27 maja 2020

Święto samorządu terytorialnego w Polsce. Patronką samorządów jest św. Kinga

Od 2000 roku samorządowcy w Polsce obchodzą 27 maja Dzień Samorządu Terytorialnego. W 2006 roku, dekretem Stolicy Apostolskiej, patronką samorządowców i pracowników samorządowych w Polsce została święta Kinga – węgierska królewna z dynastii Arpadów, patronka Królestwa Polskiego i Litwy.

 

Dzień Samorządu Terytorialnego w Polsce obchodzony jest w rocznicę pierwszych wolnych po okresie komunizmu wyborów, w których wybraliśmy władze samorządów gminnych, odnowionych w 1990 roku. Wybory samorządowe 27 maja 1990 roku, w odróżnieniu od wyborów parlamentarnych 4 i 18 czerwca 1989 roku przeprowadzonych według ograniczeń uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu, pozwoliły na dokonanie zmian w środowiskach lokalnych, a reforma samorządowa uznawana za jedną z najważniejszych po 1989 roku. Na mocy uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 czerwca 2000 r. na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego co roku 27 maja jest obchodzony jako Dzień Samorządu Terytorialnego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Dwadzieścia lat temu za swoją patronkę samorządowcy obrali sobie św. Kingę. Początkowa, od 2000 roku, święta Kinga na mocy dekretu bp tarnowskiego stała się Patronką Samorządowców Diecezji Tarnowskiej. Sześć lat później, od 2006 roku, dekretem Stolicy Apostolskiej wydanym na wniosek samorządowców polskich i poparty stanowiskiem Konferencji Episkopatu Polski św. Kinga ogłoszona została patronką samorządowców i pracowników samorządowych w całej Polsce.

 

Na mapie Polski miejscem szczególnego kultu świętej Kingi – węgierskiej królewny z dynastii Arpadów, żony króla Bolesława V Wstydliwego oraz patronki Królestwa Polskiego i Litwy – jest miasto Stary Sącz w Małopolsce. Przechowywane w starosądeckim klasztorze księgi pełne są opisów cudów wyproszonych za wstawiennictwem św. Kingi, a do klasztoru klarysek, gdzie jest pochowana, pielgrzymują pątnicy z odległych krajów, w tym licznie przybywający Węgrzy.

 

Stary Sącz ma ten niezwykły przywilej spośród polskich miast, a może nawet miast z całego świata, że cała jego ponad 750 letnia historia związana jest z jego Patronką. Św. Kinga miasto założyła, ufundowała w nim dwa klasztory. Po śmierci męża do klasztoru klarysek wstąpiła i pozostała w „swoim mieście” już na zawsze. I bardzo mocno na historię naszego miasta wpływała i wpływa. Jej zasługą były wizyty w Starym Sączu koronowanych głów, dostojników kościelnych, prezydentów Rzeczypospolitej i ta najbardziej szczególna: ojca św. Jana Pawła II i 650-tysięcznej rzeszy pątników, których sprowadziła na swoją kanonizację. Jan Paweł II podczas pamiętnej wizyty w Starym Sączu 16 czerwca 1999 roku zwrócił się do starosądeczan: „Słowo serdecznego pozdrowienia kieruję do naszych gospodarzy – mieszkańców Starego Sącza. Wiem, że Stary Sącz słynie ze swego przywiązania do świętej Kingi. Całe wasze miasto zdaje się być Jej sanktuarium”. Dlatego u nas, w Starym Sączu, od 2012 roku obchodzone jest przez samorządowców z Małopolski święto samorządu terytorialnego, podczas którego prosimy św. Kingę o potrzebne łaski dla swoich małych ojczyzn i błogosławieństwo w swojej pracy – mówi Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza.

 

JB

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 146 560 zł cel: 300 000 zł
49%
wybierz kwotę:
Wspieram