DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Katolicy uzależnieni od „czerwonego smoka”? Porozumienie Chin i Watykanu podpisane!

Katolicy uzależnieni od „czerwonego smoka”? Porozumienie Chin i Watykanu podpisane!
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.REUTERS/FORUM

Stolica Apostolska i Chiny osiągnęły porozumienie dotyczące ustanawiania biskupów. Poinformował o tym chiński kardynał Jan Tong w artykule opublikowanym 9 lutego w Hong Kongu. Umowa zwiększy rolę papieża w kwestii powoływania biskupów. Państwo nie zrezygnuje jednak całkowicie z udziału w nominacjach hierarchów. Nadal nierozwiązana pozostaje sprawa Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich – organizacji służącej kontroli wiernych przez komunistyczne władze.

 

Zgodnie z porozumieniem watykańsko-chińskim Ojciec Święty zostanie uznany za główny autorytet w kwestii święceń biskupich w Chinach. Jednak władze nie przestaną ingerować w  nominacje biskupie. Uznają jednak papieskie prawo veta.

 

Siedmiu nielegalnie wyświęconych z katolickiego punktu widzenia biskupów chińskich prawdopodobnie otrzyma przebaczenie – twierdzi kardynał Tong. Wyrazili bowiem skruchę wobec papieża. Prawdopodobnie nie otrzymają jednak prawa do rządzenia diecezją. Jak na razie podlegają oni ekskomunice wiążącej mocą samego prawa. Wobec trzech z nich ekskomunika została dodatkowo zadeklarowana.

 

Osobny problem dotyczy biskupów z nieoficjalnych – tj. wiernych papiestwu – wspólnot. Chodzi o ponad 30 hierarchów. Watykan wymaga, by zostali oni zaakceptowani przez chińskie władze.

 

Zdaniem kardynała Tonga, porozumienie dotyczące nominacji biskupich „może być postrzegane jako kamień milowy w kwestii rozwoju relacji między obydwoma stronami od 1951 roku”. Wtedy to właśnie doszło do zerwania relacji „czerwonych” Chin ze Stolicą Apostolską. Według kardynała ugoda doprowadzi do zakończenia kryzysu między komunistycznym państwem i Rzymem. Duchowny stwierdził też, że dojdzie do porozumienia między wiernym władzom „Kościołem oficjalnym”, a podziemnym, lojalnym wobec papiestwa.

 

Zdaniem duchownego pozwoli to na wspólne głoszenie Ewangelii. Jak twierdzi kardynał „dwie wspólnoty będą stopniowo dążyć do pojednania i wspólnoty w kwestiach prawa, opieki duszpasterskiej i relacji”.

 

W rozmowie z jezuickim magazynem „America” kardynał Tong powiedział, że nie zamierza wypowiadać się w imieniu Stolicy Apostolskiej. Jednak, jak przyznał, osiągnięte porozumienie dotyczące nominacji biskupich nie oznacza rozwiązania wszystkich problemów w chińsko-watykańskich relacjach.

 

Główna trudność dotyczy sprawy Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich. Wielu postrzega je jako przeszkodę nie do pokonania na drodze do pełnego porozumienia. Jak dotąd w negocjacjach nie omawiano jeszcze roli utworzonej w 1950 roku organizacji. Służy ona do kontroli katolików przez komunistyczne władze.

 

Stanowisko przeciwne ewentualnemu porozumieniu ze Stowarzyszeniem wyraził między innymi emerytowany biskup Hong Kongu Józef kardynał Zen. Jak napisał latem ubiegłego roku na swoim blogu „będziemy zobowiązani do odmowy postąpienia w ten sposób, po prostu dlatego, że w przeciwnym razie sprzeciwilibyśmy się autorytetowi Piotrowemu”.

 

W rankingu organizacji „Open Doors” zajmującej się prześladowaniem chrześcijan Chiny zajmują 33 pozycję. Za główną przyczynę dyskryminacji wyznawców Chrystusa uznaje się komunistyczną oraz post-komunistyczną „opresję”. W raporcie czytamy także, że w pierwszych czterech latach władzy Xi Jinpinga ograniczano wolność we wszystkich sektorach społeczeństwa. Planuje się także ograniczenia działań organizacji religijnych i pozarządowych. Autorzy raportu podkreślają także zwiększenie restrykcyjności lokalnych władz.

 

Ta sytuacja udowadnia, że chociaż w sferze gospodarczej Chiny odstąpiły od realnego socjalizmu, to w kraju nadal panuje opresja stanowiąca pokłosie marksistowskiej ideologii. Jak pisał Pius XI w Divini Redemptoris „komunizm jest z natury swej antyreligijny i uważa religię za opium dla ludu, ponieważ jej zasady głoszące życie pozagrobowe odciągają proletariat od budowania na ziemi przyszłego raju sowieckiego”. Uzasadniona wydaje się zatem obawa o uzależnianie wiernych papiestwu katolików od chińskiego „czerwonego smoka”.

 

 

Źródło: americamagazine.org / asianews.it / pch24.pl / opoka.org.pl / opendoors.pl

mjend
 


DATA: 2017-02-10 09:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z jednej strony ustępstwo wobec komunistycznej władzy ale z drugiej strony sytuacja będzie trochę podobna do czasów średniowiecznych i przepychanek o mianowanie bikupów, pomiędzy cesarzem a papieżem.
ponad 2 lata temu / ooz
 
Wszystko zależy od tego, czy ewangelizować będą w wielkich Chinach wiarołomni moderniści czy też katolicy wierni Świętej Tradycji Kościoła Rzymskokatolickiego. Wprawdzie pytanie jest na dziś raczej retoryczne, ale od dłuższego czasu chodzi mi po głowie taka myśl, że Pan Bóg czyniąc cuda może sprawić, że wielkie oczyszczenie dzisiejszego Kościoła z modernistycznych herezji przyjdzie właśnie poprzez Chiny. Z tego co wiem, Bractwo Piusa X już tam ewangelizuje.
ponad 2 lata temu / z nadzieją
 
@www. Dobry ruch, ale ktoś o mentalności rewolucyjnej, tego nie zrozumie. Midszenty stał się ofiarą, ale Kościół jakoś na Węgrzech przetrwał. CHoć za Rakosiego prześladowania były dużo ostrzejsze niż w Polsce. Najlepiej jedź tam, pożyj sobie z prześladowanymi katolikami chińskimi i wtedy będziesz mógł się mądrzyć. Łatwo się pisze zza komputera. Negocjacje zawsze dają szansę, ale ktoś o mentalności netowego rewolucjonisty, tego nie zrozumie. I jaka zdrada. Pomyliła Ci się hierarchia. Papież jest głową Kościoła i on w dużej mierze decyduje też o kierunkach politycznych. Papież dla kapłanów, nawet biskupów, to władca absolutny.
ponad 2 lata temu / Skanderbeg
 
@ale. Nie przeczytałeś mojego postu dokładnie, a długi nie był. Ewentualnie masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Napisałem, że jest szansa na ulżenie. Słowo "szansa" jest kluczowe. Katolicy wierni Watykanowi są tam prześladowani, a takie porozumienie otwiera drogę do odpuszczenia im przez chińskie władze.
ponad 2 lata temu / Skanderbeg
 
Kolejna odsłona schizmy.
ponad 2 lata temu / Mix
 
Mają tam komunistyczny Tygodnik Powszechny?
ponad 2 lata temu / Gola
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.