DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Filip Maria Muszyński

Katolicki uniwersytet w protestanckim mieście


Dzieła sztuki są widocznym świadectwem historii i w oderwaniu od niej nie sposób ich zrozumieć. Na historię sztuki wywierały wpływ liczne czynniki, poczynając od poglądów estetycznych panujących w danej epoce, a kończąc na wojnach i klęskach żywiołowych. Bez wątpienia najważniejszym z nich była religia.
 

Sztuka jest i zawsze była nośnikiem idei, a to właśnie idee wypływające z wiary najbardziej rozpalały serca i nurtowały umysły. Warto podkreślić, że w dziedzinach artystycznych prym zawsze wiodły kraje katolickie (Włochy, Francja, Hiszpania, Cesarstwo). Nie można oczywiście odmówić wdzięku i geniuszu dziełom sztuki protestanckiej, ale czy Berlin, Londyn lub Sztokholm mogą równać się z Rzymem, Paryżem lub Wiedniem?

Kościół katolicki jest z pewnością największym i najznaczniejszym mecenasem artystycznym w historii ludzkości. Ludzie Kościoła zawsze wiedzieli, że sztuka może pełnić istotną rolę w ewangelizacji. Dzieła sztuki religijnej za pomocą obrazów przekazują głębokie treści teologiczne; trafiają do niewykształconych, budzą ducha w obojętnych, przekonują wątpiących i umacniają wiernych. Znamiennym przykładem manifestacji wiary katolickiej w opanowanym przez protestantów mieście jest gmach Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uniwersytet wraz z kościołem uniwersyteckim tworzą największe założenie barokowe w mieście. Słynny widok północnej elewacji budynku położonej wzdłuż Odry stanowi jedną z wizytówek Wrocławia. Dziś majestat gmachu może być kojarzony z powagą państwowej uczelni, jednak to błędny trop. Budynek powstał na potrzeby pierwszej wyższej uczelni w mieście – jezuickiej akademii – działającej nie tylko na rzecz kształcenia, lecz przede wszystkim zdobywania dusz dla Kościoła.

 
Jezuici we Wrocławiu

Reformacja przyjęła się we Wrocławiu bardzo dobrze. Protestanci opanowali całe miasto, a jedynym bastionem katolicyzmu pozostał Ostrów Tumski, położony niejako na uboczu, oddzielony rzeką od głównej części miasta. Trudno powiedzieć, jak potoczyłaby się historia, gdyby nie to, że już w XVI wieku Wrocław dostał się pod panowanie katolickiej dynastii Habsburgów. Wrocławscy katolicy mogli więc liczyć na poparcie cesarza.
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Niemiecki Bundestag przyjął zmianę prawa dotyczącego informowania o możliwości dokonania aborcji. Lewica chciała pełnej swobody w informowaniu o „usłudze” mordowania dzieci nienarodzonych. Chadecja zablokowała tę regulację, ale zgodziła się na częściowe zwiększenie zakresu informowania o możliwości abortowania dzieci. Bundestag zagwarantował również młodym kobietom dłuższy okres dostępu do darmowej antykoncepcji.

 
 

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowano program i cele rządu na 2019 roku. Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział realizację nowych projektów socjalnych, prorodzinnych i infrastrukturalnych. Jednym z nich jest poszerzenie programu „Rodzina 500 plus”. Świadczenia będą wypłacane także od pierwszego dziecka.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował austriacki przepis mówiący o tym, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy dla chrześcijan. Teraz władze kraju szukają rozwiązania, które umożliwi świętowanie pamiątki Męki Jezusa Chrystusa i przynajmniej częściowo ograniczy długość pracy tego dnia.

 

Polska windsurferka i medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie zaprotestowała przeciwko polityce Rafała Trzaskowskiego, który wspiera homoseksualną agendę. „Mówię kategoryczne NIE dla promocji środowisk LGBT i będę bronić tradycyjnej Polski” - napisała.

 

Rada parafii katedralnej w Utrechcie (Holandia) wystawiła na sprzedaż budynek katedry, którego utrzymanie ma być zbyt kosztowne wobec małej liczby wiernych. Przeciwko sprzedaży świątyni protestują katolicy z całej diecezji.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.