DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Katyński Marsz Cieni w hołdzie bohaterom

Katyński Marsz Cieni w hołdzie bohaterom

W niedzielne popołudnie ulicami Warszawy przeszedł VI Katyński Marsz Cieni. Jak co roku organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej oraz grupa rekonstrukcyjna Zgrupowanie „Radosław”.

 

Trasa marszu wiodła z pod Muzeum Wojska Polskiego przez Trakt Królewski, plac Zamkowy, Barbakan, aż po plac Krasińskich i pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

 

Oprócz głównej grupy rekonstrukcyjnej, która liczyła około 130 żołnierzy, maszerowali również mieszkańcy Warszawy oraz młode kobiety w strojach z przełomu lat 30. i 40. XX w. Widok zmęczonych mężczyzn w mundurach prowadzonych przez radzieckich żołnierzy, na pewno głęboko zapadł w głowie nie jednego uczestnika.

 

Jak podają organizatorzy w Marszu wzięło udział niespełna tysiąc osób. Wśród nich maszerowali przedstawiciele warszawskich rodzin katyńskich. Całą grupę prowadził autentyczny radziecki samochód, służący do przewozu jeńców.

 

Podczas krótkich przerw, wyczytywano nazwiska poległych w obozach w Ostaszkowie i Starobielsku. Cytowano listy, które uwięzieni Polacy pisali do swych rodzin oraz wspomnienia znalezione w miejscach kaźni katyńskiej.

 

Ta straszliwa zbrodnia pochłonęła ponad 22 tys. istnień ludzkich. Przeważającą większość z nich stanowili oficerowie Wojska Polskiego oraz Policji. Jednakże wśród zamordowanych znajdowali się również lekarze, naukowcy oraz nauczyciele.

 

Informacja o zbrodni katyńskiej została podana do publicznej wiadomości w 1943 r. Jednakże Związek Radziecki przyznał się do winy dopiero niespełna pół wieku później. W 1990 roku ówczesny prezydent Michaił Gorbaczow, przekazał polskiej stronie listy przewozowe NKWD z obozów w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku. Przyznał, że była to „jedna z ciężkich zbrodni komunizmu”.

 

Celem Marszu było utrwalenie pamięci o poległych bohaterach oraz uświadomienie, czym w istocie był bolszewizm.

 

Katyński Marsz Cieni zakończył się pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, gdzie wszyscy uczestnicy modlili się w intencji ofiar z 1940 roku. Wspomniano również o zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, którzy zmierzali do Katynia w kwietniu 2010 roku, aby uczcić pamięć zamordowanych w brutalny sposób przez NKWD.

 

 

Paweł OzdobaDATA: 2013-04-15 07:44
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brawo Warszawa!
ponad 7 lat temu / wwq
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.