DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   TEMAT NUMERU: POD BERŁEM HABSBURGÓW

Sławomir Skiba

Katolik w Galicji


Każdy w miarę wrażliwy przybysz z tych części Polski, które nie należą do historycznych obszarów dawnej Galicji, odwiedzając jej miasta i wioski z łatwością dostrzeże ślady wyjątkowości tego regionu. Niestety, wraz z pogłębiającą się rewolucją kulturalną i obyczajową, jaka dotyka całe polskie społeczeństwo, galicyjskość stopniowo ustępuje pod naporem popkultury i z pewnością planowej barbaryzacji obyczajów zmierzającej do całkowitego zbydlęcenia i egalitaryzmu. A jednak Galicja wciąż jeszcze może zachwycać i inspirować.

Kiedy jako kilkunastoletni chłopak z Kongresówki na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych po raz pierwszy odwiedziłem Kraków, urzekła mnie atmosfera, jakiej dotychczas nie znałem. To nic, że był to jeszcze kulturowy PRL z całą jego szarzyzną i wszystkimi komediowymi atrybutami sąsiadującego z krakowskim dworcem PKP baru „Smok”. Nie przeszkadzał zbytnio nawet męczący zapach brudnego dworca i cały bałagan pobliskich straganów drobnego handlu, wraz z nieistniejącym już dzisiaj chaotycznym, wiecznie zatłoczonym i ciasnym, jak gdzieś w głębokiej Azji, dworcem PKS.

Mnie – mieszkańca średniej wielkości miasta z centralnej Polski – uderzało coś innego: tętniące własnym, organicznym, nieco ślamazarnym życiem ciasne ulice oraz specyficzny, wciągający, ciepły i przytulny klimat swojskości. Ów klimat i wolniejsze niż gdzie indziej tempo sprawiały, że od razu można się tu było poczuć jak u siebie. Choć nie znałem jeszcze tego miasta, już wówczas mogłem z pełnym przekonaniem powiedzieć, że tu właśnie chciałbym kiedyś zamieszkać i mieć swój dom. Jakże to wszystko było dla mnie odmienne od zgiełku „wielkiej płyty”, od hałasu, przytłaczającego pośpiechu i totalnej anonimowości zimnej masy ludzkiej w Warszawie. A ponieważ dane mi było odwiedzać Galicję w dni wolne od nauki, zobaczyłem jeszcze coś, czego nigdy przedtem nie widziałem ani w stolicy, ani też w rodzinnym Radomiu. Zobaczyłem, że czas wolny ludzie mogą wspólnie spędzać nie tylko w domach, ale i na ulicach, w kawiarniach i restauracjach...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Niemiecki Bundestag przyjął zmianę prawa dotyczącego informowania o możliwości dokonania aborcji. Lewica chciała pełnej swobody w informowaniu o „usłudze” mordowania dzieci nienarodzonych. Chadecja zablokowała tę regulację, ale zgodziła się na częściowe zwiększenie zakresu informowania o możliwości abortowania dzieci. Bundestag zagwarantował również młodym kobietom dłuższy okres dostępu do darmowej antykoncepcji.

 
 

Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował austriacki przepis mówiący o tym, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy dla chrześcijan. Teraz władze kraju szukają rozwiązania, które umożliwi świętowanie pamiątki Męki Jezusa Chrystusa i przynajmniej częściowo ograniczy długość pracy tego dnia.

 

Polska windsurferka i medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie zaprotestowała przeciwko polityce Rafała Trzaskowskiego, który wspiera homoseksualną agendę. „Mówię kategoryczne NIE dla promocji środowisk LGBT i będę bronić tradycyjnej Polski” - napisała.

 

Rada parafii katedralnej w Utrechcie (Holandia) wystawiła na sprzedaż budynek katedry, którego utrzymanie ma być zbyt kosztowne wobec małej liczby wiernych. Przeciwko sprzedaży świątyni protestują katolicy z całej diecezji.

 

Konwencja Stambulska nazywana Konwencją Przemocową jest dokumentem silnie dyskutowanym przez wszystkie strony sceny politycznej. Dla jednych jest dokumentem niezbędnym do prowadzenia skutecznej walki z przemocą, dla innych czołowym narzędziem pędzącej przez Europę genderowej rewolucji. Jakie niesie ze sobą zagrożenia? Czy w ręku władzy o charakterze lewicowo-liberalnym, Konwencja posłuży do przeprowadzenia obyczajowej rewolucji? Na te i wiele innych pytań staramy się odpowiedzieć w najnowszym filmie dokumentalnym PCh24.pl - "Konwencja Stambulska. Walka z przemocą czy walka z rodziną?". Serdecznie zapraszamy!


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.