DZIŚ JEST:   03   KWIETNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
 
 
 
 

Katolicy na Półwyspie Arabskim pozbawieni dostępu do Mszy świętej. To efekt pandemii

Katolicy na Półwyspie Arabskim pozbawieni dostępu do Mszy świętej. To efekt pandemii
fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Pandemia koronawirusa dotknęła 1,7 mln. katolików mieszkających na Półwyspie Arabskim. Są to wyłącznie pracownicy gościnni oraz zagraniczni. „Katolicy w Kuwejcie, Bahrajnie, Katarze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w Omanie nie mają już możliwości uczestniczenia we Mszach św. w kościołach” – poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA.

 

W minionych dniach rządy kilku krajów znajdujących się na Półwyspie Arabskim wydały zakaz sprawowania uroczystości religijnych. Agencja katolicka KNA zwraca uwagę, że udział we wspólnych Mszach św. i nabożeństwach ma wielkie znaczenie przede wszystkim dla pracowników z Indii i Filipin, którzy podkreślają swoją wiarę i przywiązanie do liturgii i Kościoła. Katoliccy wierni mieszkający na Półwyspie Arabskim regularnie korzystali z Mszy świętych, a także katechez prowadzonych dla dzieci. Teraz nie będzie to już możliwe. Agencja informacyjna podaje, że katolicy będą mogli wysłuchać Mszy św. jedynie w internecie.

 

Niemiecka agencja katolicka zwraca uwagę, że powodem zamknięcia kościołów jest pandemia koronawirusa, zagrażająca dużej grupie wiernych. W komunikacie podkreślono, że liczba kościołów w arabskich krajach jest niewielka, a wiernych stosunkowo dużo. To sprawia, że zagrożenie zakażeniem ma być o wiele większe niż dotychczas. Przykładem ma być sytuacja w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie żyje i pracuje prawie milion katolików. Należą oni – podobnie jak katolicy Jemenu i Omanu - do Wikariatu Apostolskiego Arabii Południowej z siedzibą w Abu Zabi. 

 

Wikariusz apostolski Arabii Południowej, bp Paul Hinder stosując się do wymogów państwowych, zarządził zamknięcie w całym podległym mu regionie szkół, punktów katechetycznych z dniem 8 marca, nie wolno też organizować wspólnych wydarzeń. W liście do wiernych z 12 marca przekonywał o słuszności środków bezpieczeństwa wprowadzonych przez rząd, ale jednocześnie przypomniał: „Nie wolno nam przy tym zapominać o naszej wierze. Ten czas kryzysu, gdy wyraźnie widzimy, jak kruche jest życie ludzkie, przynagla nas, byśmy byli przygotowani również duchowo. Teraz mamy okazję do zrewidowania naszego sposobu życia” – powiedział.

 

Wszystkim, którzy nie mogą na razie uczestniczyć w nabożeństwach, bp Hinder zaproponował, aby podczas codziennej Mszy św., którą odprawia on oraz inni księża, na znak łączności duchowej odmówić w domu modlitwę. Hierarcha zapowiedział, że wkrótce wikariat będzie prowadził w internecie transmisję Mszy św. 

 

Oficjalna agencja prasowa Zjednoczonych Emiratów Arabskich poinformowała, że ze względu na bezpieczeństwo społeczne w trybie natychmiastowym zostają na cztery tygodnie „wstrzymane modlitwy we wszystkich świątyniach”.

 

W swoim nowym liście bp Hinder odniósł się do obecnej, zaostrzonej sytuacji. Poprosił, aby każdy przyjął do wiadomości, że środki zalecone przez rząd mają na celu dobro wspólne. Przyznał, że zdaje sobie sprawę z tego, że „post eucharystyczny” jest dla wielu ogromną ofiarą. Dlatego usilnie zachęcił do uczestniczenia w liturgii poprzez transmisje w mediach. Do księży zaapelował o przesunięcie wszystkich terminów ślubów, chrztów i pierwszych Komunii św. Nadal jest możliwa indywidualna spowiedź. 

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2020-03-21 17:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Otoz to, w Szwajcarii tez nie ma mszy swietych, a ksiadz boi sie nawet do domu przyjechac msze odprawic
11 dni temu / Judyt
 
Przypuszczam,ze podobnie jak w Chicago, tak i w innych czesciach swiata biskupi musza dostosowac sie do przepisow uchwalanych przez miastokwarantanna, godzina policyjna, zakaz zgromadzen powyzej 10 osob, itd
12 dni temu / :(
 
W Archidiecezji Chicago od 15 marca wierni nie moga uczestniczyc we Mszy Sw; od dzisiaj-21 marca, od gdz.17 zamkniete sa wszystkie koscioly i kaplice : Wstepnie do 7 kwietnia, kiedy ma zostac odwolana kwarantanna
12 dni temu / :(
 
Proszę przeczytac Biblię. Tu też sa Słowa życia wiecznego.
12 dni temu / Second
 
SMutne informacje. I to taki jeden koronawirus był w stanie zamknąć tyle kościołów na świecie...
12 dni temu / a;p
 
Kościół umiera na naszych oczach. Zostanie nas, chrześcijan tylko garstka po tej pandemii. Za to przybędzie miejsc, gdzie EWANGELIA nie będzie już głoszona.
12 dni temu / Cieślanin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.