DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Katolicki pisarz: Kto odrzuca moralne prawdy wiary, nie jest chrześcijaninem

Katolicki pisarz: Kto odrzuca moralne prawdy wiary, nie jest chrześcijaninem
Fot. walkerssk/Pixabay

Osoba, która akceptuje i broni moralnych prawd wiary, niekoniecznie jest „konserwatywna”. Ona jest po prostu chrześcijaninem. Osoba, która odrzuca te prawdy, nie jest „liberalnym chrześcijaninem”. W ogóle nie jest chrześcijaninem – pisze Matt Walsh, amerykański pisarz i bloger, w nawiązaniu do kolejnego kryzysu, który wstrząsnął ostatnio Kościołem.

 

„Wiele słyszymy o tym, że obecny spór w Kościele katolickim ma charakter ideologiczny. Jak mówią media, konserwatywni katolicy atakują papieża, a postępowi katolicy bronią go przed napaścią zła. Jest to absurdalne z wielu powodów, zaczynając od tego, że kontrowersje dotyczą współżycia seksualnego oraz molestowania. To nie ma nic wspólnego z ideologią. Ale to ujęcie problemu wynika z jeszcze głębszego fałszu – że coś takiego jak postępowy katolicyzm lub postępowe chrześcijaństwo istnieje lub może istnieć” – zauważa na wstępie autor.

 

Matt Walsh zwraca uwagę, że przypinane poszczególnym stronom sporów łatki: „konserwatywny” i „postępowy” używane są przede wszystkim w przypadku dyskusji na tematy związane z moralnością obyczajową, w tym z homoseksualizmem.

 

„Nie może być konserwatywno-liberalnego podziału na podstawowe moralne nauki chrześcijaństwa. Jest tylko ich chrześcijańskie rozumienie oraz nie-chrześcijańskie rozumienie. Osoba, która akceptuje i broni moralnych prawd wiary, niekoniecznie jest konserwatywna. Ona jest po prostu chrześcijaninem. Osoba, która odrzuca te prawdy, nie jest liberalnym chrześcijaninem. W ogóle nie jest chrześcijaninem” – czytamy w artykule zatytułowanym: „Postępowe chrześcijaństwo nie istnieje” (There Is No Such Thing As 'Progressive' Christianity).

 

„Nie jestem teraz zainteresowany dyskusją, czy chrześcijaństwo ma rację co do homoseksualizmu, czy w ogóle ludzkiej seksualności. Chodzi po prostu o to, że chrześcijaństwo naucza na ten temat, i jeśli chcesz być chrześcijaninem, nie możesz się z tym nie zgodzić” – podkreśla Walsh. Wymienia przy tym niektóre fragmenty Pisma Świętego, potępiające seksualne akty pomiędzy osobami tej samej płci (1 Kor 6: 9-11, Rz 1: 26-27, 1 Tm 1:10, Księga Kapłańska, Księga Rodzaju).

 

„Jezus Chrystus (…) naucza, że małżeństwo ma miejsce, gdy mężczyzna i jego żona spotykają się i stają się jednym ciałem. To jest ustalona doktryna, pochodząca bezpośrednio od samego Syna Człowieczego. Nie jest to doktryna liberalna ani doktryna konserwatywna. To jest po prostu prawda. Chrześcijanin musi zaakceptować, że jest to prawda, ponieważ pochodzi od Tego, który sam jest Prawdą” – przypomina autor.

 

„Jeśli jesteś chrześcijaninem z progresywnym poglądem na małżeństwo i seksualność, ma miejsce jedna z trzech ewentualności:

 

1) Nie wierzysz, że Biblia jest wiarygodnym źródłem prawdy moralnej.

2) Nie wierzysz w to, co Ewangelia mówi o słowach Chrystusa.

3) Wierzysz, że Jezus był człowiekiem tamtych czasów, któremu brakowało pełnego zrozumienia małżeństwa i seksualności” – podkreśla Walsh.

 

„(…) nie ma debaty na temat podstawowych nauk moralnych wiary. Albo je akceptujemy, albo nie. A jeśli ich nie przyjmujemy, nie akceptujemy wiary” – czytamy w konkluzji tekstu.

 

 

Źródło: dailywire.com

RoM

 

 

 

 

 

 


DATA: 2018-09-03 20:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zawsze tak uważałam lecz nie potrafiłam tak zwięźle i prosto tego wyrazić. Jest mi przykro kiedy widzę mężczyn którzy są w takim nieprawym związku i kobiety analogicznie. To bardzo przykre dla mnie a cóż dopiero dla Stworcy który nas abyśmy wypełniali Jego wolę dopełniając Jego dzieła w świecie.
ponad 1 rok temu / Sofia
 
Kłamiesz, niby gdzie papież naucza że masz nie myśleć, nie mieć wątpliwości i być bezwiednie posłusznym?
ponad 1 rok temu / do Janek
 
Nie myśl, nie miej wątpliwości, bądź bezwiednie posłuszny. Życie nie jest czarno białe. Mądrze naucza obecny Ojciec Święty, w gąszczu przepisów i praw zapominamy o człowieku.
ponad 1 rok temu / Janek
 
"Kościół katolicki wyznaje, iż ta wiara, początkiem zbawienia ludzkiego, jest cnotą nadprzyrodzoną, przez którą wierzymy, pod wpływem natchnienia i z pomocą łaski Bożej, że prawdą jest to, co Bóg objawił. Wierzymy zaś tak nie z powodu wewnętrznej prawdziwości tych rzeczy, którą moglibyśmy poznać za sprawą naturalnego światła rozumu, ale wierzymy uznając autorytet objawiającego Boga, który nie może się mylić, ani wprowadzać w błąd. Apostoł świadczy, że 'wiara jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tej rzeczywistości, której nie widzimy'". "Następnie wiarą boską i katolicką należy wierzyć w to wszystko, co zawiera się w słowie Bożym spisanym lub przekazanym, i jest do wierzenia przedkładane przez Kościół - albo uroczystym orzeczeniem, albo zwyczajnym i powszechnym nauczaniem - jako objawione przez Boga".
ponad 1 rok temu / M.
 
Przepraszam ale warto wrócić do podstaw - Katechizmu Kościoła Katolickiego i UPORZĄDKOWAĆ podstawowe pojęcia i słowa. Kogo nazywamy chrześcijaninem ???? Jaka jest DEFINICJA obecnego Nowego Kościoła ? W innym wypadku dokonywanie ocen i analiz jest JAŁOWE i pozbawione sensu. Bądźmy PRECYZYJNI tym bardziej, że coraz bardziej jesteśmy poddawani manipulacjom z różnych stron.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Bardzo trafne. Tak albo Nie. Nie może być i TAK i Nie....tego w logice nie ma...
ponad 1 rok temu / Anna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.