DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Kardynał Walter Kasper zapowiada: będzie pojednanie z protestantami. Komunia to nie problem

Kardynał Walter Kasper zapowiada: będzie pojednanie z protestantami. Komunia to nie problem
Kard. Walter Kasper. Fot. fot.MAXPPP/FORUM

Niemiecki kardynał Walter Kasper uważa pojednanie z protestantami za bardzo prawdopodobne. Problemem nie powinna być nawet Komunia Święta – przekonuje purpurat.

 

Zdaniem niemieckiego kardynała Waltera Kaspera ponowne zjednoczenie Kościoła jest w bliskim czasie możliwe. Nie chodzi tu jednak o powstanie Kościoła, „w którym wszystko byłoby ujednolicone”. „Idzie o jedność w zgodnej różnorodności, w której trzeba będzie respektować narosłe w historii formy”.

 

Taką ocenę kardynał przedstawił w minioną sobotę, 28 stycznia, przemawiając w niemieckim Coburg (archidiecezja bamberska). Kard. Kasper w latach 2001-2010 przewodniczył papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

 

Według niemieckiego purpurata teologiczne różnice, na przykład w kwestii postrzegania posługi kapłańskiej lub przyjmowania Komunii Świętej, da się łatwo rozwiązać. Kardynał wskazał na naszkicowany przez papieża Franciszka obraz wielościanu. To różnorodna budowla, przypominająca górę z kryształu, „mieniąca się w cudowny sposób”, gdy pada na nią światło. Jak dodał Kasper, to tylko obraz, jeszcze nie rozwiązanie, „jednak obraz ten oznacza kierunek, w jakim musimy iść naprzód, krok po kroku”.

 

Purpurat powiedział, że rozmowy ekumeniczne nie powinny być rozumiane jako dopasowanie czy zgoda na każdy najmniejszy szczegół. Chodzi raczej o wymianę idei i darów, „jakie posiadają różne Kościoły”. Dialog nie powinien zaś prowadzić do zubożenia katolickiej lub ewangelickiej tożsamości.

 

W sprawie przyjmowania Komunii Świętej przez członków katolicko-protestanckich rodzin, Kasper stwierdził, że rozwiązanie problemu nie jest wcale takie trudne. Zasadniczo Kościół katolicki nie pozwala na przyjmowanie Eucharystii niekatolikom, ale – stwierdził Kasper – „w niektórych przypadkach zaleca się wyrozumiałość”. Przepisy są jego zdaniem sformułowane bardzo elastycznie i istnieje szerokie pole do rozwiązań duszpasterskich, z czym większość księży może sobie dobrze poradzić.

 

Kardynał Kasper ostrzegał też katolików przed „jednostronnym zrzucaniem winy” za podział Kościoła na innych. – Pewna część winy leży także po stronie katolickiej, po stronie Rzymu i ówczesnych biskupów – stwierdził. Wołania Marcina Lutra o reformę i nawrócenie miano nie dosłyszeć. Wreszcie reformacja nabrała charakteru politycznego.

 


Źródła: Katholisch.de, kathpress.co.at

Pach
  


DATA: 2017-01-31 12:48
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Żebyśmy się nie pogubili drogocenne nauki kard. Kaspera upowszechnia w Polsce Wydawnictwo św. Wojciech "Miłosierdzie, jako klucz do chrześcijańskiego życia" wydane bodaj w październiku ubiegłego roku. Pod "miłosierdzie" da się podczepić wszystko, komunię św. dla rozwodników, mix z heretykami i ślepe uwielbienie dla muzułmanów.
ponad 3 lata temu / Golden
 
@Wolnościowiec. Niech pan nie wprowadza ludzi w błąd. Poza tym transsubstancjancja to dla katolika nie teoria, a fakt (chyba że nie jest pan katolikiem). Według protestantów(także luterskich) Ciało i Krew Pańska pod postacią chleba i wina pozostają tylko w momencie przyjmowania komunii. Po mszy stają się znowu zwykłym chlebem i winem, co jednak trochę różni się od katolickiego rozumienia. Poza wszelkimi różnicami doktrynalnymi, jak w ogóle można wyobrażać sobie wspólny Kościół z "chrześcijanami", u których sodomici, jawni grzesznicy, piastują funkcje duchownych. Dla mnie nie ma tematu, a ci wszyscy, którzy stręczą porządnym ludziom (nawet nie katolikom) ekumenizm w takim wydaniu są najzwyklejszymi gorszycielami. Z Panem Bogiem.
ponad 3 lata temu / Stefan
 
"Zgodna różnorodność" - już samo takie stwierdzenie burzy porządek logiczny.
ponad 3 lata temu / Piotr
 
Nie odcinany kończyn, nie leczymy nawet, nie bierzemy ich jako trud. Tolerujemy, akceptujemy i giniemy.
ponad 3 lata temu / Nikoś
 
Luter nie był reformatorem religijnym, nie o to mu chodziło, on w zmianie doktryny szukał usprawiedliwienia dla swojej kapłańskiej niewierności. Otrzymał wsparcie możnych tylko dlatego, że chcieli dobrać się do kościelnej własności, mało tego (co powiedziano nawet we "Wspaniałym Stuleciu") był wspomagany przez wysłanników Sulejmana by rozbić jedność Kościoła i osłabić papieża! A dziś robią z niego świętego!
ponad 3 lata temu / awgul
 
@Piotr: czyli nikt nie powinien trzymać Ciała Chrystusa? Bo przecież każdy człowiek, w tym każdy kapłan, jest grzesznikiem.
ponad 3 lata temu / r
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.