DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Katar oficjalnie opuścił OPEC. Czy to zapowiedź nowej rewolucji na Bliskim Wschodzie?

Katar oficjalnie opuścił OPEC. Czy to zapowiedź nowej rewolucji na Bliskim Wschodzie?
źródło: pixabay.com

Oficjalne wycofanie się Kataru z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę (OPEC) po 58 latach członkostwa może jeszcze bardziej skomplikować relacje między Dohą a Rijadem.

 

Opuszczenie OPEC przez Katar zostało ogłoszone w grudniu 2018 roku, a weszło w życie w miniony wtorek. Od 2017 r. ten mały, ale bardzo bogaty kraj jest izolowany przez Arabię Saudyjską. W międzyczasie Katarczycy zacieśnili relacje z Iranem i Turcją, próbując przezwyciężyć blokadę handlową.

 

Zdaniem Kristian Coates Ulrichsen z Baker Institute for Public Policy, ​​Katar, opuszczając OPEC skutecznie i wytrwale działa, broniąc tego, co uważa za swój narodowy interes z uwagi na blokadę handlu i podróży utrzymywaną od czerwca 2017 r. przez Arabię ​​Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn.

 

Państwa te oskarżyły Katarczyków o podsycanie terroryzmu, wspieranie Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie i utrzymywanie stosunków z Iranem.

 

Decyzja Kataru jest uważnie obserwowana przez innych członków Rady Współpracy Zatoki Perskiej, którzy zaczęli kwestionować saudyjską politykę zagraniczną księcia Mohammeda bin Salmana.

 

Katarscy urzędnicy przekonują, że decyzja o wycofaniu się z OPEC nie wynika z konfliktu z Arabią, lecz ze skoncentrowania się na innych zasobach energii niż ropa.

 

Jako niewielki dostawca ropy z OPEC, Katar miał limit produkcji 600 tys. baryłek dziennie, co stanowiło około 2 procent całkowitej produkcji ropy wszystkich państw OPEC. Kraj ten jest przede wszystkim trzecim na świecie producentem gazu ziemnego i największym eksporterem gazu skroplonego (LNG).

 

„Decyzja o wycofaniu się z OPEC odzwierciedla pragnienie Kataru, by skoncentrować swoje wysiłki na planach rozwoju i zwiększeniu produkcji gazu ziemnego” – oznajmił minister ds. energii Saad al-Kaabi  w tweecie na początku zeszłego miesiąca.

 

Al-Kaabi przekonywał, że decyzja ta nie wpłynie na globalny proces naftowy, biorąc pod uwagę niską produkcję ropy w jego kraju.

 

Jednak eksperci podkreślają, że może ona potencjalnie wpłynąć na status Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), która od momentu powstania w 1981 roku właśnie przeżywa najgorszy kryzys.

 

Ali Fathollah-Nejad, naukowiec z Brookings Institution z siedzibą w Doha, zarzucił GCC, że od czasu kryzysu w Zatoce w 2017 r. przestała funkcjonować skutecznie z powodu niemożności porozumienia się jej członków w kilku kluczowych kwestiach politycznych i gospodarczych.

 

Zdaniem Fathollah-Nejada, rosnąca rola Kataru w Radzie zirytowała Arabię ​​Saudyjską, największe i najbogatsze państwo.

 

– Katar w 2000 roku zaczął angażować się w niezależną politykę zagraniczną i stał się ambitny do punktu, który był nie do zaakceptowania dla Rijadu, ponieważ ma on na celu bycie niekwestionowaną potęgą na Półwyspie Arabskim i w GCC – stwierdził analityk w rozmowie z „Voice of Amercia”.

 

Ostatni szczyt GCC zakończył się w stolicy Arabii Saudyjskiej 10 grudnia ub. roku, nie podejmując żadnych decyzji dotyczących kryzysu katarskiego.

 

Emir Kataru Tamim bin Hamad Al-Thani otrzymał oficjalne zaproszenie od saudyjskiego króla Salamna bin Abdulaziza, ale w spotkaniu uczestniczyła jedynie delegacja katarska na czele z ministrem stanu do spraw zagranicznych Sultan bin Saad Al Muraikhi.

 

Katar ma ogromne szanse wzmocnić jeszcze bardziej swoje wpływy, ze względu na transformację energetyczną, jaka dokonuje się na świecie. Z powodu przechodzenia do tzw. gospodarki niskoemisyjnej, wielu decydentów uważa, że ​​gaz ziemny będzie paliwem pomostowym na drodze do oparciu gospodarki w dużej mierze na energii odnawialnej lub jądrowej. Domyślnie oznacza to wyższe zapotrzebowanie na rynku na gaz skroplony, którego głównymi dostawcami są właśnie: Katar, Australia, Malezja i USA.

 

Firma badawczo-analityczna GlobalData prognozuje, że podaż gazu LNG mogłaby wzrosnąć od 2018 do 2022 r. o 61 proc. na całym świecie. Popyt jednak spodziewany jest na niższym poziomie. Na przykład Shell przewiduje wzrost popytu na poziomie 4 proc. rocznie w przypadku LN i 40 proc. gazu ziemnego w ciągu następnych dwóch dziesięcioleci.

 

Wg brytyjskiego koncernu, brak opłacalnego odbioru może spowodować, że niektóre zaplanowane projekty budowy nowych terminali do odbioru gazu skroplonego nie rozpoczną się zgodnie z planem, więc podaż LNG może być mniejsza niż obecnie się prognozuje.

 

Jednak od sierpnia ub. roku wiele krajów zawarło długoterminowe umowy na dostawę gazu LNG. W ujęciu rocznym wzrosły one aż o 38 proc. Wzrósł również średni czas trwania umów, co wskazuje, że nabywcy LNG są mniej pewni, że będą mogli liczyć na odpowiednią podaż na rynku. Jest to odwrócenie trendu obserwowanego w ostatnich latach.

 

Na długoterminowe kontrakty decydują się m.in. tacy znaczący azjatyccy nabywcy, jak: Japonia, Korea Południowa, Tajwan czy Chiny, chcące zapewnić sobie bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych.

 

Źródło: voa.com, forbes.com

AS


DATA: 2019-01-05 07:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Polak To sobie Pan jeszcze poczekasz. Czekamy już prawie 30-lat bo PO-PiS reprezentuje interesy UE, USA i Izraela. Sikorski był pisowskim ministrem.Gowin, Marcinkiewicz, Kaczmarek... Oni tylko szyldy zmieniają dla niepoznaki. Jedynie Gilowska miała nieco rozumu i trochę podatków obniżyła.
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
Czekam kiedy Polska po 25 latach reprezentowania interersów obcych i wyprzedaży niemał całkowitej majatku Polaków (Buzek zalał 28 kopalni)stanie się krajem walczącym o sprawy Polskie. By mówiący słowa pogardy -POLSKOŚC TO NIENORMALNOŚC (słowa Tuska) i Sikorskiego by Niemcy wzięła nas pod swoje skrzydła nie mogli miec żadnego wpływu na losy Polaków . Juz pod obcych skrzydłami Polska była 123 lata, wiedział mąż Anne Aplebaum?
ponad 1 rok temu / Polak
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.