DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2018 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Katolicy z Sewastopola liczą na odzyskanie kościoła

Katolicy z Sewastopola liczą na odzyskanie kościoła
Fot. dimitri_c / freeimages.com

Przed 1 czerwca katolicy Sewastopola na Krymie powinni odzyskać swój kościół, zabrany im w latach trzydziestych przez bolszewików – taki pogląd wyraził Oleg Lewandowski z miejscowego Towarzystwa Ochrony Przyrody, Praw Człowieka i Spuścizny Historycznej. Powołał się przy tym na wypowiedź gubernatora miasta Dmitrija Owsiannikowa, który jeszcze 13 marca zapewnił, że budynek kina „Drużba”, mieszczącego się w dawnym kościele, zostanie przekazane katolikom na początku lata.

 

„Mamy nadzieję, że w czerwcu zostanie rozstrzygnięta sprawa zwrotu budynku miejskiej wspólnocie katolickiej. Nie widzimy tu żadnych przeszkód” – powiedział Lewandowski miejscowej gazecie „Nowyj Siewastopol”. Dodał, że wierni sewastopolscy liczą na wyważone stanowisko władz miejskich, zwłaszcza gubernatora Owsiannikowa. „Świątynię wzniesiono za pieniądze parafian i należała ona do Kościoła. Mamy nadzieję, że sprawiedliwość zwycięży i mienie zostanie zwrócone” – oświadczył Lewandowski.

Jego zdaniem, sytuacja wokół tego obiektu wymaga natychmiastowych działań ze strony społeczeństwa i władz miasta. „Wynikiem wspólnych poczynań winno być całkowite przywrócenie katolickiemu kościołowi św. Klemensa Rzymskiego funkcji ośrodka życia katolickiego w mieście” – zaznaczył Lewandowski. Wyraził przy tym nadzieję, że sala organowa, znajdująca się w tym budynku, „stanie się ośrodkiem kultury”.

Kościół pw. Św. Klemensa Rzymskiego znajduje się w samym centrum ponad 400-tysięcznego miasta przy ul. Szmidta 1. Jego budowę ukończono w 1911 r. a obecnie jest on nieczynny i utrzymuje go główny wydział kultury miasta. Kino „Drużba”, które mieściło się w nim wiele lat, nie działa od 13 lat.

Położony na południu Krymu Sewastopol jest ważnym portem wojennym na Morzu Czarnym i do 2047 bazą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. W 2016 liczył niespełna 420 tysiące43 mieszkańców. Od marca 2014, czyli od oderwania półwyspu od Ukrainy przez Rosję, jest przedmiotem sporu między obu tymi krajami. Należy pamiętać, że gdy w 1954 ówczesna Federacja Rosyjska przekazała Krym sowieckiej Ukrainie, Sewastopol pozostał miastem o specjalnym statusie, podporządkowanym bezpośrednio Moskwie. 

Po powstaniu niepodległej Ukrainy w grudniu 1991 również miał szczególny status, podlegając bezpośrednio Kijowowi i nie będąc częścią Autonomicznej Republiki Krymu. W marcu 2014 Rosja, powołując się na prośbę władz miasta, zajęła je, czego do dzisiaj nie uznała ani Ukraina, ani społeczność międzynarodowa.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 


DATA: 2018-04-21 10:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.