DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

Katastrofa smoleńska: raport komisji Millera anulowany! Decyzja wzbudza emocje

Katastrofa smoleńska: raport komisji Millera anulowany! Decyzja wzbudza emocje
Fot: Krystian Maj/FORUM

Raport techniczny podsumowuje prace komisji od lutego 2016 do dnia dzisiejszego. Skoncentrowany jest na technicznych przyczynach tragedii i zajmuje się wyłącznie faktami (…) Domagając się, aby raport pana Millera nadal był stanowiskiem polskiego rządu, domagacie się, aby państwo polskie potępiało polskich pilotów – oświadczył Antoni Macierewicz, szef podkomisji smoleńskiej, który wraz z ekspertami zaprezentował w środę nowe stanowisko w sprawie katastrofy smoleńskiej.

 

Były minister obrony narodowej podkreślił, że prezentowany raport „nie może być precyzyjny z powodu decyzji rządu premiera Donalda Tuska o przekazaniu śledztwa w sprawie przyczyn tragedii stronie rosyjskiej”. To właśnie dlatego polscy śledczy do dzisiaj nie mają dostępu do najważniejszych dowodów w sprawie, czyli „czarnych skrzynek” i wraku Tu-154M.

 

Podkomisja smoleńska podejmowała wiele wysiłków, aby zarówno odzyskać polską własność, jak i móc go na miejscu chociażby zbadać. (…) Do dzisiaj niestety nie uzyskaliśmy odpowiedzi ze strony Federacji Rosyjskiej, do której zwracaliśmy się, aby zostały stworzone wszystkie warunki umożliwiające podjęcie na miejscu badań – powiedział Macierewicz. – Liczymy, że do tego prędzej czy później dojdzie – dodał.

 

Szef podkomisji smoleńskiej poinformował, że według ustaleń komisji samolot „uległ destrukcji w powietrzu, w wyniku eksplozji”, a jego lewe skrzydło zostało „przecięte ładunkiem wybuchowym”, co mają potwierdzać przeprowadzone przez ekspertów eksperymenty.

 

Macierewicz powiedział, że podkomisja przeanalizowała „tysiące zdjęć z miejsca katastrofy” oraz „nagrania, które pozwoliły na rekonstrukcję samolotu” oraz przeanalizowała dowody, „po które nie sięgnięto podczas wcześniejszych śledztw”, a także zebrano relacje około 150 świadków. Na tej podstawie opracowano symulację, którą w środę zaprezentowano.

 

Były szef MON oświadczył, że „cały zespół podkomisji smoleńskiej zaakceptował prezentowany raport techniczny”. – Nie wszyscy go podpisali, ale wszyscy zaaprobowali, co zostało nagrane na rejestrowanym posiedzeniu – powiedział.

 

Ogromne kontrowersje wzbudziła znajdująca się na wstępie raportu podkomisji smoleńskiej informacja o „anulowaniu” raportu komisji Jerzego Millera. Antoni Macierewicz zapytany o „podstawę prawną takiej decyzji” oświadczył, że „stało się tak na podstawie decyzji podkomisji, która wykazała, że raport komisji Millera nie tylko zawierał fałszywe tezy, ale został skonstruowany pod presją polityczną, która była wywierana na członków komisji i w oparciu na sfałszowanych materiałach”.

 

Raport komisji pana Millera definiuje tragedię smoleńską jako kontrolowany lot ku ziemi. (…) To oznacza, że winę za tę tragedię ponoszą polscy piloci. Takie było stanowisko państwa polskiego do czasu definicji naszej komisji – ocenił Macierewicz. – Ci z państwa którzy w tej sprawie zabierają głos, miejcie świadomość, że domagając się, aby raport pana Millera nadal był stanowiskiem polskiego rządu, domagacie się, aby państwo polskie potępiało polskich pilotów – dodał.

 

Macierewicz, zapytany o to, czy raport techniczny jest oficjalnym stanowiskiem państwa polskiego, oświadczył, że „takiego stanowiska nie będzie aż do chwili ustalenia ostatecznej, końcowej wersji raportu podkomisji”. Dodał, że nie wie, kiedy ostateczny raport powstanie.

 

 

Źródło: rp.pl

TK

 

  


DATA: 2018-04-11 15:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

PiS stałe mówi o katastrofie w której zginęło 96 osób a nie chce zapobiec dramatowi zabijanych dzieci mordowanych w majestacie prawa
ponad 1 rok temu / kroon
 
Dziwie się jak można się podpisać pod czymś takim. Póki co to przez dwa lata (dla Bienedy 7lta) to kończy się na filmikach i przedstawiani metod badania katastrofy nigdzie nie stosowanych przez ludzi (w dużej mierze) nigdy nie badających katastrof lotniczych. Komisja Millera dała przynajmniej raport który można było przeczytać i ocenić tu prócz filmików nie ma nic. Cisza jest natomiast na temat badanego modelu na WAT, cóż wyniki nie były zgodne z oczekiwaniami wiec milczymy.
ponad 1 rok temu / KW
 
Jeżeli "samolot uległ destrukcji w powietrzu w wyniku eksplozji" to ładunek musiał zostać zamontowany na Okęciu. Czy to prawda, że służby izraelskie maja nieograniczony dostęp do Okęcia? Taki scenariusz, głoszony przez Macierewicza nie oznacza winy Rosji w tej rzekomej katastrofie.
ponad 1 rok temu / konsekwencja wypowiedzi Macierewicza
 
Nie dziwię się tym, którzy się nie podpisali pod raportem technicznym. Jak można rzetelnie badać katastrofę bez wraku? To powinien być główny punkt ataku na komisję z czasów PO.
ponad 1 rok temu / Akwin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.