DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   CREDO

Rozmowa z biskupem Athanasiusem Schneiderem

Katedra w sercu dawnego gułagu


Z JE Athanasiusem Schneiderem, biskupem pomocniczym Astany, rozmawia Juan Miguel Montes.

Jeden z biskupów obecnych na uroczystości poświęcenia katedry Matki Bożej Fatimskiej, Matki Wszystkich Narodów w Karagandzie zauważył, że chyba tylko na jakiejś wielkiej uroczystości w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie da się ujrzeć taką różnorodną mozaikę ras i narodów. Wydaje się, iż powstanie takiej świątyni w samym sercu Azji nie pozostanie bez znaczenia dla całego Kościoła Powszechnego?

– Niezgłębiona Opatrzność Boża dopuściła, by Kazachstan stał się ojczyzną ogromnych rzesz ludzi różnych narodów i ras. Nastąpiło to w tragicznych okolicznościach okrutnej dyktatury komunistycznej – w konsekwencji wywózek, uwięzienia i nieludzkiego represjonowania milionów osób Kazachstan zamieszkują obecnie przedstawiciele około stu trzydziestu różnych narodowości. Żyją ze sobą w pokoju, gdyż wszyscy jednakowo cierpieli w czasach komunizmu. Cierpienie ich zjednoczyło.

Konsekracja wspaniałej katedry katolickiej w samym sercu dawnej stolicy sowieckiego gułagu, zwanego Karłagiem, to znak pokoju między rasami i religiami. Pokoju, w którym każdy szanuje bliźniego i trwa przy własnej tożsamości. To również znak wolności Kościoła i Ewangelii zapraszający wszystkich, także niechrześcijan, aby przyszli do Chrystusa.
 

Nieprzypadkowo też wybrano patronkę świątyni…

– W krypcie katedry znajduje się wstrząsający obraz w formie tryptyku, przedstawiający Matkę Bożą Karłagu. Maryja ofiarowuje Bogu cierpienia ofiar gułagu, a jednocześnie otula swym opiekuńczym płaszczem wszystkich cierpiących ludzi wszystkich narodów i religii. Bardzo wymowna jest druga część wezwania patronki katedry: Matki Wszystkich Narodów. Wyraża ona teologiczną prawdę o powszechnym macierzyństwie Maryi. Duchowa Matka wszystkich ludzi prowadzi ich do Chrystusa i do Jego Kościoła. Per Mariam ad Iesum...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Podczas sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, najważniejszego dorocznego wydarzenia politycznego w Chinach, które rozpoczęło się po dwumiesięcznym opóźnieniu, premier Li Keqiang powiedział, iż w tym roku nie wyznaczono konkretnego celu wzrostu gospodarczego. Sytuacja jaka nie wydarzyła się od dziesięcioleci.

 
 

O rozgrywającym się tuż za naszymi wschodnimi granicami procederze legalnej surogacji, współczesnym niewolnictwie i wykorzystywaniu ludzi rozmawialiśmy z Martą Kowalczyk, członkiem Centrum Analiz Prawnych Instytutu Ordo Iuris.

 

Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby ocalić europejskie marzenia, plany i ambicje. To niewiarygodnie trudne zadanie, bo wymagające równoczesnego działania na wielu płaszczyznach. Gospodarka i zdrowie potrzebują obecnie pilnego planu ratunkowego. Już dziś powinniśmy zarysować najważniejsze zasady nowej równowagi europejskiej – pisze premier Mateusz Morawiecki w artykule dla niemieckiego „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

 

Marzec 2017. Ministerstwo  Edukacji  Narodowej wydaje ostrzeżenie przed śmiertelnym niebezpieczeństwem zagrażającym każdemu dziecku. Media huczą od budzących grozę historii, eksperci załamują ręce. Pewna pani profesor psychologii udziela wywiadu, gdzie z rozpaczą podkreśla, że żadne dziecko nie jest bezpieczne.

 

27 maja 2020 przed Sądem Rejonowym dla Warszawy Pragi Północ rozpocznie się sprawa Kai Godek, którą aktywiści LGBT+ oskarżyli o zniesławienie. Poszło o wypowiedź działaczki pro life w mediach, w której zasugerowała związek między homoseksualizmem i pedofilią.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.