Przede mną stała katedra – złota przy zachodzącym słońcu, przyćmiona i omglona starością, młoda pięknem zaklętem, pełna dumy przeszłości – burza wyobraźni! – zza której przesłaniał się tęczowy wdzięk arcydzieła – pisał w liście z Reims młody Stanisław Wyspiański do Lucjana Rydla – cały gmach snuje się w górę; rozmodlił się ku niebu – patrząc nań, zdaje się, że wciąż urasta coraz wyżej, że skrzydeł anielskich dostaje, że przebije szklany strop gwiezdny, że potęga i siła modłów zaklętych w jego złomy przepruje lazurowy szmat błękitu. Chciałem uklęknąć przed nią, jak przed Bogiem – to kwintesencja hołdu, jaki XIX stulecie oddało sztuce gotyku.
Gdyby ktoś kiedyś urządził konkurs – ale taki rzetelny i bezstronny, nie inspirowany ideologicznym chciejstwem, lecz oparty na twardej faktografii i niepoddany politpoprawnej manipulacji – na symbol Europy, bezapelacyjnie powinna go wygrać katedra. Trudno bowiem o ważniejszy element konstytutywny tej Europy, jaką dziś – wciąż jeszcze – znamy.
Bodaj najtrafniej ujął to znawca i miłośnik sztuki, a przy tym poeta, ksiądz Janusz Pasierb, w słowach: Europa była tam, pokąd sięgały katedry. Czyli od Lizbony po Dubrownik, od Waterford po Mohylew, od Elgin po Tartu, od Nidaros po Syrakuzy. Krótko mówiąc: Europa to ziemia katedr, ukształtowana niczym innym, jak nauką płynącą z katedry, czyli miejsca, na którym zasiadał (wszak to po grecku: „krzesło”) namaszczony przez Chrystusa przewodnik wiary i życia.
Z katedry wyszły podstawowe instytucje tworzące kulturę europejską – pisze w eseju Katedra – symbol Europy ksiądz Pasierb. Przez wieki kwitły w jej cieniu szkoły katedralne. Gdy powstawały uniwersytety, profesorowie – jak biskupi w swoich świątyniach – zasiedli na katedrach, i tak jest do dziś, na wieczną pamiątkę...
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Prezydent Argentyny Alberto Fernández podpisał przyjętą w grudniu ub.r. przez parlament ustawę o aborcji. Zezwala ona na legalne, swobodne i bezpłatne zabicie nienarodzonego dziecka do 14. tygodnia ciąży.
Portal PCh24.pl spytał urzędy reprezentujące najwyższe polskie władze o to, czy i w jaki sposób próbują pomóc panu Robertowi, naszemu rodakowi skazanemu na śmierć głodową przez dyrekcję szpitala w Plymouth, brytyjski Sąd Opiekuńczy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Niestety, na razie otrzymaliśmy jedynie ogólnikowe i niewiele mówiące odpowiedzi.
Wyjeżdżając na rodzinny urlop – tym razem spędzany na Dolnym Śląsku – Wojciech nie przypuszczał, że sprawy przybiorą taki obrót.
Zablokowanie Donalda Trumpa w mediach społecznościowych to wydarzenie większej wagi niż rewolucja październikowa. Kraje, w tym także Polska, powinny poważnie zastanowić się nad dalszymi kierunkami rozwoju cyfrowego – wynika ze słów Miłosza Lodowskiego, który był gościem PCh24TV.
Komisja Europejska nie ustaje w próbach wprowadzenia ideologii gender do unijnego prawa. Na wypadek niepowodzenia planu ratyfikacji kontrowersyjnej Konwencji stambulskiej, zapowiedziała podjęcie działań w celu przyjęcia nowego wiążącego prawa opierającego się na tych samych genderowych założeniach, co Konwencja
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI