21 marca 2020

Katolicy na Półwyspie Arabskim pozbawieni dostępu do Mszy świętej. To efekt pandemii

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

Pandemia koronawirusa dotknęła 1,7 mln. katolików mieszkających na Półwyspie Arabskim. Są to wyłącznie pracownicy gościnni oraz zagraniczni. „Katolicy w Kuwejcie, Bahrajnie, Katarze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w Omanie nie mają już możliwości uczestniczenia we Mszach św. w kościołach” – poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA.

 

W minionych dniach rządy kilku krajów znajdujących się na Półwyspie Arabskim wydały zakaz sprawowania uroczystości religijnych. Agencja katolicka KNA zwraca uwagę, że udział we wspólnych Mszach św. i nabożeństwach ma wielkie znaczenie przede wszystkim dla pracowników z Indii i Filipin, którzy podkreślają swoją wiarę i przywiązanie do liturgii i Kościoła. Katoliccy wierni mieszkający na Półwyspie Arabskim regularnie korzystali z Mszy świętych, a także katechez prowadzonych dla dzieci. Teraz nie będzie to już możliwe. Agencja informacyjna podaje, że katolicy będą mogli wysłuchać Mszy św. jedynie w internecie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Niemiecka agencja katolicka zwraca uwagę, że powodem zamknięcia kościołów jest pandemia koronawirusa, zagrażająca dużej grupie wiernych. W komunikacie podkreślono, że liczba kościołów w arabskich krajach jest niewielka, a wiernych stosunkowo dużo. To sprawia, że zagrożenie zakażeniem ma być o wiele większe niż dotychczas. Przykładem ma być sytuacja w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie żyje i pracuje prawie milion katolików. Należą oni – podobnie jak katolicy Jemenu i Omanu – do Wikariatu Apostolskiego Arabii Południowej z siedzibą w Abu Zabi. 

 

Wikariusz apostolski Arabii Południowej, bp Paul Hinder stosując się do wymogów państwowych, zarządził zamknięcie w całym podległym mu regionie szkół, punktów katechetycznych z dniem 8 marca, nie wolno też organizować wspólnych wydarzeń. W liście do wiernych z 12 marca przekonywał o słuszności środków bezpieczeństwa wprowadzonych przez rząd, ale jednocześnie przypomniał: „Nie wolno nam przy tym zapominać o naszej wierze. Ten czas kryzysu, gdy wyraźnie widzimy, jak kruche jest życie ludzkie, przynagla nas, byśmy byli przygotowani również duchowo. Teraz mamy okazję do zrewidowania naszego sposobu życia” – powiedział.

 

Wszystkim, którzy nie mogą na razie uczestniczyć w nabożeństwach, bp Hinder zaproponował, aby podczas codziennej Mszy św., którą odprawia on oraz inni księża, na znak łączności duchowej odmówić w domu modlitwę. Hierarcha zapowiedział, że wkrótce wikariat będzie prowadził w internecie transmisję Mszy św. 

 

Oficjalna agencja prasowa Zjednoczonych Emiratów Arabskich poinformowała, że ze względu na bezpieczeństwo społeczne w trybie natychmiastowym zostają na cztery tygodnie „wstrzymane modlitwy we wszystkich świątyniach”.

 

W swoim nowym liście bp Hinder odniósł się do obecnej, zaostrzonej sytuacji. Poprosił, aby każdy przyjął do wiadomości, że środki zalecone przez rząd mają na celu dobro wspólne. Przyznał, że zdaje sobie sprawę z tego, że „post eucharystyczny” jest dla wielu ogromną ofiarą. Dlatego usilnie zachęcił do uczestniczenia w liturgii poprzez transmisje w mediach. Do księży zaapelował o przesunięcie wszystkich terminów ślubów, chrztów i pierwszych Komunii św. Nadal jest możliwa indywidualna spowiedź. 

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 057 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram