DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Katedra polowa: uczczono Żołnierzy Wyklętych

Katedra polowa: uczczono Żołnierzy Wyklętych
Wojciech Olkusnik / prezydent.pl

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w katedrze polowej WP odbył się w niedzielę wieczorem koncert patriotyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Koncert, objęty honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego, poprzedziła Eucharystia sprawowana przez ks. płk. Roberta Mokrzyckiego, proboszcza katedry polowej. Podczas Mszy św. wierni odśpiewali suplikację w intencji pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie.


W homilii ks. Mokrzycki podkreślił, że Żołnierze Wyklęci podjęli swoją walkę "w imię polski niepodległej, zdradzonej w Teheranie i Jałcie, wepchniętej w ramy komunistycznego systemu politycznego i ideologicznego, wrogiego polskim wartościom".

Przypomniał, że przez wiele lat byli odzierani z ludzkiej godności i żołnierskiego honoru. - Trwali w wiernej pamięci towarzyszy żołnierskich dróg tych, co przeżyli czas okrutnej rozprawy, zwykle obarczonych ciężarem więzień i prześladowaniami. Trwali w pamięci najbliższych, których łez i bólu nie przyćmił mijający czas - powiedział.

Proboszcz katedry zauważył, że pamięć o nich przechowywały także małe wspólnoty, lokalne społeczności, rodzinne parafie, które przez lata czciły pamięć bohaterów. - Długa była ta droga powrotu Żołnierzy Wyklętych na scenę polskiego życia w prawdzie, wdzięczności, uznaniu i hołdzie. Przecież dopiero po raz trzeci obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o tych bohaterach antykomunistycznego podziemia - podkreślił.

Ks. Mokrzycki przypomniał, także o niezłomnej postawie kapelana Polskiego Państwa Podziemnego, ks. Władysławie Gurgaczu, skazanego na karę śmierci przez komunistyczny wymiar sprawiedliwości.

Proboszcz katedry podkreślił, że Żołnierze Wyklęci są przykładem tego, że nie można dawać przyzwolenia na zatruwanie polskiego ducha, wrażliwości i sumień w imię jakiejkolwiek ideologii. - Naród polski nie godzi się na utratę wolności i niepodległości, na narzucenie pęt i duchowego i politycznego zniewolenia, zmianę historycznych wektorów polskiej i dziejowej drogi - powiedział.

Podkreślił, że Żołnierze Wyklęci stanowią "ważne ogniwo w łańcuchu historii polskiej drogi do wolności". - Stajemy dzisiaj do modlitewnego apelu pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Będziemy się modlić o chwałę ich zbawienia i obecność w sercach ludzi ojczyzny, najjaśniejszej Rzeczpospolitej, dla której oddali oni swe życie - powiedział.

Mszę św. koncelebrował ks. kmdr Janusz Bąk, delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów. Podczas modlitwy powszechnej modlono się także w intencji spokoju na Ukrainie. Po komunii świętej wierni odśpiewali suplikację w intencji pokojowego rozwiązania konfliktu u naszych wschodnich sąsiadów.

Po Mszy św. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił z koncertem pt. „Jest Wolna i Niepodległa. …ku czci ostatnich Rycerzy Rzeczypospolitej”, na który złożyło się kilkanaście pieśni patriotycznych i wojskowych. Widownia dziękowała za kolejne wykonania rzęsistymi brawami.

Organizatorami koncertu były: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Organizacje Kombatanckie z Janem Ciechanowskim, Kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Centrum Przygotowań Programów Patriotycznych. Koncert objął Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.KAI, kra


DATA: 2014-03-03 11:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polecam bloga opisujacego morderstwa tych żołnierzy przeklętych o ktorych dzis sie glosi mity zamiast faktów http://zolnierzeprzekleci.wordpress.com/
ponad 6 lat temu / Ssfdasf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.