DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   CREDO

Rozmowa z biskupem Athanasiusem Schneiderem

Katedra w sercu dawnego gułagu


Z JE Athanasiusem Schneiderem, biskupem pomocniczym Astany, rozmawia Juan Miguel Montes.

Jeden z biskupów obecnych na uroczystości poświęcenia katedry Matki Bożej Fatimskiej, Matki Wszystkich Narodów w Karagandzie zauważył, że chyba tylko na jakiejś wielkiej uroczystości w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie da się ujrzeć taką różnorodną mozaikę ras i narodów. Wydaje się, iż powstanie takiej świątyni w samym sercu Azji nie pozostanie bez znaczenia dla całego Kościoła Powszechnego?

– Niezgłębiona Opatrzność Boża dopuściła, by Kazachstan stał się ojczyzną ogromnych rzesz ludzi różnych narodów i ras. Nastąpiło to w tragicznych okolicznościach okrutnej dyktatury komunistycznej – w konsekwencji wywózek, uwięzienia i nieludzkiego represjonowania milionów osób Kazachstan zamieszkują obecnie przedstawiciele około stu trzydziestu różnych narodowości. Żyją ze sobą w pokoju, gdyż wszyscy jednakowo cierpieli w czasach komunizmu. Cierpienie ich zjednoczyło.

Konsekracja wspaniałej katedry katolickiej w samym sercu dawnej stolicy sowieckiego gułagu, zwanego Karłagiem, to znak pokoju między rasami i religiami. Pokoju, w którym każdy szanuje bliźniego i trwa przy własnej tożsamości. To również znak wolności Kościoła i Ewangelii zapraszający wszystkich, także niechrześcijan, aby przyszli do Chrystusa.
 

Nieprzypadkowo też wybrano patronkę świątyni…

– W krypcie katedry znajduje się wstrząsający obraz w formie tryptyku, przedstawiający Matkę Bożą Karłagu. Maryja ofiarowuje Bogu cierpienia ofiar gułagu, a jednocześnie otula swym opiekuńczym płaszczem wszystkich cierpiących ludzi wszystkich narodów i religii. Bardzo wymowna jest druga część wezwania patronki katedry: Matki Wszystkich Narodów. Wyraża ona teologiczną prawdę o powszechnym macierzyństwie Maryi. Duchowa Matka wszystkich ludzi prowadzi ich do Chrystusa i do Jego Kościoła. Per Mariam ad Iesum...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

 

Niekiedy zdaje Ci się, że zasnął Pan… i o Tobie zapomniał. Miota Tobą szalejący orkan gwałtownych pokus cielesnych i już powstaje w Tobie straszliwa myśl: „Nie! Nie mogę dłużej wytrzymać! Nie mogę się powstrzymać!” Byleś się jeno nie poddał Synu drogi! Uchwycić się ręki Pana, jak to uczynił z falami walczący, tonący św. Piotr, i wołaj w modlitwie: „Panie! S. O. S. Save our souls! Ratuj duszę moją!”

 

 
 

1859 – zmarł Zygmunt Krasiński, poeta, wieszcz, konserwatywny myśliciel polityczny. Jego spuścizna literacka obejmuje powieści, dramaty, poezję, rozprawy polityczne, literackie, religijne, filozoficzne oraz bogatą korespondencję. (ur. 1812).

 

Kazimierz Przeszowski z Centrum Życia i Rodziny mówi o zagrożeniach płynących z edukacji seksualnej i programów promocji LGBT, które władze Warszawy implementują do programu nauczania dzieci.

 

Izraelski dziennik „Jerusalem Post” przyznał, że na swoich łamach dystrybuował nieprawdziwe informacje o rzekomym morderstwie 200 tys. Żydów, którego mieli dokonać Polacy. Redakcja przyznała, że informacje, którymi się posługiwała, nie były rzetelne i podkreśliła, że Polacy odpowiadają za uratowanie 100 tys. Żydów z Holocaustu.

 

Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.