DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Katolicka polityka wymaga wsparcia hierarchów [Polemika]

Katolicka polityka wymaga wsparcia hierarchów [Polemika]
źródło: pixabay.com

Współcześnie coraz więcej mówi się o roli świeckich w obronie zasad wiary – zasad katolickich. Dobrym przykładem jest tu tekst „Katolicy mają aktywnie bronić zasad wiary” doktora Bogusława Rogalskiego. Z jego zasadniczym przesłaniem trudno się nie zgodzić. Wszak to właśnie do świeckich należy w znacznej mierze kształtowanie przestrzeni publicznej. Warto jednak pamiętać, że rola wiernych w oddziaływaniu na innych katolików jest ograniczona. Szczególnie we wciąż silnie przywiązanym do autorytetu duchownych społeczeństwie takim jak polskie.

 

Dr Rogalski mimo wielu cennych spostrzeżeń pomija w zasadzie kwestię kryzysu w Kościele. Tymczasem to on stanowi jedną z istotnych przyczyn „kryzysu duchowego Europy” „kryzysu cywilizacyjnego” „czy kryzysu antropologicznego”, o jakich wspomina autor tekstu „Katolicy mają aktywnie bronić zasad wiary”.

 

Tymczasem o istnieniu tego kryzysu mówili sami papieże – Paweł VI, Jan Paweł II czy Benedykt XVI. Potwierdziło go ujawnienie nadużyć seksualnych, jakich dopuszczała się (stosunkowo nieliczna, ale jednak) część duchownych, szczególnie w krajach Zachodu.

 

Kryzys ten osłabił autorytet Kościoła. W jego efekcie biskupi boją się zabrać stanowisko. Przykładem jest tu Irlandia, która przeszła prawdziwą rewolucję. Wskutek erozji autorytetu Kościoła z kraju katolickiego stanęła w awangardzie rewolucji.

 

Mimo to katoliccy aktywiści muszą pamiętać, że list pasterski, kazanie czy nawet zgoda proboszcza na zbieranie podpisów po niedzielnej Mszy świętej to narzędzia o ogromnej sile rażenia. Stanowią bowiem jasny komunikat, że dane stanowisko jest zgodne z oficjalną nauką Kościoła, a nawet stanowi jej wymóg. Nie bagatelizujmy też aspektu pragmatycznego. Liczba odbiorców listu pasterskiego jest o wiele większa niż czytelników niszowej gazetki wydawanej przez świeckich aktywistów.

 

Nie chodzi tu jednak o sianie defetyzmu. Świeccy mają ogromną rolę do odegrania. Jednak polega ona nie tylko na przekonywaniu współbraci w wierze, lecz również innych duchownych, w tym biskupów. Należy im uświadomić, jak potężnym narzędziem dysponują! Ośmielić, by nie chowali głowy w piasek! Nakłonić, by nie byli letni, lecz gorący, by płonęli miłością ku Stwórcy, Kościołowi i cywilizacji chrześcijańskiej.

 

Niestety na przeszkodzie stoi tu kryzys Kościoła. W efekcie część duchownych, zamiast bronić wiary, woli bronić świętego spokoju. To może dać im krótkoterminową popularność w liberalnych mediach. Te jednak pozbędą się ich, gdy tylko przestaną być potrzebni. Pozostanie zaś poczucie zawodu i wyrzuty sumienia.

 

Zainteresowani życiem publicznym świeccy, tacy jak dr Rogalski muszą o tym przypominać!

 

Feliks Kazimierz Krowoderski

 

Polecamy również tekst dr. Bogusława Rogalskiego

Katolicy mają aktywnie bronić zasad wiary

 

Patrząc na współczesny świat, a szczególnie na europejską przestrzeń życia publicznego, odnosi się nieodparte wrażenie, że sprawy dotyczące wiary, a przede wszystkim religii katolickiej oraz wartości chrześcijańskie są coraz bardziej spychane na margines, są lekceważone, ośmieszane a nawet zwalczane w przestrzeni publicznej.


DATA: 2019-02-19 11:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

duchowni w Polsce wybrali święty spokój i ciepełko na plebaniach.Ci którzy mówili głośno jak o.Pelanowski zostali zakneblowani przez braci kapłanów dbających o ciepełko.Tego ciepełka po śmierci będą mieli dość w piekiełku.
3 miesiące temu / klops
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66240"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.