DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Katolicki publicysta: alterprawica to zły kierunek! Trzeba powrócić do chrześcijańskiego Ładu

Katolicki publicysta: alterprawica to zły kierunek! Trzeba powrócić do chrześcijańskiego Ładu
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.REUTERS/Jim Bourg/FORUM

Publicysta i katolicki tradycjonalista John Horvat II uważa, że ludzie wierzący nie powinni wahać się przed potępieniem prawicy alternatywnej i ruchów pokrewnych. W świetle tragedii, do jakiej doszło w amerykańskim Charlotesville, najwyższy czas na jawne potępienie niesłusznie utożsamianego z konserwatyzmem nurtu. Zdaniem Johna Horvata II obydwie strony walki w tej miejscowości cechuje anarchistyczna, a więc lewicowa mentalność. Nie warto więc opowiadać się po żadnej ze stron. Należy wybrać zupełnie inne rozwiązanie: powrót do tradycyjnie rozumianego ładu moralnego.

 

John Horvat II w tekście „Charlotesville: Zderzenie fałszywych alternatyw” podkreśla, że w amerykańskim miasteczku doszło do bitwy pomiędzy ludźmi reprezentującymi dwie fałszywe alternatywy dla status quo. Z jednej strony bowiem trudno zgodzić się z dążeniem radykalnej lewicy do napisania historii na nowo i burzenia pomników. Nie sposób przyjąć stanowisko organizacji takich jak Antifa, Black Lives Matter et cetera.

 

Jednocześnie szeroko rozumiana alternatywna prawica, obejmująca wszelkiej maści nazistów, rasistów, nacjonalistów czy socjalistów jest również niemożliwa do zaakceptowania.

 

Obydwie formacje sprzeciwiają się bowiem pozostałościom chrześcijańskiej cywilizacji, przejawiającym się w porządku publicznym i praworządności. „Przede wszystkim twierdzenie, że alternatywna prawica reprezentuje chrześcijańską czy konserwatywną perspektywę musi zostać odrzucone. Alt-right ma bowiem więcej wspólnego z utopijnymi, koszmarnymi marzeniami radykalnej lewicy, niż tym, co senator Barry Goldwater proponował w Sumieniu Konserwatysty" – przekonuje John Horvat II.

 

Publicysta podkreśla, że alterprawica odrzuca tradycjonalistyczny konserwatyzm, często wspiera aborcję i postulaty ruchu homoseksualnego. W aspekcie gospodarczym przeciwstawia się zaś niekiedy wolnemu rynkowi.

 

W kwestii religii natomiast, alt-right częściej odwołuje się do cywilizacji chrześcijańskiej, niż do chrześcijaństwa jako takiego. Jej przedstawiciele szanują niekiedy Christianitas jako wspólnotę kulturową czy wręcz „plemienną”. Niekoniecznie jednak bliska im jest istota chrystianizmu: miłość do Pana Boga i Jego Prawa.

 

Dlatego też czołowa postać ruchu, Richard Spencer, określa siebie mianem „kulturowego chrześcijanina”, a jednocześnie deklaruje brak wiary w Stwórcę. Od tego typu poglądów jeszcze groźniejsze są występujące w szeregach ludzi alterprawicy przekonania neopogańskie. Wiąże się z nimi idealizacja nordyckiej, przedchrześcijańskiej przeszłości.

 

John Horvat II odrzuca także tezę, jakoby alternatywną prawicę można było określać mianem skrajnej prawicy. Jego zdaniem stanowi ona, podobnie jak ruchy lewackie, przejaw dzielącego naród ducha anarchicznego. „W Charlotesville doszło do walki między anarchistami. To nie było starcie między lewicą, a prawicą” – przekonuje.

 

Publicysta wzywa zatem do odrzucenia nieuniknionej rzekomo alternatywy: lewica albo prawica alternatywna. Jego zdaniem Stany Zjednoczone powinny wybrać inną opcję, a więc „powrót do porządku moralnego opartego na szacunku dla Pana Boga i Jego Prawa”.

 

Tekst Johna Horvata II to wartościowy głos w debacie dotyczącej alternatywnej prawicy. Ta fałszywa i skierowana do młodych i naiwnych umysłów oferta ideologiczna stanowi bowiem pod wieloma względami zaprzeczenie ideałów katolickiej Kontrrewolucji.

 

Wmawianie opinii publicznej jakoby między konserwatystami, a ludźmi takimi jak nazista-zamachowiec z Charlotesville, istniała ideowa więź, służy zohydzeniu tych pierwszych w oczach opinii publicznej. Ułatwi to przeforsowanie lewackiego planu napisania historii na nowo, a następnie transformację społeczeństwa w duchu czerwonej, różowej lub zielonej utopii.

 


Źródło: tfp.org

mjend

 


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jaka alternatywa? Blaski i cienie alterprawicyPrawica alternatywna czy fałszywa? DATA: 2017-08-29 13:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prawica Alternatywna na pewno jest daleka od doskonałości ale na pewno stanowi propozycję ideową zdecydowanie lepszą od współczesnego liberalno-lewicowego porządku społecznego. Przypominam również że Stany Zjednoczone to państwo kosmopolityczne które wyrosło z tradycji anglosaskiego protestantyzmu i masonerii więc kontekst kulturowy jest tam zupełnie inny niż w Polsce.
ponad 2 lata temu / Filip S
 
Prosta sprawa. Hitler i Stalin ramię w ramię zabijali księży!
ponad 2 lata temu / Janusz z Kolonii
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.