DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2019 r.

Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

Katolicy w Lyonie walczą o ocalenie kościołów. Władze chcą z nich zrobić centra biznesowe

Katolicy w Lyonie walczą o ocalenie kościołów. Władze chcą z nich zrobić centra biznesowe
Lyon Źródło: Wikimedia Commons

Wspólnota tradycyjnych katolików w Lyonie walczy od wielu lat na rzecz ocalenia dwóch kościołów - Świętego Barnarda i Dobrego Pasterza, które planuje się zburzyć, bo nie odpowiadają normom bezpieczeństwa, a ich remont jest zbyt kosztowny dla władz miejskich.

 

W lutym 2003 roku powstało stowarzyszenie „Przyjaciół Dobrego-Pasterza i Świętego Bernarda”, stawiające sobie za cel uratowanie świątyń pod takim wezwaniem. Stowarzyszenie wydało książkę napisaną przez Chistopha Vincendona, „Święty-Bernarda Tkaczy od 1852 r. do Dni Dzisiejszych”. Można w niej przeczytać, że oba kościoły zostały postawione w XIX wieku, w czasie gdy Lyon nawiedził pomór. Zrozpaczeni mieszkańcy miasta, a zwłaszcza liczni w niej tkacze, postanowili wówczas wybudować własnym kosztem dwa kościoły.

 

Katolickie stowarzyszenie od dawna i regularnie domaga się od centralnego merostwa w Lyonie odejścia od planów rozbiórki historycznych świątyń. Po tych interwencjach merostwo oświadczyło, że przeznaczyło 380 tys. euro na wzmocnienie konstrukcji kościołów. Mimo tych przyrzeczeń nie dokonano żadnych prac remontowych.

 

W tej sytuacji, wspólnota katolicka Piusa X wystąpiła do merostwa z inicjatywą zakupu przez nią kościoła Świętego Bernarda i jego odrestaurowania. Tym bardziej jest to dla niej ważne, bo od ponad 40 lat celebrowała Msze święte i modliła się w domach prywatnych,  w pomieszczeniach byłej wytwórni czekolady, w dawnych zakładach odzieżowych, a obecnie w byłej sali bilardowej. Propozycje ta pozostała jednak bez echa. W czerwcu lokalna prasa poinformowała, że kościół Świętego Bernarda „pozostanie własnością merostwa i stanie się centrum biznesowym z biurami, kawiarnią i restauracją”.

 

Mimo tych zapowiedzi katolicy nie składają broni. W sobotę 19 listopada zorganizują wielką manifestację publiczną, by powiedzieć: Nie Chrystianofobii, Nie Dyskryminacji!, Oddajcie Kościół Świętego Bernarda Katolikom!, Nie Pozwolimy Zdeptać Pamięci Tkaczy! Przeciw planom merostwa nie protestuje arcybiskup Lyonu, prymas Francji, kardynał Philippe Barbarin.


FLC


DATA: 2016-11-07 10:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Św. Ireneuszu - módl się za nami!
ponad 3 lata temu / Esso
 
No cóż,jak powiedział św.Jan Chryzostom...."czaszkami biskupów jest piekło wybrukowane"
ponad 3 lata temu / to tyle
 
Straszne rzeczy się już dzieją i tylko się modlić o pomoc, wręcz ważne się o to modlić! Jaka pycha ogarnęła już tą plugawą lewicę, że myśli, iż może tak bezkarnie deptać naszą własność, naszą religię, naszą kulturę!
ponad 3 lata temu / Janusz z Kolonii
 
Cytuję: "Przeciw planom merostwa nie protestuje arcybiskup Lyonu, prymas Francji, kardynał Philippe Barbarin." W "Do rzeczy" z ub. tygodnia P. Lisicki opisuje, jak to biskupi włoscy poparli protest lewaków na rzecz powszechnej amnestii więźniów, a nie poparli protestu setek tysięcy włochów organizowanego przez obrońców życia, przeciwko przyznaniu związkom sodomicznym praw małżeńskich i rodzinnych. +++ Można mieć obawy, co będzie w Polsce kiedy ta fala dojdzie do Polski. Ostatnio biskupi sprzeciwili się karaniu dziciobójczyń za aborcję (i mamy wybryk celebrytki Przybysz). +++ "Pod Twoją obronę uciekamy się święta Boża Rodzicielko (Matko i Królowo nasza)..."
ponad 3 lata temu / Jurek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.