DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2019 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 

Katolicy przebudzeni. Wielkie protesty w całym kraju

Katolicy przebudzeni. Wielkie protesty w całym kraju
Fot. Jan Lorek

Mieszkańcy wielu polskich miast udowodnili po raz kolejny, że katolicyzm w naszym kraju wciąż jest ogromną siłą! Od Krakowa po Białystok wierni protestowali przeciwko bluźnierstwom w teatrach! Nie obyło się bez przepychanek z policją. Część spektakli udało się odwołać, a wiele zakłócić.


Katolicy w całej Polsce protestowali przeciwko bluźnierczej sztuce Rodrigo Garcii „Golgota Picnic”. Sztuka miała być wystawiona w Poznaniu, ale po silnych protestach społecznych, zebraniu ponad 60 tys. podpisów i licznych pikietach, spektakl odwołano.

 

Środowisko teatralne we współpracy z państwowym Instytutem Teatralnym skrzyknęło się, by w ramach „solidarności z Poznaniem” wyświetlić projekcję owego bluźnierstwa w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Katolicy licznie się temu sprzeciwili.

 

Kraków

W Krakowie protestowano pod Teatrem Starym i Teatrem Nowym. Demonstracja pod finansowanym z państwowych pieniędzy Starym była znacznie liczniejsza, zgromadziła ok. 1,5 tys. osób. Modlono się Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa, skandowano okrzyki i blokowano wejście do placówki. Doszło do przepychanek z policją. Udaremniono jednak szumnie zapowiadany sukces spektaklu – zamiast 350 osób które dostały wejściówki na bluźnierczy pokaz, do teatru dostało się nie więcej niż 30 osób.

 

Protestującym towarzyszyli kapłani, m.in. ks. Marek Oczkowski i ks. Józef Jakubiec. Modlili się z protestującymi i pobłogosławili ich. – Musicie walczyć o cywilizację chrześcijańską. Nie poddawajcie się. Pamiętajcie, że po strasznym wieku XX, jeśli w XXI wieku świat się nie nawróci, to za chwilę świata nie będzie.  Dziękuję, że tu dziś przyszliście, dziękuję, że jesteście tak licznie – mówił ks. Marek.

 

Pikieta bardzo zirytowała dyrektora Teatru Starego Jana Klatę. Przed rozpoczęciem spektaklu wyszedł do policjantów domagając się by pomogli dotrzeć do środka widzom z wejściówkami. Policjanci tak też zrobili, choć osób zainteresowanych wejściem było doprawdy niewiele. Kilka razy doszło do szamotaniny, gdy policjanci próbowali zatarasować drogę protestującym. Protest prowadzili członkowie Młodzieży Wszechpolskiej. 

Warszawa

W stolicy w piątek pikietowano pod Teatrem Rozmaitości, w czwartek pod Teatrem Nowym. Pod Teatrem Rozmaitości wiernym również towarzyszył księża, w tym ks. Stanisław Małkowski.

 

By nie dopuścić do bluźnierstw katolicy ustawili się przy furtkach, blokując wejście. Mieli różańce, małe krzyże, narodowe flagi i transparenty: "W krzyżu zwycięstwo". "Stop dewiacji". Odmówiono modlitwę. Protestujący hałasowali, używając gwizdków, pokrywek od garnków, trąbek.

 

W stolicy także doszło do przepychanek z policją.

 

Bydgoszcz

Protestowano także przed Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Na placu przed placówką modliło się ponad pół tysiąca osób. Jednak to tutaj protestowano najbardziej oryginalnie. Część protestujących weszła bowiem  na salę, a kiedy pokaz miał się rozpoczynać, ktoś wyjął z kieszeni buteleczkę ze żrącą cieczą i ją rozlał. Projekcję przerwano z powodu przykrego zapachu!

 

Nie zabrakło transparentów, m.in. "Myśli nędzna kreatura, że chałtura to kultura", "Hitler ze Stalinem też z Bogiem walczyli, wszyscy wiedzą, jak skończyli", "Poznań zdzielił ich kopniakiem, do Bydgoszczy włażą rakiem".

 

Bluźnierczy pokaz rozpoczęto z godzinnym opóźnieniem. Oglądano go przy otwartych oknach – z powodu wspomnianego przykrego zapachu. Okrzyki protestujących przy otwartych oknach natomiast nie pozwoliły czegokolwiek usłyszeć widzom.

