DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2018 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Katolicki publicysta o przyczynach bezdzietności. Powodem hedonizm, a nie brak pieniędzy

Katolicki publicysta o przyczynach bezdzietności. Powodem hedonizm, a nie brak pieniędzy
Fot. Marek Holiat/Forum

Choć amerykańska ekonomia ma się nadzwyczaj dobrze, to mieszkańcy USA wciąż nie chcą podejmować wyzwań rodzicielskich. Demograficzna zima to problem także wielu innych krajów – także Polski. Zdaniem katolickiego publicysty Johna Horvata II główną przyczyną jest wroga życiu mentalność.

 

W 2017 roku współczynnik płodności w Stanach Zjednoczonych wyniósł 1.76 dziecka na kobietę. To najniżej od 40 lat i znacznie niżej niż 10 lat temu. Dzieje się tak, pomimo że obecnie o 7 procent Amerykanek więcej niż w 2007 roku znajduje się w wieku rozrodczym. Co ciekawe zjawisko to występuje w szczególnym stopniu u kobiet z mniejszości rasowych – zauważa katolicki publicysta John Horvat II. 

 

Brak dzieci to plaga dotykająca również Włochy, Hiszpanię, Japonię i inne kraje uprzemysłowione. Poważne problemy demograficzne mają Chiny. Nie dziwi zatem, że eksperci mówią o demograficznej zimie.

 

Przez lata eksperci uważali, że zjawisko to ominęło Stany Zjednoczone. Problemy demograficzne tego kraju wiązano raczej z przejściowymi trudnościami gospodarczymi. Obecnie jednak kryzys demograficzny idzie w parze ze zmniejszeniem płodności.

 

Zdaniem Johna Horvatta przyczyniają się do tego:

- niechęć młodych ludzi do dojrzałości. Odkładają oni rodzicielstwo na później. Nie chcą dorosnąć, a nad odpowiedzialność preferują hobby i przygody.

 

- Przedkładanie sukcesu zawodowego nad macierzyństwo przez kobiety. W efekcie niemal co piąta rodzi dziecko w wieku 35 lat lub starszym. Wiąże się to zaś z ryzykiem zdrowotnym dla dziecka.

 

- Zmiany w postrzeganiu rodziny. Małżeństwo odkłada się na później, często korzysta z antykoncepcji. Niekiedy to kobieta zapewnia byt mężczyźnie, co również zniechęca do podjęcia decyzji o rodzicielstwie.

 

- Panowanie hedonizmu. Ludzie postrzegają życie jako niekończące się przyjęcie. Nie są skłonni do wyrzeczeń i odpowiedzialności związanej z rodzicielstwem.

 

Tymczasem w Polsce W 2017 roku wskaźnik dzietności w Polsce wyniósł 1,45. To znaczny wzrost w stosunku do lat poprzednich. Jednak wciąż poniżej wyniku amerykańskiego, a także poniżej unijnej średniej. Zapewne także u nas przyczyny są także kulturowe, a nie tylko gospodarcze.

 

Źródła: returntoorder.org / americanthinker.com

mjend


DATA: 2018-06-19 11:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

średnia ue rozumiem wraz z imigrantami?
25 dni temu / pytanie
 
@ asdf - Dzieci powinno się mieć tyle, ile Pan Bóg chce, żeby się miało. Niektórym pisane kilkanaścioro, a niektórym - wcale. Prawidłowo ukształtowane, czyste i uczciwe sumienie podpowie w tej sprawie bezbłędnie. I oskarży jeśli będzie się szukać fałszywych i obłudnych wymówek.
25 dni temu / Veritatis Laetitia
 
@Veritatis Laetitia: Fantastycznie, czyli zgadzamy się z tym, że nie trzeba mieć gromadki dzieci i wcale niekoniecznie oznacza to lenistwo i egoizm.
25 dni temu / asdf
 
@ asdf - Sprawy, o których piszesz znam z autopsji. Wiele razy w życiu było mi i mojej rodzinie ciężko i pod górkę, też nie miałem swojego mieszkania, pracowałem w kilku miejscach jednocześnie, wiele lat nie wyjeżdżałem na urlop. Z wielu rzeczy wraz z żoną musieliśmy rezygnować, wiele poświęcić dla dobra stopniowo powiększającej się rodziny. Nie będę się tu z Tobą licytował na wyrzeczenia i fortunę, którą przez ponad dwadzieścia lat wydaliśmy z żoną na wychowanie, wykształcenie, leczenie itp. dzieci. Uważam, że jest to w złym stylu i mało męskie. Wiem jedno - jeśli stawiasz Pana Boga na pierwszym miejscu i idziesz przez życie z Nim, nie zginiesz. Ani Ty, ani Twoja rodzina. Nikt Cię nie zmusza, żebyś dochował się kilkanaściorga pociech. Jeśli jesteś blisko Boga, rozpoznasz Jego wolę w tej sprawie i we wszystkich innych. Jeśli stawiasz wyżej od Niego mamonę zawsze Ci będzie za mało, zawsze będziesz uważał, że jeszcze musisz mieć to czy tamto etc.
25 dni temu / Veritatis Laetitia
 
@Veritatis Laetitia: Ile masz dzieci? My w pierwszym roku życia naszego dziecka wydaliśmy ok. 20 tys. zł na samych lekarzy, z uwagi na krzywy kręgosłup i alergie. W latach 40-tych po prostu wychowywalibyśmy krzywe dziecko, a alergii pewnie by nie miało, bo to choroba cywilizacyjna. Nie wyślemy też dziecka za dwa lata do pomocy przy naszej pracy, bo prowadzimy biuro a nie gospodarstwo rolne. I musimy dziecko przyuczyć do jakiegoś zawodu (co kosztuje kolejną małą fortunę - proszę nie przekonuj mnie, że wystarczy publiczna edukacja), bo nie mamy pól uprawnych które po nas przejmie. Zobacz ilu ludzi dzisiaj w ogóle nie ma nawet swojego mieszkania, tylko pracuje całymi dniami, żeby zapłacić absurdalnie wysoki czynsz. Żeby nie było - ja nie narzekam, ale jestem w stanie zrozumieć ludzi, dla których kolejne dziecko oznaczać będzie po prostu bankructwo. A na marginesie - nie oszukuj się, że w latach 40 powszechnie "budowano wzajemne więzi i poczucie bezpieczeństwa".
26 dni temu / asdf
 
Do An - Lepiej, jak dziecko jest od małości jest przyuczane do pomocy rodzicom niż do nałogowego klikania w smartfona i konsolę. Jak podrośnie będzie szanowało pracę i znało wartość ciężko zarobionego pieniądza, a nie będzie wiecznie krytykującym rodziców roszczeniowcem, który ma pretensję do całego świata, że nie posiada jakiegoś gadżetu, który mają mityczni "wszyscy". Zmęczenie, czy okresowe zniechęcenie to normalka jak się chce mieć dzieci i założyć stabilną rodzinę. Budowanie wzajemnych więzi, poczucia bezpieczeństwa i zapewnienie rodzinie utrzymania wymaga wysiłku i poświęcenia. Bez tego nie było, nie ma i nie będzie tu sukcesu. Także nie gloryfikujemy lenistwa i wygodnickiego egoizmu.
26 dni temu / Veritatis Laetitia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.