DZIŚ JEST:   16   LUTY   2019 r.

Św. Daniela i towarzyszy
św. Faustyna z Brescii
 
 
 
 

Katolicki publicysta o przyczynach bezdzietności. Powodem hedonizm, a nie brak pieniędzy

Katolicki publicysta o przyczynach bezdzietności. Powodem hedonizm, a nie brak pieniędzy
Fot. Marek Holiat/Forum

Choć amerykańska ekonomia ma się nadzwyczaj dobrze, to mieszkańcy USA wciąż nie chcą podejmować wyzwań rodzicielskich. Demograficzna zima to problem także wielu innych krajów – także Polski. Zdaniem katolickiego publicysty Johna Horvata II główną przyczyną jest wroga życiu mentalność.

 

W 2017 roku współczynnik płodności w Stanach Zjednoczonych wyniósł 1.76 dziecka na kobietę. To najniżej od 40 lat i znacznie niżej niż 10 lat temu. Dzieje się tak, pomimo że obecnie o 7 procent Amerykanek więcej niż w 2007 roku znajduje się w wieku rozrodczym. Co ciekawe zjawisko to występuje w szczególnym stopniu u kobiet z mniejszości rasowych – zauważa katolicki publicysta John Horvat II. 

 

Brak dzieci to plaga dotykająca również Włochy, Hiszpanię, Japonię i inne kraje uprzemysłowione. Poważne problemy demograficzne mają Chiny. Nie dziwi zatem, że eksperci mówią o demograficznej zimie.

 

Przez lata eksperci uważali, że zjawisko to ominęło Stany Zjednoczone. Problemy demograficzne tego kraju wiązano raczej z przejściowymi trudnościami gospodarczymi. Obecnie jednak kryzys demograficzny idzie w parze ze zmniejszeniem płodności.

 

Zdaniem Johna Horvatta przyczyniają się do tego:

- niechęć młodych ludzi do dojrzałości. Odkładają oni rodzicielstwo na później. Nie chcą dorosnąć, a nad odpowiedzialność preferują hobby i przygody.

 

- Przedkładanie sukcesu zawodowego nad macierzyństwo przez kobiety. W efekcie niemal co piąta rodzi dziecko w wieku 35 lat lub starszym. Wiąże się to zaś z ryzykiem zdrowotnym dla dziecka.

 

- Zmiany w postrzeganiu rodziny. Małżeństwo odkłada się na później, często korzysta z antykoncepcji. Niekiedy to kobieta zapewnia byt mężczyźnie, co również zniechęca do podjęcia decyzji o rodzicielstwie.

 

- Panowanie hedonizmu. Ludzie postrzegają życie jako niekończące się przyjęcie. Nie są skłonni do wyrzeczeń i odpowiedzialności związanej z rodzicielstwem.

 

Tymczasem w Polsce W 2017 roku wskaźnik dzietności w Polsce wyniósł 1,45. To znaczny wzrost w stosunku do lat poprzednich. Jednak wciąż poniżej wyniku amerykańskiego, a także poniżej unijnej średniej. Zapewne także u nas przyczyny są także kulturowe, a nie tylko gospodarcze.

 

Źródła: returntoorder.org / americanthinker.com

mjend


DATA: 2018-06-19 11:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co za bzdury! Bezdzietni pracują, sami się utrzymują. Kupują lub wynajmują mieszkania. Nikt za nich rachunków nie płaci. Borykają się z różnorakimi życiowymi trudnościami- jak każdy z nas. Podejmują najróżniejsze życiowe decyzje. Pomagają swoim starzejącym się rodzicom. I tylko dlatego że ktoś nie chce mieć dzieci jest " niedojrzały? A co z patologią płodzącą dzieci bez pokrycia finansowego, zdrowotnego i intelektualnego? Człowiek wartościowy ( kobieta)= to człowiek pełniący rolę inkubatora? Zaorywanie się przy pieluchach to "dojrzałość".. buhahahaha
5 miesięcy temu / MonikaM
 
średnia ue rozumiem wraz z imigrantami?
7 miesięcy temu / pytanie
 
@ asdf - Dzieci powinno się mieć tyle, ile Pan Bóg chce, żeby się miało. Niektórym pisane kilkanaścioro, a niektórym - wcale. Prawidłowo ukształtowane, czyste i uczciwe sumienie podpowie w tej sprawie bezbłędnie. I oskarży jeśli będzie się szukać fałszywych i obłudnych wymówek.
7 miesięcy temu / Veritatis Laetitia
 
@Veritatis Laetitia: Fantastycznie, czyli zgadzamy się z tym, że nie trzeba mieć gromadki dzieci i wcale niekoniecznie oznacza to lenistwo i egoizm.
7 miesięcy temu / asdf
 
@ asdf - Sprawy, o których piszesz znam z autopsji. Wiele razy w życiu było mi i mojej rodzinie ciężko i pod górkę, też nie miałem swojego mieszkania, pracowałem w kilku miejscach jednocześnie, wiele lat nie wyjeżdżałem na urlop. Z wielu rzeczy wraz z żoną musieliśmy rezygnować, wiele poświęcić dla dobra stopniowo powiększającej się rodziny. Nie będę się tu z Tobą licytował na wyrzeczenia i fortunę, którą przez ponad dwadzieścia lat wydaliśmy z żoną na wychowanie, wykształcenie, leczenie itp. dzieci. Uważam, że jest to w złym stylu i mało męskie. Wiem jedno - jeśli stawiasz Pana Boga na pierwszym miejscu i idziesz przez życie z Nim, nie zginiesz. Ani Ty, ani Twoja rodzina. Nikt Cię nie zmusza, żebyś dochował się kilkanaściorga pociech. Jeśli jesteś blisko Boga, rozpoznasz Jego wolę w tej sprawie i we wszystkich innych. Jeśli stawiasz wyżej od Niego mamonę zawsze Ci będzie za mało, zawsze będziesz uważał, że jeszcze musisz mieć to czy tamto etc.
7 miesięcy temu / Veritatis Laetitia
 
@Veritatis Laetitia: Ile masz dzieci? My w pierwszym roku życia naszego dziecka wydaliśmy ok. 20 tys. zł na samych lekarzy, z uwagi na krzywy kręgosłup i alergie. W latach 40-tych po prostu wychowywalibyśmy krzywe dziecko, a alergii pewnie by nie miało, bo to choroba cywilizacyjna. Nie wyślemy też dziecka za dwa lata do pomocy przy naszej pracy, bo prowadzimy biuro a nie gospodarstwo rolne. I musimy dziecko przyuczyć do jakiegoś zawodu (co kosztuje kolejną małą fortunę - proszę nie przekonuj mnie, że wystarczy publiczna edukacja), bo nie mamy pól uprawnych które po nas przejmie. Zobacz ilu ludzi dzisiaj w ogóle nie ma nawet swojego mieszkania, tylko pracuje całymi dniami, żeby zapłacić absurdalnie wysoki czynsz. Żeby nie było - ja nie narzekam, ale jestem w stanie zrozumieć ludzi, dla których kolejne dziecko oznaczać będzie po prostu bankructwo. A na marginesie - nie oszukuj się, że w latach 40 powszechnie "budowano wzajemne więzi i poczucie bezpieczeństwa".
7 miesięcy temu / asdf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.