DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Katyń oczami Amerykanów. IPN wydał pierwszy tom dokumentów komisji Maddena

Katyń oczami Amerykanów. IPN wydał pierwszy tom dokumentów komisji Maddena
Zdjęcie z ekshumacji ciał polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w Katyniu w 1940, Katyń 1943. źródło: Wikimedia Commons
#AMERYKA    #KATYŃ    #USA    #KOMISJA MADDENA    #UKRAIŃCY    #SMOLEŃSK    #ROSJA    #ZBRODNIA    #MORD    #NKWD    #NIEMCY

Po 65 latach od zakończenia prac komisji Maddena, Instytut Pamięci Narodowej wydał pierwszy tom dokumentów zebranych przez Amerykanów badających zbrodnię katyńską. To ważne źródło historyczne oraz „symbol kłamstwa i dochodzenia do prawdy”.

 

– Związek Sowiecki przez kilkadziesiąt lat używał wszystkich sposobów, aby prawda o tej zbrodni nie dotarła do opinii publicznej – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek podczas prezentacji książki.

 

Jak przypomniał „Nasz Dziennik”, dokumenty Specjalnej Komisji Śledczej do Zbadania Faktów, Dowodów i Okoliczności Mordu w Lesie Katyńskim liczą 2,6 tys. stron. Komisja, którą kierował kongresman Ray J. Madden zebrała zeznania świadków na temat zbrodni katyńskiej złożone w amerykańskim Kongresie w latach 1951-1952.

 

Kopie dokumentów zebranych w Waszyngtonie trafiły do IPN w 2003 roku, kiedy jego szefem był prof. Leon Kieres. Decyzję o przetłumaczeniu akt podjął dopiero jego następca, dr hab. Janusz Kurtyka, ale jego śmierć w katastrofie smoleńskiej spowolniła prace. Publikacja IPN będzie liczyła jeszcze dwa tomy, które ukażą się w roku 2018 i 2019.

 

„Do tej pory po polsku wydano kilka razy tylko raport końcowy komisji Maddena i wybrane zeznania świadków. Pierwszy raz polski czytelnik otrzyma całościowy materiał. Pion prokuratorski IPN ma co prawda w swojej dyspozycji jeszcze kilka tysięcy stron innych amerykańskich dokumentów, ale nie mają one już takiego znaczenia, bo zawierają np. korespondencję urzędową” – podał „Nasz Dziennik”.

  

Prace amerykańskiej komisji i nadany im rozgłos miały swoje znaczenie, bo sprawiły, że o Katyniu uczono w amerykańskich szkołach. Śledztwo zaszkodziło komunistom, a ZSRS i jego satelity musiały nasilić działania propagandowe, by osłabić amerykańską narrację. – To są dokumenty unikalne. Poza dokumentami operacyjnymi NKWD i decyzją Biura Politycznego WKP(b) o zamordowaniu polskich jeńców nie będzie już dokumentów o takiej wadze – podkreślił dr Witold Wasilewski, redaktor publikacji IPN.

 


Źródło: „Nasz Dziennik”

MA


DATA: 2017-04-12 07:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.