DZIŚ JEST:   21   MAJA   2019 r.

Św. Krzysztofa Magallanesa
Św. Jana Nepomucena
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Filip Maria Muszyński

Katolicki uniwersytet w protestanckim mieście


Dzieła sztuki są widocznym świadectwem historii i w oderwaniu od niej nie sposób ich zrozumieć. Na historię sztuki wywierały wpływ liczne czynniki, poczynając od poglądów estetycznych panujących w danej epoce, a kończąc na wojnach i klęskach żywiołowych. Bez wątpienia najważniejszym z nich była religia.
 

Sztuka jest i zawsze była nośnikiem idei, a to właśnie idee wypływające z wiary najbardziej rozpalały serca i nurtowały umysły. Warto podkreślić, że w dziedzinach artystycznych prym zawsze wiodły kraje katolickie (Włochy, Francja, Hiszpania, Cesarstwo). Nie można oczywiście odmówić wdzięku i geniuszu dziełom sztuki protestanckiej, ale czy Berlin, Londyn lub Sztokholm mogą równać się z Rzymem, Paryżem lub Wiedniem?

Kościół katolicki jest z pewnością największym i najznaczniejszym mecenasem artystycznym w historii ludzkości. Ludzie Kościoła zawsze wiedzieli, że sztuka może pełnić istotną rolę w ewangelizacji. Dzieła sztuki religijnej za pomocą obrazów przekazują głębokie treści teologiczne; trafiają do niewykształconych, budzą ducha w obojętnych, przekonują wątpiących i umacniają wiernych. Znamiennym przykładem manifestacji wiary katolickiej w opanowanym przez protestantów mieście jest gmach Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uniwersytet wraz z kościołem uniwersyteckim tworzą największe założenie barokowe w mieście. Słynny widok północnej elewacji budynku położonej wzdłuż Odry stanowi jedną z wizytówek Wrocławia. Dziś majestat gmachu może być kojarzony z powagą państwowej uczelni, jednak to błędny trop. Budynek powstał na potrzeby pierwszej wyższej uczelni w mieście – jezuickiej akademii – działającej nie tylko na rzecz kształcenia, lecz przede wszystkim zdobywania dusz dla Kościoła.

 
Jezuici we Wrocławiu

Reformacja przyjęła się we Wrocławiu bardzo dobrze. Protestanci opanowali całe miasto, a jedynym bastionem katolicyzmu pozostał Ostrów Tumski, położony niejako na uboczu, oddzielony rzeką od głównej części miasta. Trudno powiedzieć, jak potoczyłaby się historia, gdyby nie to, że już w XVI wieku Wrocław dostał się pod panowanie katolickiej dynastii Habsburgów. Wrocławscy katolicy mogli więc liczyć na poparcie cesarza.
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Faszyści, wszędzie faszyści” – tak mniej więcej lewacki Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych widzi i opisuje Marsz dla Życia i Rodziny, który odbył się w minioną niedzielę w Białymstoku. W relacji zamieszczonej na społecznościowym profilu tej organizacji „faszyzm nacjonalizmem rasizm pogania”, jednak nie sposób doczytać się ani dopatrzeć, które konkretnie hasła uczestników tak oburzyły obrońców „politycznej poprawności”.

 
 

Nad Sekwaną narasta liczba profanacji katolickich miejsc kultu. W samej archidiecezji Poitiers doszło w ostatnich trzech miesiącach do kilkunastu włamań do kościołów. Za każdym razem celem włamania było tabernakulum i profanacja Najświętszego Sakramentu.

 

Wobec coraz większych napięć między Stanami  Zjednoczonymi i Iranem iracki kardynał Louis Raphaël Sako zaapelował do Waszyngtonu i Teheranu o dialog i ostrzegł przed skutkami „dalszej katastrofalnej wojny” na Bliskim Wschodzie. W liście przekazanym ambasadom obu krajów w Bagdadzie chaldejsko-katolicki patriarcha prosi ich przywódców politycznych o „wykazanie się mądrością” i poszukiwanie pokoju, poinformowała 21 maja rzymska agencja prasowa AsiaNews.

 

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Marka Sz., wolontariusza Fundacji Pro – Prawo do Życia. Mężczyzna był oskarżony o rzekomą kradzież telefonu komórkowego jednej z feministek w trakcie ujęcia jej na gorącym uczynku usuwania banerów antyaborcyjnych. Tym samym sąd przyznał rację prawnikom Instytutu Ordo Iuris, którzy bronili pomówionego mężczyzny.

 

W niedzielnym wywiadzie udzielonym Fox News Channel prezydent Donald Trump powiedział, że to, iż demokratyczny kandydat na prezydenta Pete Buttigieg jest „zamężnym gejem” oraz że pojawia się publicznie ze swoim „mężem”, jest „absolutnie w porządku”. Dodał: „Myślę, że to świetnie” i „myślę, że to dobrze”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.