DZIŚ JEST:   10   SIERPNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca, męczennika
Św. Amadeusza Portugalskiego
 
 
 
 

Katoliccy biskupi Illinois stanowczo przeciwko legalizacji marihuany

Katoliccy biskupi Illinois stanowczo przeciwko legalizacji marihuany
fot. REUTERS / FORUM

Katoliccy biskupi amerykańskiego stanu Illinois wypowiedzieli się w sprawie nadchodzącego głosowania dotyczącego legalizacji użycia marihuany w celach rekreacyjnych na terenie stanu. Stanowczo opowiadają się przeciwko zmianom w stanowym prawie.

 

Hierarchowie podkreślają, że dostępne dane pokazuję, że narkomania stała się plagą współczesnych społeczeństw. „Zaledwie kilka lat temu stawaliśmy wobec licznych historii dzieci osieroconych przez rodziców zmarłych w wyniku przedawkowania heroiny. Dzisiaj jesteśmy świadkami kryzysów związanych z opiatami i obserwujemy kolejne ofiary takich substancji. Legalizacja marihuany spowoduje dalsze pogłębienie tego problemu” – piszą duszpasterze.

 

Biskupi podkreślają ponadto, że marihuana powoduje uzależnienie, a także skłania do późniejszego sięgania po twardsze narkotyki.  

 

Hierarchowie kwestionują także przekonanie, jakoby legalizacja marihuany mogła doprowadzić do likwidacji czarnego rynku. Ich zdaniem istnieje zaś niebezpieczeństwo, że narkotyk trafi w ręce nieletnich.

 

„Zwracamy się do prawodawców, aby powiedzieli stanowcze nie legalizacji marihuany, zgodnie ze słowami Papieża Franciszka, który w 2014 roku w następujący sposób odniósł się do marihuany i innych narkotyków rekreacyjnych: ” – kończą amerykańscy duszpasterze. Co ciekawe, pismo opublikowano w językach angielskim, hiszpańskim i polskim.

 

Marihuanę do celów rekreacyjnych zalegalizowano do tej pory w Urugwaju oraz w Kanadzie. Konsumpcja narkotyku jest potępiana przez Katechizm Kościoła Katolickiego. Jak czytamy w nim „Używanie narkotyków wyrządza bardzo poważne szkody zdrowiu i życiu ludzkiemu. Jest ciężkim wykroczeniem, chyba że wynika ze wskazań ściśle lekarskich. Nielegalna produkcja i przemyt narkotyków są działaniami gorszącymi; stanowią one bezpośredni współudział w działaniach głęboko sprzecznych z prawem moralnym, ponieważ skłaniają do nich”.

 

Źródła: ilcatholic.org / Katechizm Kościoła Katolickiego / teologia.pl

mjend

 

 


DATA: 2019-02-07 15:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Biskupi podkreślają ponadto, że marihuana powoduje uzależnienie" Takie jak kawa a nie jak inne narkotyki a na pewno mniejsze niż tytoń. Legalizacja tak ale i cywilizacja produkcji/uprawy. Nieletni piją też alkohol, czyli co prohibicja?
ponad 1 rok temu / ant
 
Dziewięćdziesiąt lat temu duchowi poprzednicy tych zacnych biskupów pochwalali zapewne prohibicję alkoholową. Poza tym marihuana i koka na własny użytek jest legalna również w Czechach.
ponad 1 rok temu / przeciwko legalizacj THC najgłośniej protestują dealerzy
 
"Używanie narkotyków wyrządza bardzo poważne szkody zdrowiu i życiu ludzkiemu" Pytanie jakich? Używanie alkoholu, papierosów, niezdrowej diety także wyrządza bardzo poważne szkody zdrowiu i życiu ludzkiemu a mimo wszystko można pić wódę, palić fajki i niezdrowo się odżywiać.
ponad 1 rok temu / trooper
 
"niebezpieczeństwo, że narkotyk trafi w ręce nieletnich"? No bomba, a teraz, choć nielegalny, w ręce nieletnich nie trafia :) Chodzi właśnie o to, żeby maksymalnie ograniczyć nielegalną produkcję i przemyt, zwykle wątpliwej jakości substancji. To jest przestępstwo, a czy kogoś to gorszy, to już sprawa dalszego rzędu.
ponad 1 rok temu / Margeritta
 
Obecnie WHO wykreśliła marihuane z tabeli substancji niebezpiecznych, według prognoz w ciagu 10lat będzie ogólnie dostępna na terenie EU.
ponad 1 rok temu / Janek
 
Nie tylko Urugwaj i Kandę. Marihuana jest legalna w Holandii i Czechach.
ponad 1 rok temu / Izydor Oracz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected]24.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.