DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

Kardynał Walter Brandmuller: podłe sztuczki niemieckich biskupów

Kardynał Walter Brandmuller: podłe sztuczki niemieckich biskupów

Dopuszczenie protestantów do Komunii świętej to sztuczka, fałszująca sens przepisów prawa kanonicznego. Tak naprawdę niemieckim biskupom chodzi o doprowadzenie do interkomunii ze wszystkimi niekatolikami – uważa kard. Walter Brandmüller.

 

Niemiecki episkopat podczas lutowego zebrania plenarnego w Ingolstadt zdecydował o dopuszczeniu do Komunii świętej tych protestantów, których małżonek jest katolikiem. Chodzi o „pojedyncze przypadki”, w których oboje małżonkowie chcą żyć swoją wiarą i stąd pragną wspólnie przystępować do Eucharystii. Niemieccy biskupi powołali się na przepisy prawa kanonicznego, fałszując jednak ich sens.

 

Tę skandaliczną decyzję, potępianą przez wielu księży, biskupów i kardynałów na całym świecie, skomentował teraz jeden z najwybitniejszych historyków Kościoła, sygnatariusz głośnych dubiów skierowanych do papieża w sprawie Amoris laetitia, kardynał Walter Brandmüller, emerytowany przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych.

 

- Trzeba najpierw zadać sobie kilka pytań: Jaką rolę odgrywa tu brak przynależności do Kościoła katolickiego? Czym w ogóle jest Kościół? Przedsiębiorstwem na rzecz ulepszania świata? Organizacją pozarządową pomagającą w życiu? W tych i podobnych wypadkach nasz problem należałoby rozwiązać na podstawie takich kryteriów jak użyteczność, wykonalność, szanse na sukces – powiedział w rozmowie z austriackim portalem katolickim Kath.net.

 

- Kościół jest  rzeczywistością, której wymienione pojęcia są odlegle. Kościół jest dziełem Boga, jest widzialną, doświadczalną postacią, w jakiej Zmartwychwstały Chrystus kontynuuje na świecie swoje dzieło zbawcze – wyjaśnił.

 

Kardynał wskazał następnie, czym jest Eucharystia. Dla protestantów to zasadniczo „wieczerza”. Dla katolików i prawosławnych jednak to coś zasadniczo innego – to po prostu nasz Pan Jezus Chrystus „rzeczywiście i podług istoty obecny w zmysłowo dostrzegalnych formach chleba i wina”. Wreszcie jest Komunia święta „wydarzeniem rozgrywającym się w egzystencjalnej głębi wierzącego” i „zjednoczeniem zbawianego człowieka z Chrystusem obecnym w Tajemnicy”. Dlatego Apostoł Paweł, podkreślił Brandmüller, tak ostro przestrzegał przed niegodnym przyjmowaniem Eucharystii.

 

Niemiecki episkopat tymczasem dąży po prostu do interkomunii z niekatolikami w ogóle, ocenił purpurat. - Nazywa się to taktyką salami. Kropla drąży skałę nie siłą, lecz częstym padaniem. To bardzo nieszczera maska, by dojść do konkretnego celu – podkreślił.

 

W jego ocenie koncepcja „głodu eucharystycznego” jest tylko „żałosną, melodramatyczną inscenizacją, by nie rzecz kiczem”. - Chrześcijanin, który szczerze pragnie Komunii świętej i który wie, że nie ma Eucharystii bez Kościoła i nie ma Kościoła bez Eucharystii, prosi o przyjęcie do Kościoła. Wszystko inne byłoby wątpliwe i nieszczere. Kościół to nie jest sklep samoobsługowy, z którego wybiera się co się chce, inne rzeczy pozostawiając na półce. Tu obowiązuje zasada: wszystko albo nic! - powiedział.

 

Wreszcie kardynał Brandmüller zwrócił uwagę, że episkopat Niemiec całkowicie fałszuje sens prawa kanonicznego. Tam, gdzie mówi się o zagrożeniu życia czy zagrożeniu więzieniem, biskupi dokooptowują „głód eucharystyczny”, nie bacząc przy tym na inne okoliczności. Zignorowali na przykład przepisy mówiące o warunku niemożności przyjęcia przez niekatolika Eucharystii w swojej wspólnocie, podkreślił kardynał.

 

- Podła sztuczka takiej argumentacji polega na tym, że zasady obowiązujące w egzystencjalnych sytuacjach ekstremalnych rozciąga się na zwykłą codzienność. Szczere wysiłki ekumeniczne gardzą takimi kruczkami – oskarżył.

 

I przypomniał na koniec, że Kościół katolicki nie może swobodnie dysponować sakramentami. „Niech więc uważają nas ludzie za sługi Chrystusa i za szafarzy tajemnic Bożych. A od szafarzy już tutaj się żąda, aby każdy z nich był wierny” - przypomniał na koniec słowa św. Pawła z Listu do Koryntian.

 

 

Źródło: Kath.net

Pach

 


DATA: 2018-03-10 07:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli Kardynał B.M. używa słów >podłe sztuczki< w stosunku do biskupów niemieckich , którzy obecnie doradzają papieżowi to nic dziwnego , że papież takim sentymentem darzy CYRK. Warto jednak zważyć co ma wspólnego Duch Święty z cyrkiem i >podłymi sztuczkami< w obecnym kościele ?
ponad 1 rok temu / iskierka/cd
 
>podłe sztuczki niemieckich biskupów
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Niemcom to już całkiem odwala To naród wyklęty,ten z wąsikiem nie podbił ruropy to zrobi to teraz ten w spódnicy Herr Merkel
ponad 1 rok temu / Beata
 
Prawie 2000 lat po Zmartwychstaniu Zbawiciela, a tu trzeba przypominać niemcom podstawowe Prawdy Świętej Wiary.
ponad 1 rok temu / Klf
 
ad Ireneusz) Dokładnie. To nie jest modernistyczna mowa-trwa tylko konkretna logiczna argumentacja. Pokażcie mi choć jednego biskupa w Polsce, który mówi w ten sposób. Okazuje się, że w Niemczech jest więcej autentycznego katolicyzmu niż w Polsce.
ponad 1 rok temu / Aguirre
 
Ks. Kardynał doskonale wypunktował problem. Takiego języka oczekiwałbym od każdego hierarchy kościelnego. Wie o czym mówi i chce powiedzieć prawdę w całej pełni bez niedomówień. Tylko taki godny jest należnego szacunku a nie ten, który mówi tylko to, co chcą usłyszeć ci, do których kieruje swoje słowa. Taka postawa usprawiedliwiana jest tzw. dyplomacją lub troską o nie tworzenie podziałów w Kościele i nie sianie zamieszania. Jednak za tymi żałosnymi wymówkami kryje się zwykły brak męstwa, jeśli nie coś gorszego.
ponad 1 rok temu / Ireneusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.