DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Katedra Notre Dame „unowocześniona”? Projekt mocno krytykowany

Katedra Notre Dame „unowocześniona”? Projekt mocno krytykowany
Fot. Cathédrale NotreDame

Trwa odbudowa katedry Notre Dame w Paryżu, ale pewne pomysły projektantów wydają się chybione. „Uwspółcześnianie” świątyni i przedstawiona przez gospodarza katedry, arcybiskupa Michela Aupetita aranżacja nowego wnętrza, która zawiera takie elementy jak nowoczesne witraże czy podświetlenia ławek, są mocno krytykowane.

 

 

 

W środę na oficjalnym, twitterowym koncie katedry Notre-Dame ogłoszone zostało zakończenie operacji demontażu zwęglonych przez pożar rusztowań. Wzbudziło to przy okazji dyskusje nad projektem przyszłej aranżacji wnętrza. Według informacji dziennika „Le Figaro”, który dotarł do makiety nowego wnętrza, arcybiskup Paryża wspiera projekt przygotowany przez zespół złożony z duchownych, członków komitetu odbudowy i specjalistów urządzania wnętrz. Wymienia się tu nazwiska Nathalie Crinière (sztuki dekoracyjne) i Patricka Rimouxa (specjalista od oświetlenia).

 

Projekt bierze pod uwagę dwa aspekty funkcjonalności katedry. Nie tylko religijny, ale i dotyczący uregulowania oraz możliwości lepszego zarządzania przepływem 12 milionów turystów, którzy zwiedzają katedrę co roku. W planach jest tu m.in. budowa szatni i urządzeń sanitarnych, dostosowanych jednak do „statusu budynku”.

 

Niektóre elementy projektu wywołują jednak żywe dyskusje i polemiki. Chodzi zwłaszcza o zainstalowanie w gotyckiej budowli „współczesnych” witraży. W zamyśle mają rozświetlić wnętrze na całej długości naw bocznych. Wysokim na sześć metrów nowym witrażom miałyby towarzyszyć wersety z Biblii wyświetlane na ścianie. Oznaczałoby to jednak demontaż XIX-wiecznych witraży – autorstwa Viollet-le-Duca – które w cudowny sposób oparły się ogniu.

 

W nawie głównej miałyby pojawić się nowoczesne neony oraz podświetlone ławki zamiast starych drewnianych krzeseł. „Pierwsze wizualizacje przypominają lotnisko, a nawet parking” – krytykuje projekt „Le Figaro”. Tradycyjne ławki drewniane zostałyby zastąpione nowoczesnymi meblami. Wszystko to dodatkowo oświetlane projektorami u podstaw filarów. Pomysł ma swoich zwolenników, ale gazeta zauważa, że to jednak pewne złamanie konsensusu, który opierał się na idei wiernej rekonstrukcji katedry.

 

 

BD

 

 

 

 

 


DATA: 2020-11-21 17:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gratulacje dla arabskich robotników palących podczas remontu dachu - osiągnęli swój cel przy pomocy architektów.
7 dni temu / Szisza
 
@ Ignacy: Myślę, że i barokizowanie gotyckiej świątyni mogło wydawać się w XVII wieku niemal równie obrazoburcze. Postmodernizm może mieć swój smak i osobiście nie uważam go za tandetny kicz.
8 dni temu / Jan
 
@Jan Jest różnica między wprowadzeniem do świątyni dawnych, klasycznych form, które są zakorzenione w sztuce sakralnej i wypływają z chęci jak największego upiększenia kościoła, aby oddać cześć i chwałę Bogu, a nowocześniactwem i wdrażaniem planów architektonicznych opartych na prostacko wręcz topornych kształtach, charakterystycznych dla "sztuki współczesnej".
8 dni temu / Ignacy
 
Nie wypowiadam się na temat szczegółów zarysowanego projektu. Faktem jest jednak, że historyczne i cenne architektonicznie kościoły bywały wielokrotnie PRZEBUDOWYWANE. Zainteresowanych odsyłam choćby do przedwojennej ikonografii katedry w Poznaniu. Ta czcigodna świątynia miała wówczas formę barokową i dopiero w ramach odbudowy ze zniszczeń wojennych została poddana regotycyzacji. Podobnych przykładów można przytoczyć więcej.
8 dni temu / Jan
 
Jak dopuszczą do tego jakichś współczesnych oszołomów to może być tragedia. Plastik i dekonstrukcja. Niestety to Francja, a katedra dostała ukradziona.
8 dni temu / Kontrrewolucja
 
@Polka, nawet jak chcą zrobić z katedry muzeum to ich działania są nielogiczne. Przecież turyści przychodzą oglądać właśnie to co stare, jakby chcieli podziwiać nowoczesne witraże czy nowoczesny wystrój kościoła to by poszli gdzie indziej. Oni po prostu nie szanują swojej kultury, swojego dziedzictwa, zwłaszcza jak jest tak powiązane z katolicyzmem. Zachłysnęli się nowoczesnością i to co stare chcą wyrzucić do kosza, dotyczy to tak zabytków jak i zasad moralnych, które uważają za przestarzałe.
8 dni temu / Vicky
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.