DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Katolicki pracodawca z Chicago nie musi opłacać zbrodniczych polis zdrowotnych

Katolicki pracodawca z Chicago nie musi opłacać zbrodniczych polis zdrowotnych
fot.gmarcelo/sxc.hu

Pod koniec mijającego roku zapadło kolejne rozstrzygnięcie w sprawie tymczasowego zwolnienia z obowiązkowego finansowania aborcji, sterylizacji i antykoncepcji dla pracowników, zgodnie z reformą zdrowotną uchwaloną w 2010 r. Sąd apelacyjny wydał korzystne orzeczenie dla przedsiębiorcy budowlanego ze stanu Illinois. Wcześniej niekorzystne orzeczenie w podobnej sprawie dotyczącej przedsiębiorcy z Oklahomy, wydał sędzia Sądu Najwyższego.

 

Do tej pory w sądach amerykańskich złożono ponad 40 pozwów, kwestionujących obowiązkowe finansowanie dla pracowników praktyk medycznych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, które są sprzeczne z przekonaniami pracodawców. Administracja Obamy zobowiązała się do przyjęcia wytycznych, które szczegółowo określą grupę podmiotów zwolnionych z obowiązku finansowania antykoncepcji itp.

 

Sądy apelacyjne na razie wydają orzeczenia arbitralnie. Niektóre decydują się na tymczasowe zwolnienie z obowiązku wykupywania skandalicznych polis. Inne podejmują decyzje niekorzystne dla pracodawców, którym nie pozostaje nic innego jak dostosować się do nowej ustawy, albo zaprzestać działalności. Od początku tego roku narażeni są oni na bardzo wysokie kary finansowe, niekiedy wielokrotnie przewyższające ich zyski.

 

28 grudnia 2012 r. sąd apelacyjny w Chicago zwolnił tymczasowo pracodawców Cyryla i Jane Kortez obowiązku finansowania sprzecznych z ich przekonaniami religijnymi polis dla 20 pracowników, zatrudnionych w prowadzonej przez nich firmie budowlanej.

 

Decyzja sądu apelacyjnego złożonego z siedmiu sędziów zapadła zaledwie dwa dni po niekorzystnym orzeczeniu sędziny Sądu Najwyższego Soni Sotomayor, która odmówiła wstrzymania egzekucji przepisów ustawy zdrowotnej w odniesieniu do spółki kontrolowanej przez rodzinę miliardera z Oklahomy City - Davida Greena.

 

Państwo Korte posiadają firmę budowlaną Korte&Luitjohan. Poprosili oni sąd o zmienienie zakresu ubezpieczenia, tak aby nie musieli opłacać usług sprzecznych z ich przekonaniami religijnymi. Ustawa jednak nie przewiduje zmiany zakresu ubezpieczenia. Prawnik katolickiego małżeństwa powołał się więc na I poprawkę do konstytucji i federalną ustawę o wolności religijnej – Religious Freedom Restoration Act (RFRA). W rezultacie sąd wydał tymczasowe zwolnienie z obowiązku finansowania skandalicznych polis. Sprawa ponownie może wrócić do sądu okręgowego.

 

 

Źródło: Reuters, AS.


DATA: 2013-01-04 09:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.