DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Katolickie media często pomijają temat piekła. Ale „Gość Niedzielny” przełamał zmowę milczenia

Katolickie media często pomijają temat piekła. Ale „Gość Niedzielny” przełamał zmowę milczenia
John Martin [Public domain lub Public domain], Wikimedia Commons

Ostatnimi czasy księża niezwykle rzadko głoszą homilie na temat wiecznego potępienia, będącego wszak dogmatem wiary katolickiej. Temat rzadko pojawia się również w mediach katolickich. Tę błędną praktykę dostrzegł ks. Tomasz Jaklewicz. W „Gościu Niedzielnym” postanowił więc przerwać swego rodzaju „zmowę milczenia”, której konsekwencja dla dusz mogą być opłakane.

 

We „wstępniaku” redaktor naczelny „Gościa”, ks. Marek Gancarczyk zwraca uwagę na fakt, że istnieją zadeklarowani katolicy, który w istnienie piekła nie wierzą. Zdaniem duchownego liczba wierzących w niebo jest za to zdecydowanie większa. Dlaczego tak się dzieje? „Taki stan rzeczy może wynikać z dosyć powszechnego milczenia Kościoła na ten temat” – pisze ks. Gancarczyk. Jego zdaniem swego rodzaju ignorancja duchowieństwa wobec tego dogmatu może budzić niepokój, dlatego też tygodnik potraktował zagadnienie jako temat okładkowy. Wątek rozwija w swoim tekście ks. Tomasz Jaklewicz.

 

Zdaniem duchownego Rok Miłosierdzia jest idealną okazją, by wielu wiernym przypomnieć dogmat o piekle. Przed wiecznym potępieniem ostrzegał nas Pan Jezus, a istnienie niekończącej się kary jest warunkiem prawdziwej miłości Bożej.

 

Dogmat o piekle to wezwanie człowieka, by swoje życie traktował na serio. „Słowo Boże, mówiąc o piekle, wzywa do nawrócenia, tu i teraz. To jest drogowskaz dla naszego życia podany w formie ostrzeżenia. Moja wolność nie jest iluzją. Wybierając dobro lub zło, opowiadając się za Bogiem lub przeciw Niemu, idę w określoną stronę” – zauważa ks. Jaklewicz. „Człowiek musi stanąć wobec powagi groźby utraty zbawienia na zawsze - dodaje.

 

Kara wiecznego potępienia jest konieczna do istnienia ludzkiej wolnej woli. „Ci, którzy tam idą, idą z własnego wyboru i przeciw woli Boga i mogą się tam dostać, jedynie odrzucając wyzwanie i opierając się działaniu Opatrzności i łaski. To nie Bóg, ale własna wolna wola ich tam doprowadza” – czytamy w „Gościu Niedzielnym”.

 

Czy Pan Bóg chce, aby dusze trafiały do piekła? Nie! „Pierwszym, który chce człowieka uratować przed piekłem, jest sam Bóg, pełen miłosierdzia. Biblia jest w gruncie rzeczy opowieścią o wielkiej akcji ratunkowej Boga, który chce zbawienia wszystkich ludzi bez wyjątku” – zauważa ks. Jaklewicz przypominając, że najważniejszym wydarzeniem owej „akcji ratunkowej” ludzkiej duszy było przyjście na ziemię Syna Bożego oraz jego męka, śmierć i zmartwychwstanie.

 

„Nasze tak wobec Boga nie byłoby prawdziwe, gdyby nie możliwość powiedzenia nie” – zauważa duchowny na łamach „Gościa”. Jego zdaniem Pan Bóg mógłby stworzyć świat bez piekła, jednak wtedy człowiek byłby niewolnikiem. Piekło jest zaś „produktem ubocznym” źle realizowanej wolności.

 

Ksiądz Tomasz Jaklewicz, co jest niestety rzadkością w kazaniach wygłaszanych w kościołach oraz na łamach mediów katolickich, przypomina o katolickiej doktrynie, dogmatach oraz zapisach Katechizmu Kościoła Katolickiego. Wszystkie one mówią o piekle wprost. Piekło istnieje, co zapisała jednoznacznie św. siostra Faustyna.

 

„Ja, siostra Faustyna, z rozkazu Bożego byłam w przepaściach piekła na to, aby mówić duszom i świadczyć, że piekło jest” – czytamy w „Dzienniczku”. W podobnym tonie pisała św. Teresa od Jezusa. Wizje piekła miały również dzieci z Fatimy. Niestety obecnie mało kto chce o tym przypominać.

