DZIŚ JEST:   26   CZERWCA   2019 r.

Św. Zygmunta Gorazdowskiego,
Św. Jana i Pawła, męczenników
 
 
 
 

Katolickie szkoły nie chcą rządowego podręcznika – „to świat bez wartości”

Katolickie szkoły nie chcą rządowego podręcznika – „to świat bez wartości”
Autorka podręcznika Maria Lorek i minister Joanna Kluzik-Rostkowska. Fot. K. Maj/Forum

Katolickie podstawówki nie chcą uczyć swych podopiecznych przy pomocy darmowego, rządowego podręcznika. Według dyrektorów szkół i nauczycieli „Nasz Elementarz” pokazuje świat bez jakichkolwiek wartości, nie mówiąc już o wartościach chrześcijańskich.


Doświadczyliśmy już prawdziwych intencji twórców elementarza - w jednej z lekcji dzieci miały czytać o ubieraniu choinki, obdarowywaniu się prezentami, ale ani słowem nie wspomniano o tym, że są to zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem. Zmieniono to dopiero po ostrych protestach rodziców.


Często podkreślam za ks. kard. Zenonem Grocholewskim, prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, że „w szkołach kształci się dziś robota intelektualnego, pomija się świat wartości”. A szkoła katolicka musi być ubrana w świat wartości – powiedział „Naszemu Dziennikowi” ks. Mariusz Oryl, dyrektor Niepublicznego Gimnazjum Katolickiego im. bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bł. bp. Leona Wetmańskiego oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Sikorzu koło Płocka.


Dyrektorzy szkół katolickich obawiają się tego, co znajdzie się w kolejnych częściach „Naszego Elementarza” – skoro pierwsze części wzbudziły tyle kontrowersji w sprawach, wydawać by się mogło, oczywistych. Podkreślają również, że nie do zaakceptowania jest dla nich fakt braku odwołania do chrześcijańskiej kultury i wartości. Przeczyłoby to przecież misji, jaką od lat te placówki realizują.


Szkoły katolickie, które jako placówki prywatne mają możliwość korzystania z wybranych przez siebie podręczników lub z elementarza przygotowanego przez MEN, wybierają właśnie pierwsze rozwiązanie. Ponadto wiele świeckich szkół prywatnych nie zamierza pracować od 1 września na podręczniku autorstwa Marii Lorek z powodu zawartości tego elementarza – czytamy w „Naszym Dzienniku”.


Nauczyciele mają także wątpliwości co do poziomu nauczania zawartego w „Naszym Elementarzu”. Krytykują go pedagodzy i nauczyciele, podkreślający, iż zawiera liczne błędy merytoryczne, wprowadza za szybkie tempo nauki liter, a za wolne nauki liczenia. – To zdumiewające, że nauczyciele szkół publicznych nie zaprotestowali przeciwko temu kiczowi – mówi prof. Bogusław Śliwerski, przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

kra


DATA: 2014-07-15 12:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pani, co to ten bestseller napisała, wygląda mi na wojującą pracowniczkę PONTONU. Nie pytajcie dlaczego.
ponad 4 lata temu / Czytelnik Naszego Elementarza
 
Boże Narodzenie bez Boga , Wielkanoc bez zmartwychwstania , a potem sex bez miłości , praca bez zapłaty , sąd bez sprawiedliwości itd.
ponad 4 lata temu / cynik
 
Już wielki czas na nowe wybory. Musimy jako społeczeństwo odwołać ten żałosny, wyprany z wartości rząd. Polska była chrześcijańska, jest i będzie.
ponad 4 lata temu / Daniel
 
-->Robert dokladnie! bez glupot lewackich!
ponad 4 lata temu / razorrr
 
ale dlaczego taki podręcznik jest za darmo?!!!!! czy p. Minister sfinansowała go z własnych pieniędzy?!!!!!! i teraz rozdaje?!!!
ponad 4 lata temu / edek
 
Jestem za tym aby katolickie szkoły były niezależne wobec MENu !Trzeba jak najszybciej szkoły Katolickie odłączyć od takiej instytucji jaką jest MEN ! Szkoły Katolickie mają być wolne a przede wszystkim Chrześcijańskie !
ponad 4 lata temu / Robert
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "24230"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.