DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   TEMAT NUMERU: MADE IN CHINA

Toni Brandi

Katolicy w Chinach


Prześladowania chrześcijan w Państwie Środka, pomimo rzekomych przemian, wcale nie zelżały. Jednak po raz kolejny potwierdza się obserwacja Tertuliana, iż krew chrześcijan stanowi zasiew pod nowy, żywy Kościół.
 

Prześladowania katolików w Chinach rozpoczęły się jeszcze w dwudziestoleciu poprzedzającym zdobycie władzy przez Mao Zedonga. W listopadzie 1927 roku czerwoni wymordowali 600 mieszkańców małej wioski Jiesheng w Guandong – niemal samych katolików. W lutym 1940 roku oddziały Mao z wyrafinowanym okrucieństwem pozbawiły życia dwunastu chińskich zakonników ze Zgromadzenia św. Jana. W 1947 r. w całych Chinach zamordowano 82 księży, zakonników i sióstr zakonnych.

Po przejęciu władzy przez Komunistyczną Partię Chin prześladowania przybrały formę masową. Męczenników chińskiego Kościoła katolickiego liczymy w tysiącach. Jest wśród nich kardynał Kung Pin Mei, więziony przez trzydzieści dwa lata w laogai, czyli w obozach koncentracyjnych, ojciec Beda Zhang, który zmarł wskutek tortur po dziewięćdziesięciu czterech dniach pobytu w więzieniu, ojciec Saverio Cai (Tsai), który spędził w laogai trzydzieści pięć lat. Ojciec Mathew Koo dziesięć lat przebywał w więzieniu, po czym jeszcze dziewiętnaście w laogai. Przedłużono mu wyrok, gdyż został przyłapany w więzieniu na modlitwie. Ilu z najgorszych kryminalistów odbyło tak długą karę?

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1863 – wybuchło Powstanie Styczniowe. W tym dniu Komitet Centralny ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym, wezwał wszystkich obywateli do walki oraz zapowiedział uwłaszczenie chłopów. Niestety, zawiodła strona militarna powstania.

 
 

Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi przetrzymywanemu przez brytyjską „służbę zdrowia” i „wymiar sprawiedliwości” w Plymouth to kwestia godzin.

 

Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To jednak nie koniec procedury. Teraz kandydaturę wiceszefa MSZ musi zaakceptować Senat.

 

„Kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu, jednocześnie będąc też miejscem organizowania koncertów muzyki klasycznej, podobnie jak to ma miejsce w innych krakowskich kościołach” – wynika z ustaleń pomiędzy władzami Krakowa oraz krakowską kurią.

 

Francuskie ministerstwo zdrowia przedstawiło dane dotyczące powikłań poszczepiennych u osób, którym zaaplikowano szczepionkę przeciwko COVID-19. Pięć osób zmarło, a u ponad 130 stwierdzono poważne przypadki skutków ubocznych.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.