 

Zdaniem ks. Jaklewicza wynika to ze źle pojmowanej troski o psychiczny komfort wiernych. Niewiara w piekło nie spowoduje jednak, że przestanie ono istnieć. Duchowny zwraca uwagę również na pozytywny wpływ dydaktyczny przypominania o wiecznym potępieniu – takie kazania mogą wzbudzić w wiernych żal za grzechy i poskutkować poprawą życia. Uczył tego chociażby założyciel Zakonu Jezuitów, św. Ignacy Loyola w „Ćwiczeniach Duchowych”. Hiszpan przekonywał, że żal za grzechy ze strachu przed karą, chociaż jest to żal niedoskonały, jest lepszy niż brak żalu. Żal niedoskonały podczas spowiedzi świętej również skutkuje odpuszczeniem win. Lepszym jest natomiast żal doskonały, żal z powodu grzechu ciężkiego będącego świadomym i dobrowolnym odwróceniem się od Boga i jego Miłości.

 

Publicysta „Gościa” w sposób jednoznaczny skrytykował i odrzucił pojawiające się od początku chrześcijaństwa tezy i niszowe ruchy głoszące teorię o pustym piekle i zbawieniu wszystkich ludzi. Podstawowym błędem takich tez jest niedostrzeżenie wolnej woli, którą obdarzył nas Pan Bóg.

 

„Doktryna powszechnego zbawienia może prowadzić do lekceważenia Bożych przykazań i własnych grzechów. Skoro Bóg i tak mi przebaczy, to czym się właściwie przejmować? To jedna z form tzw. grzechu przeciwko Duchowi Świętemu, o którym Jezus mówił, że nie może być odpuszczony” – przypomina ks. Jaklewicz. „Skoro wszyscy muszą być zbawieni, wtedy cały nasz moralny wysiłek, wszelka walka z grzechem traci sens” – dodaje.

 

„Zdrowa nauka o piekle może prowadzić do modlitwy za najbardziej zagrożonych, do mocniejszego przylgnięcia do Tego, który w swoim miłosierdziu może ocalić nas od ognia piekielnego. Strach przed ciemnością może mieć ten zbawienny skutek, że lgniemy do światła, robimy wszystko, co w naszej mocy, by oni nigdy w nas i innych nie zgasło” – przypomina ks. Tomasz Jaklewicz.

 


Źródło: „Gość Niedzielny”

MWł
   


DATA: 2016-08-28 12:31
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego piekło jest chwilowo nieczynne...bo złomiarze ukradli Szatanowi kociołki.
ponad 3 lata temu / żłomiarz
 
dobry tekst, Księża też pomijają, to co wyraźnie jest napisane w Dzienniczku S.Faustyny, że II wojna światowa "będzie"(w momencie powstawania Dzienniczka) karą dla Polski za grzechy tak rzadko się o tym przypomina.
ponad 3 lata temu / Krop
 
Połozono przed wami ogień i wodę(życia).Co wybierzecie bedzie wasze!
ponad 3 lata temu / Andrzej Kaminski
 
Piekła niema gdzie w Biblii znajdziecie słowo piekło . Wiem że jest jezioro ogniste
ponad 3 lata temu / Jaroslaw Brożyna
 
Co się stało z piekłem? Z CZYM ci się kojarzy słowo ?piekło?? Czy wyobrażasz sobie pełne ognia i siarki miejsce, gdzie doznaje się wiecznych udręk i cierpień? A może piekło to tylko symboliczne określenie jakiegoś stanu? Przez całe stulecia duchowni chrześcijaństwa nauczali, że w ognistym piekle grzeszników czekają straszliwe męki. Również obecnie pogląd ten głosi wiele innych religii. W tygodniku U.S.News & World Report napisano: ?Chrześcijaństwo co prawda upowszechniło naukę o piekle, ale nie jest w tej dziedzinie monopolistą. Przerażająca wizja pośmiertnej kary ma swoje odpowiedniki niemal w każdej z wielkich religii i w wielu mniejszych ugrupowaniach?. W taką czy inną formę piekła wierzą hindusi, buddyści, muzułmanie, dżiniści i taoiści. Obecnie jednak na popularności zyskuje zupełnie inna koncepcja piekła. We wspomnianym tygodniku czytamy: ?Choć tradycyjny wizerunek ognistego piekła wciąż ma swoich zwolenników, ostatnio pojawił się także pogląd, iż wieczne pot
ponad 4 lata temu / argument
 
modlić należy za wszystkich 1 Tm 2,1
ponad 4 lata temu / WAWA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.