DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Katowice: wraca obowiązek uczestnictwa we Mszy św. Abp Skworc odwołuje dyspensę

Katowice: wraca obowiązek uczestnictwa we Mszy św. Abp Skworc odwołuje dyspensę
fot. Przemyslaw Kucharczak / Gosc Niedzielny /Forum

Abp Wiktor Skworc zdecydował o odwołaniu dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych. Zarządzenie hierarchy zaleca przywrócenie normalnego harmonogramu Mszy świętych i nabożeństw w parafiach położonych w Archidiecezji Katowickiej.

 

Hierarcha w zarządzeniu pisze, że z dniem 6 czerwca odwołana zostaje ogólna dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Metropolita przypomina, że wierni są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i dni nakazane. Abp Skworc utrzymał jednak dyspensę dla „osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem", a wiernych, którzy z wyżej wymienionych powodów nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęcił do korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych bądź internetowych oraz do stosowania praktyki Komunii św. duchowej.

 

Metropolita katowicki w opublikowanym dokumencie zaleca przywrócenie normalnego harmonogramu Mszy św. i nabożeństw w parafiach. W zarządzeniu przypomina, że w kościołach trzeba „zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni”.

 

Przywrócona zostaje też posługa służby liturgicznej, w tym ministrantów, lektorów, kantorów oraz scholii. Hierarcha zachęca też wiernych do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, zwłaszcza w okresie wielkanocnym, który trwa do niedzieli Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca) i do pełnego uczestnictwa we Mszy św. tzn. z przyjęciem Komunii św.

 

Abp Wiktor Skworc przywrócił również w parafiach odwiedziny chorych. Z kolei udzielanie sakramentu bierzmowania w parafiach zalecił organizować za pośrednictwem Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej, a szczegóły uzgadniać z biskupem – szafarzem sakramentu. W sprawie organizowania uroczystości wczesnej i pierwszej Komunii św. przypomina proboszczom o ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami, z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych. 

 

W zarządzeniu hierarcha odniósł się też do zbliżającej się Uroczystości Bożego Ciała. „Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, możliwe będzie zorganizowanie procesji Bożego Ciała. Zaleca się jej organizację wokół kościoła z czterema błogosławieństwami bez konieczności budowy osobnych ołtarzy” – pisze metropolita. W procesjach może uczestniczyć do 150 osób.

 

Abp Skworc zachęcił również do zaplanowania Mszy św. szkolnych, zwłaszcza na zakończenie roku szkolnego. Metropolita katowicki swoim zarządzeniem przywrócił także dekanalne spotkania formacyjne dla księży.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

Czytaj także:
DATA: 2020-05-28 17:44
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ale to wszystko jest niejasne. Niby nie ma już dyspensy, ale nadal jest dla .................... zniesiono limit uczestnictwa w liturgii, ale nadal zaleca się oprócz masek na nos i usta bezpieczny co najmniej 2 metrowy odstęp czyli 4m2 powierzchni dla każdego modlaczego się i nie wiecej niż 150 wszystkich!!!!!!!!Czy proboszczowie to wszystko ogarniają. Dlaczego nie spotkałem się z zachętą,szczególnie dotyczacą seniorów, ludzi schorowanych, aby uczestniczyć w liturgii w bezpieczny sposób na cmentarzu kościelnym,gdzie można zachować bezpieczne rekomendowane odległości z nadmiarem, poza tym ruch powietrza rozprasza koncentrację wirusa.
7 miesięcy temu / Epidemiolog
 
Czy odwołał też zalecenie Komunii na rękę?
7 miesięcy temu / Gość
 
@Jo - telewizornia podała, że nie tylko "na Śląsku szaleje wirus" - również w innych województwach, ale tylko w kościołach - w supermarketach już nie. Pzdr.
7 miesięcy temu / Xxx
 
Dyspensa nadal dla bojaźliwych. Przecież to utwierdzanie ludzi w braku zaufania do Pana Boga!
7 miesięcy temu / Anaja
 
Nie rozumiem tej decyzji. W czasie gdy na Śląsku szaleje wirus odwołanie dyspensy. Ciekawe jak pogodzić obowiązek niedzielny z dystansem 2 metry?
7 miesięcy temu / Jo
 
Niestety, ale są już pierwsze zakazy procesji w Boże Ciało, diecezja włocławska wydała zakaz procesji na swoim terenie, mogą się odbyć jedynie małe wokół kościoła, doczekaliśmy takich czasów, gdzie szatan zamiata ogonem w episkopacie, już widzę następnych biskupów, którzy robią to samo, czy znajdzie się chociaż jeden sprawiedliwy, wątpię
7 miesięcy temu / AK
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.