DZIŚ JEST:   24   MAJA   2019 r.

NMP Wspomożycielki Wiernych
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
 
 
 
 

Katolicki publicysta o przyczynach bezdzietności. Powodem hedonizm, a nie brak pieniędzy

Katolicki publicysta o przyczynach bezdzietności. Powodem hedonizm, a nie brak pieniędzy
Fot. Marek Holiat/Forum

Choć amerykańska ekonomia ma się nadzwyczaj dobrze, to mieszkańcy USA wciąż nie chcą podejmować wyzwań rodzicielskich. Demograficzna zima to problem także wielu innych krajów – także Polski. Zdaniem katolickiego publicysty Johna Horvata II główną przyczyną jest wroga życiu mentalność.

 

W 2017 roku współczynnik płodności w Stanach Zjednoczonych wyniósł 1.76 dziecka na kobietę. To najniżej od 40 lat i znacznie niżej niż 10 lat temu. Dzieje się tak, pomimo że obecnie o 7 procent Amerykanek więcej niż w 2007 roku znajduje się w wieku rozrodczym. Co ciekawe zjawisko to występuje w szczególnym stopniu u kobiet z mniejszości rasowych – zauważa katolicki publicysta John Horvat II. 

 

Brak dzieci to plaga dotykająca również Włochy, Hiszpanię, Japonię i inne kraje uprzemysłowione. Poważne problemy demograficzne mają Chiny. Nie dziwi zatem, że eksperci mówią o demograficznej zimie.

 

Przez lata eksperci uważali, że zjawisko to ominęło Stany Zjednoczone. Problemy demograficzne tego kraju wiązano raczej z przejściowymi trudnościami gospodarczymi. Obecnie jednak kryzys demograficzny idzie w parze ze zmniejszeniem płodności.

 

Zdaniem Johna Horvatta przyczyniają się do tego:

- niechęć młodych ludzi do dojrzałości. Odkładają oni rodzicielstwo na później. Nie chcą dorosnąć, a nad odpowiedzialność preferują hobby i przygody.

 

- Przedkładanie sukcesu zawodowego nad macierzyństwo przez kobiety. W efekcie niemal co piąta rodzi dziecko w wieku 35 lat lub starszym. Wiąże się to zaś z ryzykiem zdrowotnym dla dziecka.

 

- Zmiany w postrzeganiu rodziny. Małżeństwo odkłada się na później, często korzysta z antykoncepcji. Niekiedy to kobieta zapewnia byt mężczyźnie, co również zniechęca do podjęcia decyzji o rodzicielstwie.

 

- Panowanie hedonizmu. Ludzie postrzegają życie jako niekończące się przyjęcie. Nie są skłonni do wyrzeczeń i odpowiedzialności związanej z rodzicielstwem.

 

Tymczasem w Polsce W 2017 roku wskaźnik dzietności w Polsce wyniósł 1,45. To znaczny wzrost w stosunku do lat poprzednich. Jednak wciąż poniżej wyniku amerykańskiego, a także poniżej unijnej średniej. Zapewne także u nas przyczyny są także kulturowe, a nie tylko gospodarcze.

 

Źródła: returntoorder.org / americanthinker.com

mjend


DATA: 2018-06-19 11:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie ma dzieci, bo żyjemy w społeczeństwie "chcieć", a nie "musieć". W społeczeństwie "chcieć" istotne jest chcenie lub niechcenie jakichś czynności, wieczne niezdecydowanie, brak przymusu. Skoro rodzice 30-latków nie wyklinają ich z rodziny, to ci robią, to co chcą, albo raczej nie wiedzą co chcą. W społeczeństwie "musieć" dzieci trzeba mieć, aby wspólnota przetrwała, rodzina czy religia albo państwo domagają się określonych zachowań. Nie ma widzimisię młodych, które wraz z demokracją i rozwiniętym kapitalizmem jest początkiem katastrofy demograficznej
17 dni temu / tomryst
 
Osoby bezdzietne nie mają na pisane na czole:Mam chorobę genetyczną, wrodzoną, a żeby adoptować dziecko nie tylko trzeba przejść testy psychologiczne ale trzeba mieć naj mniej mieszkanie 3 pokojowe, pensję naj mniej 5 tys. I to najlepiej netto. Mówienie że takie osoby to pasożyty lub heroizm to jest krzywdzące. Właśnie takie osoby oczywiście są wyjątki w śród małżeństw wielodzietnych... Bezdzietne prędzej podadzą rodzicom szklankę wody, nie zostawią rodziców w domu starców a tym bardziej w szpitalu.
23 dni temu / Asiula
 
Jestem ciekaw, co w świetle waszego podejścia do dzietności jakos właściwego i koraljego wyboru myślicie o radykalnym wydłużaniu życia, które da nam medycyna za jakies 20-30 lat. Odpowiedź na problem wyludniania odpowiadająca każdemu, czy zabawa w Boga i cyniczne obejście świętego obowiązku rodzicielstwa? :p
28 dni temu / Buciek
 
Co za bzdury! Bezdzietni pracują, sami się utrzymują. Kupują lub wynajmują mieszkania. Nikt za nich rachunków nie płaci. Borykają się z różnorakimi życiowymi trudnościami- jak każdy z nas. Podejmują najróżniejsze życiowe decyzje. Pomagają swoim starzejącym się rodzicom. I tylko dlatego że ktoś nie chce mieć dzieci jest " niedojrzały? A co z patologią płodzącą dzieci bez pokrycia finansowego, zdrowotnego i intelektualnego? Człowiek wartościowy ( kobieta)= to człowiek pełniący rolę inkubatora? Zaorywanie się przy pieluchach to "dojrzałość".. buhahahaha
8 miesięcy temu / MonikaM
 
średnia ue rozumiem wraz z imigrantami?
11 miesięcy temu / pytanie
 
@ asdf - Dzieci powinno się mieć tyle, ile Pan Bóg chce, żeby się miało. Niektórym pisane kilkanaścioro, a niektórym - wcale. Prawidłowo ukształtowane, czyste i uczciwe sumienie podpowie w tej sprawie bezbłędnie. I oskarży jeśli będzie się szukać fałszywych i obłudnych wymówek.
11 miesięcy temu / Veritatis Laetitia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "61054"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.