DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Katar oficjalnie opuścił OPEC. Czy to zapowiedź nowej rewolucji na Bliskim Wschodzie?

Katar oficjalnie opuścił OPEC. Czy to zapowiedź nowej rewolucji na Bliskim Wschodzie?
źródło: pixabay.com

Oficjalne wycofanie się Kataru z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę (OPEC) po 58 latach członkostwa może jeszcze bardziej skomplikować relacje między Dohą a Rijadem.

 

Opuszczenie OPEC przez Katar zostało ogłoszone w grudniu 2018 roku, a weszło w życie w miniony wtorek. Od 2017 r. ten mały, ale bardzo bogaty kraj jest izolowany przez Arabię Saudyjską. W międzyczasie Katarczycy zacieśnili relacje z Iranem i Turcją, próbując przezwyciężyć blokadę handlową.

 

Zdaniem Kristian Coates Ulrichsen z Baker Institute for Public Policy, ​​Katar, opuszczając OPEC skutecznie i wytrwale działa, broniąc tego, co uważa za swój narodowy interes z uwagi na blokadę handlu i podróży utrzymywaną od czerwca 2017 r. przez Arabię ​​Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn.

 

Państwa te oskarżyły Katarczyków o podsycanie terroryzmu, wspieranie Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie i utrzymywanie stosunków z Iranem.

 

Decyzja Kataru jest uważnie obserwowana przez innych członków Rady Współpracy Zatoki Perskiej, którzy zaczęli kwestionować saudyjską politykę zagraniczną księcia Mohammeda bin Salmana.

 

Katarscy urzędnicy przekonują, że decyzja o wycofaniu się z OPEC nie wynika z konfliktu z Arabią, lecz ze skoncentrowania się na innych zasobach energii niż ropa.

 

Jako niewielki dostawca ropy z OPEC, Katar miał limit produkcji 600 tys. baryłek dziennie, co stanowiło około 2 procent całkowitej produkcji ropy wszystkich państw OPEC. Kraj ten jest przede wszystkim trzecim na świecie producentem gazu ziemnego i największym eksporterem gazu skroplonego (LNG).

 

„Decyzja o wycofaniu się z OPEC odzwierciedla pragnienie Kataru, by skoncentrować swoje wysiłki na planach rozwoju i zwiększeniu produkcji gazu ziemnego” – oznajmił minister ds. energii Saad al-Kaabi  w tweecie na początku zeszłego miesiąca.

 

Al-Kaabi przekonywał, że decyzja ta nie wpłynie na globalny proces naftowy, biorąc pod uwagę niską produkcję ropy w jego kraju.

 

Jednak eksperci podkreślają, że może ona potencjalnie wpłynąć na status Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), która od momentu powstania w 1981 roku właśnie przeżywa najgorszy kryzys.

 

Ali Fathollah-Nejad, naukowiec z Brookings Institution z siedzibą w Doha, zarzucił GCC, że od czasu kryzysu w Zatoce w 2017 r. przestała funkcjonować skutecznie z powodu niemożności porozumienia się jej członków w kilku kluczowych kwestiach politycznych i gospodarczych.

 

Zdaniem Fathollah-Nejada, rosnąca rola Kataru w Radzie zirytowała Arabię ​​Saudyjską, największe i najbogatsze państwo.

 

– Katar w 2000 roku zaczął angażować się w niezależną politykę zagraniczną i stał się ambitny do punktu, który był nie do zaakceptowania dla Rijadu, ponieważ ma on na celu bycie niekwestionowaną potęgą na Półwyspie Arabskim i w GCC – stwierdził analityk w rozmowie z „Voice of Amercia”.

 

Ostatni szczyt GCC zakończył się w stolicy Arabii Saudyjskiej 10 grudnia ub. roku, nie podejmując żadnych decyzji dotyczących kryzysu katarskiego.

 

Emir Kataru Tamim bin Hamad Al-Thani otrzymał oficjalne zaproszenie od saudyjskiego króla Salamna bin Abdulaziza, ale w spotkaniu uczestniczyła jedynie delegacja katarska na czele z ministrem stanu do spraw zagranicznych Sultan bin Saad Al Muraikhi.

 

Katar ma ogromne szanse wzmocnić jeszcze bardziej swoje wpływy, ze względu na transformację energetyczną, jaka dokonuje się na świecie. Z powodu przechodzenia do tzw. gospodarki niskoemisyjnej, wielu decydentów uważa, że ​​gaz ziemny będzie paliwem pomostowym na drodze do oparciu gospodarki w dużej mierze na energii odnawialnej lub jądrowej. Domyślnie oznacza to wyższe zapotrzebowanie na rynku na gaz skroplony, którego głównymi dostawcami są właśnie: Katar, Australia, Malezja i USA.

 

Firma badawczo-analityczna GlobalData prognozuje, że podaż gazu LNG mogłaby wzrosnąć od 2018 do 2022 r. o 61 proc. na całym świecie. Popyt jednak spodziewany jest na niższym poziomie. Na przykład Shell przewiduje wzrost popytu na poziomie 4 proc. rocznie w przypadku LN i 40 proc. gazu ziemnego w ciągu następnych dwóch dziesięcioleci.

 

Wg brytyjskiego koncernu, brak opłacalnego odbioru może spowodować, że niektóre zaplanowane projekty budowy nowych terminali do odbioru gazu skroplonego nie rozpoczną się zgodnie z planem, więc podaż LNG może być mniejsza niż obecnie się prognozuje.

 

Jednak od sierpnia ub. roku wiele krajów zawarło długoterminowe umowy na dostawę gazu LNG. W ujęciu rocznym wzrosły one aż o 38 proc. Wzrósł również średni czas trwania umów, co wskazuje, że nabywcy LNG są mniej pewni, że będą mogli liczyć na odpowiednią podaż na rynku. Jest to odwrócenie trendu obserwowanego w ostatnich latach.

 

Na długoterminowe kontrakty decydują się m.in. tacy znaczący azjatyccy nabywcy, jak: Japonia, Korea Południowa, Tajwan czy Chiny, chcące zapewnić sobie bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych.

 

Źródło: voa.com, forbes.com

AS


DATA: 2019-01-05 07:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Polak To sobie Pan jeszcze poczekasz. Czekamy już prawie 30-lat bo PO-PiS reprezentuje interesy UE, USA i Izraela. Sikorski był pisowskim ministrem.Gowin, Marcinkiewicz, Kaczmarek... Oni tylko szyldy zmieniają dla niepoznaki. Jedynie Gilowska miała nieco rozumu i trochę podatków obniżyła.
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
Czekam kiedy Polska po 25 latach reprezentowania interersów obcych i wyprzedaży niemał całkowitej majatku Polaków (Buzek zalał 28 kopalni)stanie się krajem walczącym o sprawy Polskie. By mówiący słowa pogardy -POLSKOŚC TO NIENORMALNOŚC (słowa Tuska) i Sikorskiego by Niemcy wzięła nas pod swoje skrzydła nie mogli miec żadnego wpływu na losy Polaków . Juz pod obcych skrzydłami Polska była 123 lata, wiedział mąż Anne Aplebaum?
ponad 1 rok temu / Polak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.