13 marca 2018

Katolicy w Nieświeżu uratowali kryptę, w której znajdują się trumny rodu Radziwiłłów

(źródło: wikipedia.org)

Parafianie wypompowują wodę z podziemnych krypt barokowego kościoła farnego pod wezwaniem Bożego Ciała w Nieświeżu. W kryptach znajdują się 102 trumny ze szczątkami przedstawicieli magnackiego rodu Radziwiłłów. Jak na razie, dzięki pracy pompy, trumny udaje się uchronić przed wciąż wzbierającą wodą.

 

Woda zaczęła napływać najpewniej przez nieszczelne fundamenty kilkusetletniej świątyni już tydzień temu. Najpierw było jej niewiele, ale z każdym następnym dniem jej poziom podnosił się coraz szybciej. Kiedy sytuacja stała się niebezpieczna, piękny barokowy kościół fundacji Radziwiłłów, zamknięto dla zwiedzających, którzy najczęściej chcą oglądać właśnie krypty świątyni.  

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na początku akcję ratunkową podjął ksiądz Piotr Szarko, proboszcz parafii Bożego Ciała w Nieświeżu. Pod jego nadzorem, ofiarni parafianie wynosili wodę z krypty wiadrami. Jednak kiedy zaczęła ona napływać bardzo szybko, ta akcja ratunkowa przestała być skuteczna. Wówczas wypożyczono od samorządu miasta pompę i zainstalowano ją podziemiach. Wodę wypompowuje się trzy razy na dobę.

 

Parafianie, na razie, dzielnie radzą sobie z żywiołem wody. Zapobiegliwy proboszcz, który wcześniej przewidział, że może dojść do takiej sytuacji, już kilka lat temu nakazał ustawić bardzo cenne trumny na wysokich katafalkach, aby woda do nich nie sięgała.

 

Od 12 marca na terenie krypt i kościoła pracują białoruscy konserwatorzy zabytków. Obserwują, jak bardzo destruktywny wpływ ma woda w podziemiach na ściany zabytkowej świątyni. Konserwatorzy obecnie próbują też dociec, w jaki sposób woda przedostaje się do krypt, aby później móc przygotować plan zabezpieczenia bardzo cennego historycznie obiektu sakralnego.  

 

Również w Nieświeżu znajduje się, odrestaurowany niedawno przez Białoruś, okazały zamek Radziwiłłów.  Przez niemal 400 lat zamek ten był główną siedzibą tego słynnego magnackiego rodu. Barwnie opisał go w „Potopie” Henryk Sienkiewicz. Dziś zamek jest muzeum, które zwiedza mnóstwo osób. To gniazdo Radziwiłłów , niegdyś najbogatszego rodu w Rzeczypospolitej, wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 

Na liście UNESCO jest również barokowy kościół pw. Bożego Ciała w Nieświeżu.  Został on zaprojektowany przez włoskiego księdza i architekta Jana Bernardoniego, Świątynię zbudowano, z fundacji księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła (Sierotki), w latach 1587–1593. Zarządzali nim jezuici, którzy niedaleko świątyni prowadzili też swoja szkołę – kolegium. W latach 1622-24 kaznodzieją i spowiednikiem w tym kościele, a także misjonarzem w najbliższej okolicy był późniejszy męczennik i święty – Andrzej Bobola.

 

Kościół w Nieświeżu jest cenny również dlatego, iż to pierwsza w pełni barokowa budowla postawiona na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Architektura świątyni wzorowana jest na słynnym rzymskim kościele  Il Gesu. W podziemiach nieświeskiej fary znajdują się trumny 102 Radziwiłłów – między innymi założyciela zamku – rezydencji i fundatora kościoła w Nieświeżu Mikołaja Krzysztofa „Sierotki”, Michała Kazimierza „Rybeńki” i najsłynniejszego z nich Karola Stanisława – „Panie Kochanku”. Trumny zostały wykonane z drewna brzozowego. Opięte są pasami, które zamykają radziwiłłowskie, herbowe pieczęcie.

 

Nie dalej jak w lutym tego roku na Białorusi miał miejsce pochówek jednej z przedstawicielek rodu Radziwiłłów, jednak nie w Nieświeżu. Odbył się on w kościele pw. św. Rocha w Mińsku, gdzie w krypcie pochowano szczątki księżnej Magdaleny Radziwiłł. Jej życzeniem był pochówek w Mińsku. Żyła ona i zmarła na emigracji w Szwajcarii. W uroczystości pogrzebowej wzięli m.in. udział prawnukowie i inni potomkowie księżnej z linii Radziwiłłów oraz Zamoyskich.

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 131 767 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram