DZIŚ JEST:   25   LISTOPADA   2020 r.

Św. Katarzyny, męczennicy
Bł. Marii Franciszki Siedliskiej
 
 
 
 

Niemiecki Episkopat będzie razem z protestantami „świętować” 500-lecie reformacji

Niemiecki Episkopat będzie razem z protestantami „świętować” 500-lecie reformacji

Niemiecki Episkopat ma zamiar wziąć udział w obchodach 500-lecia reformacji, które protestanci będą świętować w 2017 roku. Przewidziane są wspólne nabożeństwa i pielgrzymka do Izraela.


 „Frankfurter Allgemeine Zeitung” poinformowała, że ustalenia o wspólnych obchodach zostały już podjęte przez Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) oraz Konferencję Episkopatu Niemiec (DBK). „FAZ” opublikowała wymianę listów między przewodniczącym EKD Heinrichem Bedfordem-Strohmem a przewodniczącym DBK kard. Reinhardem Marxem.


11 marca 2017 roku ma zostać odprawione w Berlinie wspólne nabożeństwo na znak wzajemnego przebaczenia. Takie samo nabożeństwa katolicy i protestanci będą mogli później celebrować w całym kraju. Miałby być to znak ekumenicznego pojednania pomiędzy katolikami a protestantami. Wśród szeregu innych wspólnych planowanych przedsięwzięć listy cytowane przez „FAZ” wymieniają także wspólną pielgrzymkę kierowników DBK i EKD do Izraela.


Jak dotąd nie było w ogóle jasne, czy Kościół katolicki w Niemczech weźmie udział w protestanckich obchodach rocznicy reformacji w 2017 roku. Wokół sprawy panowały bardzo duże napięcia.


Przewodniczący EKD Bedford-Strohm w jednym ze swoich listów wskazuje, że wspólne obchody mają „zażegnać tradycyjną polemikę” oraz stanowić gest wobec „wszystkich chrześcijańskich kościołów i wyznań”, zwłaszcza, jeżeli te „mają inny i bardziej krytyczny obraz reformacji oraz jej skutków”.


Kard. Marx zauważył z kolei, że w zaproszeniu EKD dostrzega „wyraz relacji pełnych zaufania”. Purpurat nie użył jednak w swoich listach ewangelickiego określenia „jubileuszu reformacji”, stosując zamiast niego zwrot „wspomnienie reformacji”.Źródło: kath.net, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”

PachDATA: 2015-07-01 11:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oni na głowy popadali
ponad 5 lat temu / Paweł
 
Świętować reformację to tak jakby świętować rocznicę rozwodu. Hańba.
ponad 5 lat temu / rzymski katolik
 
Wypraszam sobie taki tytuł! Jacy katolicy będą świętować z protestantami jubileusz zgorszenia schizmy??? Ja jestem katolikiem i na pewno nie będę świętować. Ba, zamierzam odprawić nabożeństwo pokutno-ekspiacyjne za tę hańbę protestantyzmu, za ten potworny grzech i odstępstwo. Jestem przekonany, że nie jestem w tym odosobniony. Natomiast nazywanie członków Kościała narodowego Niemiec i Austrii katolikami jest ogromnym nadużyciem. Excommunicatio latae sententiae zaciągnięte wielokrotnie przez najwyższych hierarchów tego Kościoła lokalnego nie pozwala ich więcej nazywać katolikami. BARDZO PROSZĘ Redakcję o sprostowanie tego tytułu na: "Niemiecki Episkopat będzie razem z protestantami ?świętować? 500-lecie reformacji".
ponad 5 lat temu / polny wolak
 
Kapitulacja wobec nacisków, przewodniczącego EKD wskazuje, jak bardzo Kościół niemiecki został sprotentyzowany.
ponad 5 lat temu / Maria
 
Fenomen judeoprotestantyzmu objawia się katolikom jako ...
ponad 5 lat temu / Leo
 
Widać z tego, że kondominium rosyjsko- niemieckie pod żydowskim zarządem powierniczym coraz bardziej rozszerza swoje wpływy w kościele modernistycznym. Dzięki Bogu, Kościół Katolicki wierny nauczaniu Jezusa Chrystusa i Tradycji ma się coraz lepiej !
ponad 5 lat temu / antymodernista
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.