DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Katolicki publicysta: amerykańska kampania prezydencka jest nieludzka. Dominuje materializm

Katolicki publicysta: amerykańska kampania prezydencka jest nieludzka. Dominuje materializm
REUTERS/David Becker/Nancy Wiechec/Files/FORUM

Katolicki publicysta przekonuje, że obecna kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych znacząco różni się od poprzednich. Niemal brakuje w niej elementu walki kulturowej, zderzenia światopoglądów. Obydwie strony barykady - zarówno Republikanie, jak i Demokraci koncentrują się na sprawach materialnych. Prowadzi to jednak do eliminacji czynnika ludzkiego, a także znużenia i zniechęcenia wyborców.


W przypadku Partii Republikańskiej zepchnięcie na drugi plan kwestii kulturowych obrazuje przemówienie Peter Thiela. Ów pierwszy zdeklarowany homoseksualista przemawiający na konwencji Grand Old Party wystąpił z prostym przesłaniem: porzućmy bezsensowną wojnę kulturową i zajmijmy się robieniem pieniędzy; uczyńmy Amerykę ponownie wielką, ale nie pod względem moralności, lecz tylko pieniędzy i miejsc pracy.

 

Jak zauważa John Horvat II na łamach tfp.org, słowa te nie wyrażały programu Republikanów. Mimo to zostały przyjęte ciepło, wręcz entuzjastycznie przez pozostałych Republikanów.  

 

Równie materialistyczne przesłanie dominowało na konwencji Partii Demokratycznej. Zebrani tam politycy, często miliarderzy lub milionerzy roztaczali wizję materialistycznej utopii w wyniku rozdawnictwa pieniędzy odebranych bogaczom na darmową edukację czy świadczenia pracownicze. Mimo tego ekonomizmu, Demokraci nie odstępują od forsowania rewolucyjnych postulatów w sferze obyczajowej.

 

Zdaniem Johna Horvata II, dominacja materializmu prowadzi ni mniej ni więcej, tylko do usunięcia ludzkiego elementu z polityki. Panować zaczyna zimny pieniądz. Wprawdzie spejaliści od politycznego marketingu rozpaczliwie próbowali zwrócić uwagę na ludzkie oblicza Donalda Trumpa i Hilary Clinton, jednak ich wysiłki okazały się nieudane.

 

Pozbawiona moralnego, a więc ludzkiego elementu kampania wyborcza doprowadziła do wulgaryzacji życia publicznego. Zamiast wojny kulturowej Amerykanie mają do czynienia z brakiem kultury. W retoryce dominuje obłuda i obelgi. Obydwoje kandydatów nie cieszy się powszechną sympatią, a znaczna część elektoratu czuje się niereprezentowana. Zamiast ożywienia Amerykanów i przygotowania ich do godnej walki wyborczej, konwencje stworzyły atmosferę "goryczy i całkowitego wyczerpania".

 

Konwencja Republikanów odbyła się między 18 i 21 lipca, a Demokratów - między 25 i 28 lipca. Wybory powszechne zaplanowane są na 8 listopada. Amerykanie wyłonią w nich elektorów. Ci zaś 19 grudnia ostatecznie wybiorą głowę najpotężniejszego państwa świata.

 

 

 

Źródło: tfp.org

mjend
DATA: 2016-08-05 07:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.