, że nie pomylił się pisząc, że istnieje przynajmniej szansa, by nowa władza w Polsce miała charakter „umiarkowany i pragmatyczny”, bo wiele ugrupowań na całym świecie przed wyborami prezentuje się bardziej radykalnie niż potem jako partie rządzące. - Dlatego uważałem, że należy bez przesądów i uprzedzeń poczekać, dać szansę – mówi dla "Kultury Liberalnej".


Po kilku tygodniach wszystko się jednak w głowie Ash'a pozmieniało. - W szalenie szybkim tempie zaczęła się próba orbanizacji Polski. To jest ewenement na skalę europejską. Media publiczne, Trybunał Konstytucyjny, służba cywilna i służby specjalne… Szokujące jest, że Jarosław Kaczyński, osoba ewidentnie mająca dziś decydujący głos w polskiej polityce, bez nawet formalnej obecności premier Szydło czy prezydenta Dudy spotkał się z Viktorem Orbánem. Nie zależy mu więc nawet na stwarzaniu pozorów, że nie dzierży władzy. Szokujące jest także to, że prezydent Duda, sam przecież prawnik, głowa państwa, mający stać na straży Konstytucji, zachowuje się w sposób tak bardzo partyjny. Z tego powodu sam zdecydowałem się odezwać głosem Kasandry – mając nadzieję, że odniesie to jakiś skutek – twierdzi publicysta.


- Uważałem, że należy uczynić to teraz, bo za 6 miesięcy czy za rok zmiany kadrowe i instytucjonalne zajdą tak daleko, że będzie za późno. A inne kraje machną na Polskę ręką. Już teraz na Zachodzie – we Francji, Włoszech słychać takie głosy: „no tak, to jednak jest Europa Wschodnia, jej demokracja ma słabe korzenie, jej liberalizm nie jest prawdziwy, może zatem trzeba integrować silne jądro Unii Europejskiej, np. strefę euro, zamiast liczyć na Polskę…” – dodał Ash.


Brytyjski publicysta solidaryzuje się z „broniącymi liberalnej demokracji” dziennikarzami i politykami nad Wisłą. Twierdzi przy tym, że „muszą bronić tego, co jest podstawowe dla demokracji liberalnej, ale nie mogą podważać wyniku wyborów”, bo „były wybory wolne i demokratyczne, które trzeba uszanować”. - Zachód nie może ani żądać nowych wyborów w Polsce, ani wykonywać żadnych działań w tym kierunku. Chodzi jedynie o podkreślanie konieczności poszanowania państwa prawa i podstawowych zasad liberalnej demokracji. My nie tylko możemy, ale musimy tego wymagać – dodał.


Strasząc postępowaniem polskich władz Ash przytoczył taką oto historyjkę: - Byłem ostatnio na pewnym francusko-brytyjskim spotkaniu. Rozmawiano najpierw o Wielkiej Brytanii i możliwości Brexitu. Zastanawialiśmy się, jaka byłaby to Zjednoczona Europa bez Zjednoczonego Królestwa, za to z kłopotami ze strefą euro i do tego coraz bardziej sceptyczną wobec projektu integracji Europą Wschodnią. Wtedy koledzy znad Sekwany powiedzieli wprost: w takiej sytuacji my zwrócimy się do Niemców, zbudujemy nową UE wokół strefy euro z Republiką Federalną, Francją, krajami Beneluksu. Powstanie swoista „Europa Karola Wielkiego”. Bez trudnych Anglików i trudnych Polaków. Dla was to oznaczałoby, że Polska znów znajdzie się w Europie B. Tak jak przed II wojną światową. To prawdziwe niebezpieczeństwo geopolityczne, bo oznacza m.in. osłabienie wspólnej polityki europejskiej wobec Rosji.


Pytanie tylko, czy Unia Europejska bez Polski to dla Polaków rzeczywiście tak zły scenariusz? Źródło: Kultura Liberalna

kra 

DATA: 2016-02-16 08:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Właśnie bardzo Polakom potrzebne wyjście z jełrokołchozu. więcej wpłacamy niż z tego mamy
ponad 4 lata temu / [email protected]
 
USA Wlk.Brytania sprzedały Polskę w Jałcie Teheranie Stalinowi.Wlk Brytania i Francja pomimo udzielonych gwarancji nie pomogły II Rzeczypospolitej w wojnie obronnej.W polityce liczą się interesy.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Oj, oby ten zachód machnął ręką ale przed następną Jałtą. Nie strasz , nie strasz bo .... to obiecanki cacanki. Jakby tak GB wyszła z Unii, nas by wyrzucono z Węgrami.... Ech, marzenia...
ponad 4 lata temu / Janek
 
JESZCZE JEDNO.JUZ RAZ ZACHOD MACHNAL NA NAS REKA.W JALCIE.PRZEZYLISMY TAMTO PRZEZYJEMY I TO
ponad 4 lata temu / LONGINUS PODBIPIETA
 
MAM GDZIES TEN HOMO-ZACHOD
ponad 4 lata temu / LONGINUS PODBIPIETA
 
A ta wspólna polityka wobec Rosji polega na tym, że UE nakłada sankcje, Polska ponosi ich koszty a Niemcy z Ruskimi budują drugą rurę pod Bałtykiem? Koń tarza się po ziemi, wierzga kopytami i śmieje się, że aż go brzuch boli.
ponad 4 lata temu / Pokręć
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.