DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2018 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Kardynał Walter Kasper liczy na „szerokie porozumienie” na kolejnej sesji synodu

Kardynał Walter Kasper liczy na „szerokie porozumienie” na kolejnej sesji synodu
fot. REUTERS/Tony Gentile/FORUM

Kard. Walter Kasper uspokaja: na synodzie zarysowała się różnica zdań, ale ważne jest to, co biskupów jednoczy. „Problem rozwodów i powtórnych związków cywilnych oraz osób o orientacji homoseksualnej występuje dziś w niemal każdej rodzinie i w każdej parafii” – podkreślił, dodając przy tym, że liczy na „szerokie porozumienie” w trakcie kolejnej sesji synodu.

 

Niemiecki hierarcha w rozmowie dla magazynu „Plus Minus” „Rzeczpospolitej” podkreśla, że synodalna dyskusja była szczera, a od polemik ważniejsza była zgoda co do „katolickiego rozumienia rodziny i małżeństwa”. Synod służyć ma – kontynuuje kard. Kasper – podejmowaniu problemów, dyskusji na tematy żywe i kontrowersyjne.

 

Zapytany o negowanie nierozerwalności małżeństwa w trakcie dyskusji synodalnej duchowny odpowiedział: – Gdyby tak było, to rzeczywiście mielibyśmy do czynienia ze skandalem. Jednak podniesiono fałszywy alarm. Nie słyszałem, by którykolwiek z biskupów podważał słowa Jezusa: Co Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela. Ten nakaz Pana jest fundamentalny i niepodważalny, zarówno dla Kościoła, jak i dla każdego chrześcijanina.

 

Co więc postulował kard. Kasper i wspierający go niemieccy biskupi? – Zadaniem Kościoła jest czynienie wszystkiego, co leży w jego mocy, aby nieść niejako zapobiegawczą pomoc już w ramach przygotowania do sakramentu małżeństwa, a następnie duszpasterstwa małżonków i rodzin. W sytuacjach kryzysowych Kościół musi wspierać małżonków, aby umożliwić im pojednanie – czytamy na łamach magazynu „Plus Minus”.

 

Na czym polegały promowane przez niego propozycje zmian duszpasterskich? – Na synodzie rozważano możliwość polegającą na tym, że pojedynczy chrześcijanie, którzy żyją w nieuznawanym przez Kościół powtórnym związku i nie mogą go opuścić bez obciążania się nową winą, ale którzy odczuwają głębokie pragnienie życia sakramentalnego, po dogłębnym zbadaniu ich sytuacji są dopuszczani przez biskupa do sakramentu pokuty, aby móc otrzymać rozgrzeszenie i przystąpić do komunii świętej – twierdzi kard. Kasper. Rozwodnicy mieliby w takich sytuacjach spełniać jedynie zwykłe warunki związane z przystępowaniem do sakramentu pokuty – w tym żalu za grzechy i mocnego postanowienia poprawy. Według kard. Kaspera chodzić ma jedynie o „pojedynczych chrześcijan”, dogłębne badanie ich sytuacji i decyzje biskupa.

 

W czym jednak proponowane zmiany różnią się od obecnej praktyki Kościoła? Tego niemiecki hierarcha już nie naświetlił. Czy w perspektywie proponowanych zmian „duszpasterskich” dalej mieścić się będzie postanowienie życia w czystości? Co wywołało znaczący sprzeciw ze strony części uczestników synodu? Dlaczego mówili oni o ataku na katolickie rozumienie małżeństwa i nauczanie moralne Jana Pawła II?

 

Dawny przewodniczący Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan stwierdził jedynie, że różnica zdań jest rzeczą naturalną i teraz Kościół przeżywa czas modlitwy i namysłu. Kardynał Kasper „przypuszcza”, że teraz biskupi całego świata wsłuchują się w opinie ekspertów, duszpasterzy i ludu Bożego. Niemiecki hierarcha już liczy na „szerokie porozumienie” w trakcie kolejnej sesji synodu biskupów.

 

Źródło: „Plus Minus”

mat

 


DATA: 2014-12-27 22:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie martwmy się! Kościół sobie ze wszystkim doskonale poradzi. Jest bowiem mistycznym ciałem Chrystusa i "bramy piekielne Go nie przemogą". Od zarania dziejów był zwalczany na wszystkie sposoby.
ponad 3 lata temu / Magdalena
 
Moim zdaniem, ten czas pomiędzy pierwszą a drugą odsłoną Synodu, ma być wykorzystany nie tylko na niezbędne konsultacje ale także na "oswajanie" wierzących z nową sytuacją w Kościele Św.!! Z sytuacją, w której rozwodnicy żyjący z nowymi " żonami" będą mogli po spowiedzi pod zwykłymi warunkami przystępować do Komunii ! Tak, tak! Oni nie rozumieją, że wiele osób nie będzie chciało pogodzić się z taka fundamentalną zmianą, która odrzuca dotychczasową praktykę, opartą na słowach samego Jezusa Chrystusa!!
ponad 3 lata temu / reakcjonista
 
Apokalipsa wypełnia się. Schizma de facto już jest od dawna, za parę lat schizma de iure urzeczywistni się. Módlcie się za papieża na różańcu i będzie dobrze. To co się dzieje zostało wpisane w plany Boskiej Opatrzności, bez tej schizmy nie będzie odnowy Kościoła, który popadł (w większości) w modernizm, neoprotestantyzm i herezje dialogu za wszelką cenę.
ponad 3 lata temu / stoLica
 
Kardynał pustego niemieckiego kościoła chce teraz opustoszyć kościół na całym świecie.
ponad 3 lata temu / obserwator
 
Czy Synod to parlament, w którym przegłosowuje się ustawy większością głosów? Zgroza, bo kardynał Kasper chce zmienić naukę Jezusa poprzez demokratyczne głosowanie biskupów i szuka teraz "szerokiego poparcia".
ponad 3 lata temu / kobieta
 
@Jacek Kasper harcuje z przyzwolenia i cichego polecenia Franciszka. Nie tylko on.
ponad 3 lata temu / zib
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.