DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Filip Maria Muszyński

Katolicki uniwersytet w protestanckim mieście


Dzieła sztuki są widocznym świadectwem historii i w oderwaniu od niej nie sposób ich zrozumieć. Na historię sztuki wywierały wpływ liczne czynniki, poczynając od poglądów estetycznych panujących w danej epoce, a kończąc na wojnach i klęskach żywiołowych. Bez wątpienia najważniejszym z nich była religia.
 

Sztuka jest i zawsze była nośnikiem idei, a to właśnie idee wypływające z wiary najbardziej rozpalały serca i nurtowały umysły. Warto podkreślić, że w dziedzinach artystycznych prym zawsze wiodły kraje katolickie (Włochy, Francja, Hiszpania, Cesarstwo). Nie można oczywiście odmówić wdzięku i geniuszu dziełom sztuki protestanckiej, ale czy Berlin, Londyn lub Sztokholm mogą równać się z Rzymem, Paryżem lub Wiedniem?

Kościół katolicki jest z pewnością największym i najznaczniejszym mecenasem artystycznym w historii ludzkości. Ludzie Kościoła zawsze wiedzieli, że sztuka może pełnić istotną rolę w ewangelizacji. Dzieła sztuki religijnej za pomocą obrazów przekazują głębokie treści teologiczne; trafiają do niewykształconych, budzą ducha w obojętnych, przekonują wątpiących i umacniają wiernych. Znamiennym przykładem manifestacji wiary katolickiej w opanowanym przez protestantów mieście jest gmach Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uniwersytet wraz z kościołem uniwersyteckim tworzą największe założenie barokowe w mieście. Słynny widok północnej elewacji budynku położonej wzdłuż Odry stanowi jedną z wizytówek Wrocławia. Dziś majestat gmachu może być kojarzony z powagą państwowej uczelni, jednak to błędny trop. Budynek powstał na potrzeby pierwszej wyższej uczelni w mieście – jezuickiej akademii – działającej nie tylko na rzecz kształcenia, lecz przede wszystkim zdobywania dusz dla Kościoła.

 
Jezuici we Wrocławiu

Reformacja przyjęła się we Wrocławiu bardzo dobrze. Protestanci opanowali całe miasto, a jedynym bastionem katolicyzmu pozostał Ostrów Tumski, położony niejako na uboczu, oddzielony rzeką od głównej części miasta. Trudno powiedzieć, jak potoczyłaby się historia, gdyby nie to, że już w XVI wieku Wrocław dostał się pod panowanie katolickiej dynastii Habsburgów. Wrocławscy katolicy mogli więc liczyć na poparcie cesarza.
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Mama dziecka z zespołem Downa pozwała rząd w związku z prawem do aborcji, które obowiązuje w Wielkiej Brytanii. Kobieta podkreśla, że obecne przepisy dyskryminują ono dzieci z upośledzeniem i traktuje jak obywateli drugiej kategorii.

 
 

Budując swoją retorykę na ideologicznej walce płci, Konwencja całkowicie pomija realne przyczyny przemocy, które wynikają w rzeczywistości z patologii życia społecznego. W Konwencji nie znajdziemy przepisów dotyczących np. zwalczania zjawiska alkoholizmu, narkomanii czy innych uzależnień (np. od pornografii), seksualizacji wizerunku kobiety czy postulatów wzmacniania więzi rodzinnych – ocenia Karolina Pawłowska, dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego instytutu Ordo Iuris polski raport z wykonywania Konwencji Stambulskiej. Opinię publikujemy w całości.

 

W czasie epidemii trzeba zachowywać bezpieczny dystans. To każdy jakoś rozumie. Problem w tym, że wydawane rozporządzenia mijają się z logiką, a społeczeństwo otrzymuje od władz sprzeczne sygnały. Oto bowiem inne są „bezpieczne odległości” w sklepach, w przestrzeni publicznej, podczas szkolnych egzaminów czy w barach i kawiarniach, a inne w kościołach, w których – bez podania logicznych wyjaśnień – stosowane są najdalej idące ograniczenia! Co więcej, teraz okazuje się, że mowa tu nie o nakazach a zaleceniach… których nieprzestrzeganie może jednak niektórych słono kosztować. Ot, epidemiczna teoria względności w pełnej krasie.

 

Rada Europy ostrzegła przed potencjalnym wzrostem użycia broni biologicznej, takiej jak wirusy czy bakterie, w świecie po koronawirusie. Terroryści nie zapomną „wyciągniętych wniosków” podczas pandemii – przekonuje portal dw.com.

 

W kwestii ograniczeń w kawiarniach premier Mateusz Morawiecki został przez swoje zaplecze źle poinformowany, przepraszam za to; zalecenia dotyczące gastronomii miały mieć charakter „miękki”, a zostały wydane przez GIS w formie zalecenia obowiązującego – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.