DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Kardynał wzywa do udziału w Black Lives Matter. Nie przeszkadza mu antykatolickość ruchu?

Kardynał wzywa do udziału w Black Lives Matter. Nie przeszkadza mu antykatolickość ruchu?
kard. Michael Fitzgerald, fot. REMO CASILLI / Reuters

Brytyjski kardynał Michael Fitzgerald zachęcił katolików na całym świecie do włączenia się w walkę o „sprawiedliwość rasową”, jaka rozgorzała po śmierci George’a Floyda. Problem w tym, że ruchowi temu przewodzi Black Lives Matter – organizacja posługująca się marksistowską retoryką, promująca antyrodzinną, prohomoseksualną i proaborcyjną agendę.

 

„Myślę, że ważne jest, aby słuchać ludzi i starać się ich zrozumieć, ponieważ mówienie dzisiaj o dyskryminacji rasowej jest trudne” – powiedział purpurat w rozmowie amerykańską Catholic News Agency.

 

„Trudno to zdefiniować i trudno o tym mówić, ponieważ wiele osób dyskryminowanych może odczuć, że są marginalizowani i niesłuchani, co zniechęca ich do rozmowy. Musimy stworzyć atmosferę, w której można dzielić się trudnościami i słuchać” – podkreślił hierarcha, mianowany kardynałem przez Franciszka w 2019 r.

 

„Oto chrześcijańskie przesłanie: wszyscy jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga i każdy z nas ma swoją godność i należy ją szanować. – podkreślił.

 

I nie byłoby w tym nic dziwnego - wszak kard. Fitzgerald przypomniał podstawy katolickiej wiary - gdyby nie to, że swoją refleksję połączył z wezwaniem do uczestnictwa w marszach ruchu Black Lives Matter.

 

„Jako wspólnoty kościelne powinniśmy brać udział w życiu społeczeństwa” – podkreślił. „Około 10 dni temu odbył się marsz w naszym sąsiedztwie, w Toxeth, które było miejscem zamieszek rasowych w latach 80. XX wieku”- wspomniał. „Teraz nie wziąłem udziału, ponieważ jestem już na takie rzeczy za stary i powinienem siedzieć w domu [z powodu pandemii]. Ale pozostali trzej członkowie mojego zgromadzenia brali udział w tym marszu. Więc na bieżąco śledziliśmy wydarzenia” – zaznaczył członek Zgromadzenia Misjonarzy Afryki, znanych potocznie jako Ojcowie Biali.

 

12 czerwca przez Liverpool przeszła pokojowa manifestacja w związku ze śmiercią George’a Floyda. W marszu zorganizowanym przez Black Lives Matter wzięło udział nawet do 7 tys. osób. W Londynie odbył się podobny marsz, z tą różnicą, że doszło w nim do regularnych walk z policją, plądrowania sklepów i ataków na niewinnych cywilów.

 

Korzeni jak i samego charakteru Black Lives Matter w żaden sposób nie można łączyć z nauką katolicką. W walce o „sprawiedliwość rasową” zwolennicy ruchu posługują się marksistowską retoryką i teorią permanentnej rewolucji. Promują także prohomoseksualną i proaborcyjną agendę. Z celami BLM utożsamia się największy dostawca „usług aborcyjnych” w USA, Planned Parenthood. Dwie z trzech założycielek BLM określa się jako „osoby queer” i lesbijki. W ich manifeście, opublikowanym w sieci, znajdujemy także wezwanie do sprzeciwu wobec promocji tradycyjnego modelu rodziny na rzecz komun wychowujących wspólnie dzieci.

 

Widoczna jest także silna antykatolickość ruchu. W USA ofiarą „antyrasistowskich” rozruchów padły monumenty upamiętniające franciszkańskiego misjonarza św. Junipera ze Sierry i króla Ludwika IX Świętego. Aktywista Shaun King wezwał w do usunięcia artystycznych wizerunków Chrystusa oraz Matki Bożej, jeśli przedstawieni są jako biali. Jego zdaniem służą one utrwalaniu dominacji białego człowieka. W Holandii członkowie BLM zniszczyli kapliczkę Matki Bożej. W sieci pojawiła się kampania nawołująca do przeprojektowania jednego z najważniejszych brytyjskich odznaczeń - Orderu św. Michała i św. Jerzego. Zdaniem inicjatorów tej kampanii scena obrazująca Archanioła Michała trzymającego nogę na głowie szatana przypomina śmierć George'a Floyda i symbolizuje tryumf białego człowieka nad skutym czarnoskórym mężczyzną.

 

W 2002 r. Michael Fitzgerald stanął na czele Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, z której został odsunięty decyzją Benedykta XVI. Następnie został mianowany nuncjuszem apostolskim w Egipcie. Po ustąpieniu w 2012 r., przeszedł na emeryturę, osiedlając się najpierw w Jerozolimie, a następnie w Liverpoolu. Kardynał, który poświęcił swoje życie studiom arabskim i islamskim, powiedział, że wierzy, że papież Franciszek może zapoczątkować nową erę w relacjach między głównymi religiami świata. W tym kontekście przytoczył deklarację o „ludzkim braterstwie”  podpisaną przez papieża z Wielkim Imamem al-Azharu, Ahmedem El-Tayebem w Abu Zabi w 2019 r.

 

Źródło: własne PCh24.pl / catholicnewsagency.com

PR

Czytaj także:
DATA: 2020-07-02 14:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie wierzę, ze to się dzieje - "elyty" KK forpocztą lewactwa i rozkładu.
4 miesiące temu / normalny
 
Módlmy się o dary Ducha św. dla Kardynała albo o dobrego lekarza psychiatrę!! Widocznie mu rozum odebrało.
4 miesiące temu / Polonus
 
Pan Jezus ostrzegał przed wilkami które są wśród owiec. Ten człowiek to właśnie taki Wilk
4 miesiące temu / Ron
 
pożyteczny idio... przepraszam w przypadku kardynałów ze względu na szacunek... pożyteczny niemądry człowiek? czy znudzony naprawdę fajnymi wdziankami kardynalskimi w dzień, wieczorem przyodziewa do tego fartuszek, cyrkiel, węgielnicę czy inny sierp/młot/zębatkę a później realizuje o świcie?
4 miesiące temu / m
 
Czasy ostateczne . Już teraz .
4 miesiące temu / ja
 
Macki masonerii zataczają coraz większe kręgi, może było błędem dogadywanie się z anglikanami i przyjmowanie ich do Kościoła Rzymsko-Katolickiego, nie wiadomo czy robili to szczerze, czy tylko ktoś im kazał.
4 miesiące temu / sceptyk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.