DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   CREDO

Rozmowa z biskupem Athanasiusem Schneiderem

Katedra w sercu dawnego gułagu


Z JE Athanasiusem Schneiderem, biskupem pomocniczym Astany, rozmawia Juan Miguel Montes.

Jeden z biskupów obecnych na uroczystości poświęcenia katedry Matki Bożej Fatimskiej, Matki Wszystkich Narodów w Karagandzie zauważył, że chyba tylko na jakiejś wielkiej uroczystości w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie da się ujrzeć taką różnorodną mozaikę ras i narodów. Wydaje się, iż powstanie takiej świątyni w samym sercu Azji nie pozostanie bez znaczenia dla całego Kościoła Powszechnego?

– Niezgłębiona Opatrzność Boża dopuściła, by Kazachstan stał się ojczyzną ogromnych rzesz ludzi różnych narodów i ras. Nastąpiło to w tragicznych okolicznościach okrutnej dyktatury komunistycznej – w konsekwencji wywózek, uwięzienia i nieludzkiego represjonowania milionów osób Kazachstan zamieszkują obecnie przedstawiciele około stu trzydziestu różnych narodowości. Żyją ze sobą w pokoju, gdyż wszyscy jednakowo cierpieli w czasach komunizmu. Cierpienie ich zjednoczyło.

Konsekracja wspaniałej katedry katolickiej w samym sercu dawnej stolicy sowieckiego gułagu, zwanego Karłagiem, to znak pokoju między rasami i religiami. Pokoju, w którym każdy szanuje bliźniego i trwa przy własnej tożsamości. To również znak wolności Kościoła i Ewangelii zapraszający wszystkich, także niechrześcijan, aby przyszli do Chrystusa.
 

Nieprzypadkowo też wybrano patronkę świątyni…

– W krypcie katedry znajduje się wstrząsający obraz w formie tryptyku, przedstawiający Matkę Bożą Karłagu. Maryja ofiarowuje Bogu cierpienia ofiar gułagu, a jednocześnie otula swym opiekuńczym płaszczem wszystkich cierpiących ludzi wszystkich narodów i religii. Bardzo wymowna jest druga część wezwania patronki katedry: Matki Wszystkich Narodów. Wyraża ona teologiczną prawdę o powszechnym macierzyństwie Maryi. Duchowa Matka wszystkich ludzi prowadzi ich do Chrystusa i do Jego Kościoła. Per Mariam ad Iesum...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Dwaj obywatele Bangladeszu oraz jeden mieszkaniec Iraku nielegalnie przedostali się do Polski, ukryci na naczepie ciężarowego samochodu. Mężczyźni zostali ujęci przez funkcjonariuszy policji, którzy przekazali ich pobliskiej jednostce straży granicznej. Imigranci deklarowali chęć przedostania się do jednego z krajów Europy Zachodniej.

 
 

Amerykańska piosenkarka Lady Gaga skomentowała zapisy nowego prawa, które chroni życie, obowiązującego w stanie Alabama w USA. Artystka stwierdziła, że będzie się modliła za wszystkie kobiety, które ze względu na regulację chroniącą życie, nie będą mogły zabić swojego poczętego dziecka.

 

Hamburska Caritas prowadzi poradnictwo dla homoseksualistów żyjących w związkach z osobami tej samej płci. Osoby utożsamiające się ze światem LGBT mogą korzystać z pomocy kościelnej organizacji i dowiedzieć się m.in. jak dobrze wychowywać dzieci.

 

Coraz więcej niemieckich szkół w praktyce przyjmuje elementy prawa szariatu. Odwołują przyjęcia, święta czy spotkania towarzyskie dla uczniów i rodzin. Powodem tego jest fakt, że muzułmanie trwają w okresie Ramadanu. Okazuje się, że islamski kalendarz w coraz większym stopniu organizuje życie Niemców.

 

 

Rządząca w Chinach Komunistyczna Partia wykorzystuje obok starej taktyki, także nową, zaawansowaną technologię nadzoru do rozprawiania się z mniejszościami etnicznymi oraz chrześcijanami. Obejmuje ona m.in. nadzór poprzez funkcję rozpoznawania twarzy i aplikację na smartfona, która nagradza obywateli za „lojalność” wobec państwa.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.