DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Kardynał Zen krytycznie o podejściu WHO wobec Tajwanu. Polityka przysłoniła skuteczną walkę z wirusem?

Kardynał Zen krytycznie o podejściu WHO wobec Tajwanu. Polityka przysłoniła skuteczną walkę z wirusem?
Kard. Zen. FOT.:Iris Tong/Public domain

Biskup senior Hongkongu kard. Joseph Zen Ze-kiun 4 kwietnia ostro skrytykował Światową Organizację Zdrowia (WHO) za jej stanowisko wobec Tajwanu, który nie jest jej członkiem. Powodem wypowiedzi hierarchy była postawa głównego doradcy organizacji Bruce’e Aylwarda, który niedawno w rozmowie wideo z dziennikarzami za wszelką cenę unikał jakiejkolwiek wzmianki na temat tego wyspiarskiego kraju, uznawanego przez Pekin za „zbuntowaną prowincję chińską” i który odnotował wielkie osiągnięcia w walce z pandemią koronawirusa.

 

Aylward, tak zwany ekspert WHO, patetycznie unikał odpowiedzi na pytanie o członkostwo Tajwanu w tej organizacji i to podwójnie: udając, że nie słyszy pytania, a następnie przerywając połączenie – stwierdził kardynał znany ze swego krytycznego nastawienia do komunistycznych władz Chińskiej Republiki Ludowej z powodu prześladowania przez nie Kościoła. – Jak moglibyśmy zaufać WHO? – zapytał retorycznie.


We wspomnianej rozmowie wysoki przedstawiciel Organizacji mówił o wysiłkach na rzecz powstrzymania wirusa „w różnych częściach Chin”, ale za wszelką cenę uchylał się od jakiejkolwiek wzmianki na temat Tajwanu. Pominięcie to jest szczególnie wymowne w sytuacji, gdy środowiska naukowe chwalą zaangażowanie Republiki Chińskiej (czyli Tajwanu) w walce z koronawirusem.


Wystąpienie sędziwego kardynała, który wielokrotnie potępiał komunistyczny reżim Chińskiej Republiki Ludowej (Chiny kontynentalne) za prześladowania miejscowego Kościoła i ludzi wierzących ukazuje w całej ostrości trudną sytuację dyplomatyczną Tajwanu – kraju uznawanego obecnie jedynie przez 15 spośród 193 krajów członkowskich ONZ (w tym przez Stolicę Apostolską). Sytuacja ta bardzo ograniczyła udział Tajwanu w organizacjach międzynarodowych takich jak np. WHO. Nie będąc akceptowanym jako kraj członkowski nie ma on dostępu m.in. do posiadanej przez tę organizacji danych nt. koronawirusa SARS-CoV-2.


Mimo tego wyspa stanowi szczególny, stawiany przez naukowców za wzór przypadek znakomitego zaangażowania w zapobieganiu zakażeniom. Będąc bliskim sąsiadem komunistycznych Chin kontynentalnych oraz utrzymując z obszarem zarządzanym przez Pekin intensywne stosunki handlowe i ludzkie, Tajwan mógłby być szczególnie narażony na zakażenia. Tymczasem właściwa i przejrzysta działalność miejscowych władz (za pośrednictwem Centralnego Dowodzenia Epidemicznego) oraz skoordynowane wysiłki na wszystkich szczeblach przyniosły wyraźny rezultat: do 31 marca na wyspie odnotowano jedynie 42 przypadki koronawirusa i tylko 1 zgon z tego powodu.

 

KAI
MWł

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.Czytaj także:
DATA: 2020-04-07 08:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W ONZ, WHO i in. to gospodarze o mających i żyjących wg wartości DEKALOGU czy urzędnicy, dasy......dla których pieniądz, pieniądz, władza ponad wszystko?
1 miesiąc temu / Mops
 
Niedawno słyszeliśmy o programach promujących totalną wolność i brak odpowiedzialnośći. Czysto szatanskich a teraz izolacja i wzywanie do odpowiedzialnosci. Jedno z drugim się kłóci. Nie można sobie poradzić z takimi problemami jak teraz żyjąc w pełnej wolności czyli bez żadnych zakazów i nakazów. Takie wydarzenia potrafią też zmienić dotychczasowe postępowanie. A może zamiast masek lepsze będą całe uniformy i służba dla imperium.
1 miesiąc temu / br
 
całe to WHO to przecież pierwsi deprawatorzy i zwolenniki gederu to co oni znają się na wirusach? Może masturbacja pomoże zwalczyć wirusa?
1 miesiąc temu / ela
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.