Prawa kobiet w perspektywie gender? To źródło ogromnych problemów i wielu patologii. O prawach kobiet trzeba mówić bez żadnej ideologii. Tak naprawdę właściwą ochronę kobietom zapewnia przede wszystkim normalna, polska rodzina – a nie genderowe dokumenty. O tym mówiła mec. Karolina Pawłowska z Instytutu Ordo Iuris w rozmowie z PCh24 TV.
Mec. Karolina Pawłowska, dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Instytutu Ordo Iuris, mówiła w programie PCH24 TV „Jaka jest prawda?” o prawach kobiet i przemocy wobec kobiet. Instytut Ordo Iuris zorganizował cykl debat „W obronie kobiet”; druga konferencja pod tytułem „Równouprawnienie czy uniformizacja?” odbyła się 8 marca, z udziałem wielu ekspertek z zagranicy i Polski.
Wesprzyj nas już teraz!
– Aby rzeczywiście rozmawiać o prawdziwych prawach kobiet, trzeba to robić w sposób wolny od ideologii. To jest dzisiaj bardzo trudne, a w wielu kręgach po prostu niemożliwe. Cykl naszych konferencji ma na celu odkłamanie pojęcia praw kobiet. Chcemy też stworzyć platformę do swobodnej, nieideologicznej wymiany myśli dla kobiet, którym naprawdę na sercu leży dobro tej sprawy – powiedziała Karolina Pawłowska.
Wskazała następnie na problem ideologii gender.
– Dzisiaj jako sposób na osiągnięcie równości bardzo często przedstawia się perspektywę gender. Perspektywa ta zakłada, że kobiecość i męskość są jedynie konstruktami społecznymi, narzuconymi nam na przestrzeni dziejów w wyniku dialektycznej walki płci. Ostatecznym celem ideologów gender jest stworzenie społeczeństwa, w którym płeć nie będzie żadnym ważnym punktem odniesienia i wszyscy będą zachowywać się w taki sam sposób – wskazała Pawłowska. Jak podkreśliła, ta wizja zaprzecza równouprawnieniu kobiet. – Jeżeli dążymy do prawdziwego równouprawnienia kobiet, to powinniśmy przede wszystkim afirmować te różnice, jakie są między kobietami a mężczyznami i mówić, że kobiety i mężczyźni są równi – ale różni – dodała.
Według Pawłowskiej dzisiaj te rodzaje zaangażowania, na przykład zawody związane z kompetencjami emocjonalnymi, przedstawia się często jako gorsze, dlatego właśnie, że są typowo kobiece. To fałszywa perspektywa, która jedynie aktywności typowo męskie przedstawia jako pożądane.
– To, co robią mężczyźni, postrzegane jest jako pewien wzorzec, do którego kobiety powinny dostosować swoje życie. Widać to chociażby w debacie dotyczącej kształtowania kariery zawodowej, widać to też na poziomie unijnym czy ONZ, gdzie macierzyństwo i kobiety, które poświęcają się macierzyństwu, postrzegane są jako bierne. Macierzyństwo staje się tutaj przeszkodą w samorealizacji – wskazała.
Karolina Pawłowska zwróciła uwagę, że te problemy wynikają z mylnego pojmowania wolności. W wielu pismach feministek pobrzmiewa hasło już nie tylko rewolucji społecznej, kulturowej i politycznej, ale i biologicznej.
Zauważyła, że w tych krajach, w których przyjęta została perspektywa gender, tam wcale nie jest dobrze, gdy idzie o przemoc. Na przykład w krajach skandynawskich nie tylko przemoc wobec kobiet jest na wysokim poziomie, to jeszcze zgłaszalność aktów przemocy jest niższa niż w Polsce. Zdaniem Pawłowskiej nie może być inaczej, skoro ideologia gender bazuje na antagonizowaniu kobiet i mężczyzn i przedstawianiu ich relacji w formie walki.
Pawłowska była też pytania o kwestię przemocy w rodzinie. Podkreśliła, że Instytut Ordo Iuris wyszedł z dwoma inicjatywami, które pomagają Polkom zmagającym się z takim zjawiskiem.
Najnowsza inicjatywa to strona internetowa stopprzemocy.org, gdzie szeroko omówione jest, gdzie i jak można szukać profesjonalnej i fachowej pomocy. Pawłowska zachęciła też do tego, by osoby dotknięte przemocą zgłaszały się o pomoc do różnych instytucji; często tego nie robią, obawiając się, że to przekreśli ich małżeństwo. Tymczasem nawet na wczesnym etapie można próbować deeskalować konflikty i rozwiązać rodzące się problemy. Istotną kwestią jest też alkohol; Instytut Ordo Iuris bazując na statystykach policji wskazuje, że w aż 70 proc. przypadków interwencji policyjnych sprawcami przemocy były osoby, które nadużyły alkoholu. Stąd programy zwalczania przemocy domowej należy łączyć z programami antyalkoholowymi.
Źródło: PCh24 TV
Pach