 

Wrocław

W kościele św. Wojciecha na pl. Dominikańskim we Wrocławiu odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Modlono się „w intencji przebłagalnej za grzech publicznego bluźnierstwa jakim jest Golgota Picnic”.

 

Druga część modlitwy trwała przed gmachem Teatru Polskiego, gdzie protestowało kilkaset osób. Wśród protestujących byli m.in. członkowie Krucjaty Różańcowej i Akcji Katolickiej. Do zebranych wyszedł dyrektor teatru Krzysztof Mieszkowski, który zachęcał ich do obejrzenia bluźnierczej pseudosztuki. Pokazał ją za państwowe pieniądze.

 

Część spektakli odwołana

Protestowano i modlono się także w Białymstoku. Jedna z tamtejszych artystek w pewnym momencie zaczęła grać na skrzypcach Ave Maryja. Chwilę później protestujący zaczęli odmawiać koronkę do miłosierdzia bożego.

 

Jeszcze przed pokazem i pikietami, pod presją katolików z uczestnictwa w bluźnierstwie wycofali się szefowie placówek w Lublinie, Jaworznie, Chorzowie i Szczecinie! Wszyscy jako powód podawali niestety nie niechęć do bluźnierstw, ale obawę przed zamieszkami.

 

 

kra

Zdjęcia Jana Lorka to zdjęcia z Krakowa, pozostałe zdjęcia są z Warszawy.


DATA: 2014-07-02 08:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jeszcze Łódź, też nam się udało: http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3487829,golgota-picnic-w-teatrze-pinokio-w-lodzi-protestujacy-przerwali-spektakl-zdjeciafilm,id,t.html
ponad 5 lat temu / bartos
 
Twórca pseudo-sztuki golgota picnik to dewiant i takich należy wykluczyć ze społeczeństwa a nie promować.
ponad 5 lat temu / jankrzysztof
 
Wg socjologa Jana Gawrycha Packowa w erotycznych klubach co wieczór przynajmniej 20 procent bywalców zaraża Aidsem.W różny sposób! Niektórzy chorzy przychodzą tam dla rozrywki a ich choroba się wtedy rozprzestrzenia.
ponad 5 lat temu / Ida
 
@Paweł: Super odpowiedź, dzięki :) Spróbuj więc wyobrazić sobie taką sytuację. Załóżmy że jakiś hejter chce Ci dopiec. Układa zgrabną fraszkę w której pisze potworne i nieprawdziwe rzeczy o ukochanej przez Ciebie osobie. Po której stronie się wtedy opowiesz? Czy po stronie hejtera, że to tylko drapieżna sztuka niepoddająca się łatwym i jednoznacznym ocenom? Jeśli autentycznie tak byś zrobił, to znaczy że byłbyś bezrefleksyjnie (bo: sikają na Ciebie, a mówisz że deszczyk pada) zindoktrynowanym (czytaj: nie posiadającym zdolności do prawidłowej SAMODZIELNEJ oceny sytuacji) przez opresyjną instytucję o totalitarnej strukturze (czytaj: Unię Europejską i jej ideologię dążacą do stworzenia pozbawionej uczuć i łatwej do sterowania tłuszczy). W skrócie: byłbyś lemingiem. A może jednak byś się opowiedział po stronie tych którzy CZUJĄ, czyli mają w sobie wewnętrzną wrażliwość i niewymuszoną miłość do bliskich osób? I jak teraz oceniasz podobieństwa? Pozdrawiam :)
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 
Maryjo, Królowo Polski módl sie za nami ! Ojczyzne naszą pobłogosław Panie ! dlaczego tuskowi i komorowskiemu nasi kardynałowie udzielaja Komuni świetej !? Świetokractwo , recydywa !
ponad 5 lat temu / andrzej
 
@Rozczarowany Podobieństw jest więcej, niźli Ci się wydaje. I tu, i tu - mamy identyczną strukturę stron sporu. Po jednej stronie Sztuka - drapieżna, niepoddająca się łatwym i jednoznacznym ocenom. Z drugiej strony bezrefleksyjny w większości tłum, zindoktrynowany przez opresyjną instytucję o totalitarnej strukturze. Pozdrawiam
ponad 5 lat temu / Paweł
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.