DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Katolicy w Nieświeżu uratowali kryptę, w której znajdują się trumny rodu Radziwiłłów

Katolicy w Nieświeżu uratowali kryptę, w której znajdują się trumny rodu Radziwiłłów
źródło: wikipedia.org

Parafianie wypompowują wodę z podziemnych krypt barokowego kościoła farnego pod wezwaniem Bożego Ciała w Nieświeżu. W kryptach znajdują się 102 trumny ze szczątkami przedstawicieli magnackiego rodu Radziwiłłów. Jak na razie, dzięki pracy pompy, trumny udaje się uchronić przed wciąż wzbierającą wodą.

 

Woda zaczęła napływać najpewniej przez nieszczelne fundamenty kilkusetletniej świątyni już tydzień temu. Najpierw było jej niewiele, ale z każdym następnym dniem jej poziom podnosił się coraz szybciej. Kiedy sytuacja stała się niebezpieczna, piękny barokowy kościół fundacji Radziwiłłów, zamknięto dla zwiedzających, którzy najczęściej chcą oglądać właśnie krypty świątyni.  

 

Na początku akcję ratunkową podjął ksiądz Piotr Szarko, proboszcz parafii Bożego Ciała w Nieświeżu. Pod jego nadzorem, ofiarni parafianie wynosili wodę z krypty wiadrami. Jednak kiedy zaczęła ona napływać bardzo szybko, ta akcja ratunkowa przestała być skuteczna. Wówczas wypożyczono od samorządu miasta pompę i zainstalowano ją podziemiach. Wodę wypompowuje się trzy razy na dobę.

 

Parafianie, na razie, dzielnie radzą sobie z żywiołem wody. Zapobiegliwy proboszcz, który wcześniej przewidział, że może dojść do takiej sytuacji, już kilka lat temu nakazał ustawić bardzo cenne trumny na wysokich katafalkach, aby woda do nich nie sięgała.

 

Od 12 marca na terenie krypt i kościoła pracują białoruscy konserwatorzy zabytków. Obserwują, jak bardzo destruktywny wpływ ma woda w podziemiach na ściany zabytkowej świątyni. Konserwatorzy obecnie próbują też dociec, w jaki sposób woda przedostaje się do krypt, aby później móc przygotować plan zabezpieczenia bardzo cennego historycznie obiektu sakralnego.  

 

Również w Nieświeżu znajduje się, odrestaurowany niedawno przez Białoruś, okazały zamek Radziwiłłów.  Przez niemal 400 lat zamek ten był główną siedzibą tego słynnego magnackiego rodu. Barwnie opisał go w „Potopie” Henryk Sienkiewicz. Dziś zamek jest muzeum, które zwiedza mnóstwo osób. To gniazdo Radziwiłłów , niegdyś najbogatszego rodu w Rzeczypospolitej, wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 

Na liście UNESCO jest również barokowy kościół pw. Bożego Ciała w Nieświeżu.  Został on zaprojektowany przez włoskiego księdza i architekta Jana Bernardoniego, Świątynię zbudowano, z fundacji księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła (Sierotki), w latach 1587–1593. Zarządzali nim jezuici, którzy niedaleko świątyni prowadzili też swoja szkołę - kolegium. W latach 1622-24 kaznodzieją i spowiednikiem w tym kościele, a także misjonarzem w najbliższej okolicy był późniejszy męczennik i święty – Andrzej Bobola.

 

Kościół w Nieświeżu jest cenny również dlatego, iż to pierwsza w pełni barokowa budowla postawiona na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Architektura świątyni wzorowana jest na słynnym rzymskim kościele  Il Gesu. W podziemiach nieświeskiej fary znajdują się trumny 102 Radziwiłłów - między innymi założyciela zamku - rezydencji i fundatora kościoła w Nieświeżu Mikołaja Krzysztofa „Sierotki”, Michała Kazimierza „Rybeńki” i najsłynniejszego z nich Karola Stanisława – „Panie Kochanku”. Trumny zostały wykonane z drewna brzozowego. Opięte są pasami, które zamykają radziwiłłowskie, herbowe pieczęcie.

 

Nie dalej jak w lutym tego roku na Białorusi miał miejsce pochówek jednej z przedstawicielek rodu Radziwiłłów, jednak nie w Nieświeżu. Odbył się on w kościele pw. św. Rocha w Mińsku, gdzie w krypcie pochowano szczątki księżnej Magdaleny Radziwiłł. Jej życzeniem był pochówek w Mińsku. Żyła ona i zmarła na emigracji w Szwajcarii. W uroczystości pogrzebowej wzięli m.in. udział prawnukowie i inni potomkowie księżnej z linii Radziwiłłów oraz Zamoyskich.

 

Adam Białous


DATA: 2018-03-13 15:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli już, to najbogatsi byli Czartoryscy. A jeśli już o bogactwo chodzi, warto by wspomnieć skąd się wzięło? Czemu nikt nie wspomni, że panowie Senatorowie nagminnie zapominali zwracać dożywotnich nagród królewskich w postaci majątków dzierżawionych im za faktyczne lub wyimaginowane zasługi dla kraju? Tak się ichnia zstępna progenitura do majątków tych przywiązywała, że wymogła uznanie tychże za swoje. Ot i "bogactwo". Wszystko to kosztem reszty Towarzystwa, stało się potem źródłem warcholstwa i anarchii powstałej z bidy Gołoty uwieszonej u klamki swoich pyszałkowatych, suto wyfutrowanych Pryncypałów. "Kubuś Puchatek" nie doprowadził Polski do upadku jeno głupota jej "najwybitniejszych" przedstawicielów. Czyżby ta woda to sporo spóźniona nagroda za dawne "zasługi"? Zresztą rodek ten charakteryzuje się jakąś dziwną "wypornością" i mądrością etapu, że zawsze po wierzchu pływał, tak za Szweda, Sasa, jak i Breżniewa, jak i nadal pływa.
3 miesiące temu / agricola
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.