DZIŚ JEST:   21   LIPCA   2019 r.

XVI Niedziela zwykła
Św. Wawrzyńca z Brindisi
Św. Apolinarego
 
 
 
 

Kardynał Walter Brandmüller: hierarchia musi wesprzeć dążenia świeckich do odnowy

Kardynał Walter Brandmüller: hierarchia musi wesprzeć dążenia świeckich do odnowy
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Tomasz Jodlowski/FORUM

Niemiecki kardynał Walter Brandmüller stwierdził, że współczesny Kościół został wstrząśnięty od podstaw wskutek rozszerzenia nadużyć seksualnych i homoseksualizmu. Jego zdaniem osiągnęły one poziom niemal epidemii wśród duchownych, w tym hierarchii. Kardynał docenia reakcję świeckich na nadużycia i wzywa do większego wsparcia ich dążeń do odnowy przez najwyższych hierarchów.

 

W artykule opublikowanym na łamach niemieckiego „Vatican Magazin” kardynał Brandmüller porównuje obecną sytuację z tą panującą w XI stuleciu. Podkreśla, że wówczas papiestwo oraz biskupstwa wiązały się ze znacznymi korzyściami materialnymi. W efekcie wiele osób o wątpliwej moralności zdecydowało się ubiegać o te godności. Wiązało się z tym rozpowszechnienie grzechów takich jak homoseksualizm. Wywołało to jednak oburzenie gorliwych katolików. W 1049 roku święty Piotr Damiani dostarczył Leonowi IX książkę „Liber Antigomorrhianus”, gdzie surowo potępiał homoseksualnych duchownych.

 

Jeszcze większym problemem okazało się zawłaszczanie urzędów kościelnych przez władzę świecką. Na czele reakcji przeciwko homoseksualizmowi kleru i zawłaszczaniu godności duchownych przez władze świeckie stanął między innymi święty Piotr Damiani i późniejszy papież Grzegorz VII, ale także świeccy z mediolańskiej szlachty. Ten początkowo ortodoksyjny ruch następnie stanął na krawędzi herezji (jednak w nią nie popadł). Początkowo jednak wiązał się ze słusznymi założeniami. Pokazał siłę współpracy świeckich z hierarchami.

 

Obecnie również świeccy walczą o odnowę Kościoła. Choć znajdują poparcie u niektórych hierarchów, to jest ono dalece zbyt małe. Kardynał Brandmüller przekonuje, że reakcja papieży na rozprzestrzenianie błędów w teologii moralnej okazała się niewystarczająca. Jego zdaniem winę za to ponoszą nie tylko Franciszek, lecz również jego bezpośredni poprzednicy. Wprawdzie w 1972 roku i 1986 roku dwóch głoszących nieortodoksyjne poglądy profesorów straciło swe licencje.

Jednak wielu „ważnym heretykom” pozwalano na głoszenie błędów.

 

Przeciwko tym ostatnim protestują więc głównie świeccy. Wiąże się z tym jednak ryzyko, że pozbawieni dostatecznego wsparcia hierarchii zapomną oni o właściwym porządku Kościoła. Istnieje zatem niebezpieczeństwo, że ortodoksyjny ruch odnowy stoczy się w ewangelicko-wspólnotowe chrześcijaństwo.

 

Tymczasem, jak podkreśla niemiecki purpurat Kościół to instytucja oparta na uświęconej zasadzie hierarchicznej. Dlatego też duchowni, w tym najwyżsi hierarchowie muszą zdecydowanie wesprzeć dążenia wiernych do odnowy Kościoła.

 

Uwagi kardynała są szczególnie cenne. W dobie kryzysu w Kościele łatwo bowiem zapomnieć o jego hierarchicznej naturze. Tymczasem błędy wysoko postawionych duchownych nie uprawniają do demokratyzacji Kościoła. Byłoby to bowiem sprzeczne ze słowami świętego Pawła.

 

Jak nauczał Apostoł Narodów w Pierwszym Liście do Koryntian „wy przeto jesteście Ciałem Chrystusa i poszczególnymi członkami. I tak ustanowił Bóg w Kościele najprzód apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, a następnie tych, co mają dar czynienia cudów, wspierania pomocą, rządzenia oraz przemawiania rozmaitymi językami. Czyż wszyscy są apostołami? Czy wszyscy prorokują? Czy wszyscy są nauczycielami? Czy wszyscy mają dar czynienia cudów? Czy wszyscy posiadają łaskę uzdrawiania? Czy wszyscy przemawiają językami? Czy wszyscy potrafią je tłumaczyć? Lecz wy starajcie się o większe dary: a ja wam wskażę drogę jeszcze doskonalszą”.

 

Kardynał Brandmüller jako jeden z 4 hierarchów podpisał tak zwane dubia – wątpliwości skierowane do papieża Franciszka w sprawie Amoris Laetitia. Chodziło o to, czy papież dopuszcza możliwość Komunii świętej dla rozwodników w nowych związkach – czemu sprzeciwiali się autorzy dubiów.

 

Źródło: magister.blogautore.espresso.repubblica.it

mjend

 

 


DATA: 2018-11-06 15:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Paradoksalnie na mszach angielskich łacińskich w Uk takie ostrzezenia z odniesieniem do AL pojawily się kilkakrotnie w kościołach o różnych lokalizacjach. Przesłanie na maszach łacińskich jest koherentne i konsekwentnie odwoerciedla nauczanie Kościoła. Na mszach katolickich niełacińskich dzieją się rzeczy szokujące...
8 miesięcy temu / Tiga
 
Trzeba oddolnie zorganizować dla tych niechcących się za wczasu ujawniać, jakąś platforme, petycje anonimowe, świadczące o wielkiej ilości duchownych przeciwnych apostazji watykańskiej, jakiś oddolny, katakumbowy sposób internetowy musi się znaleźć. Watykan musi poczuć ogrom świadomych sumień, które wiedzą zbyt wiele, żeby tym apostatom to uszło na sucho!
8 miesięcy temu / o
 
Jak wynika ze świadectwa abp. Lengi, prawowierny ksiądz o twardych, stanowczych poglądach i postawie, nie ma szans na święcenia biskupie. Obecnie hierarchowie zdecydowanie preferują chwiejne, niezbyt lotne miernoty, ale za to posłuszne. Święci kapłani nie mają dziś szans na jakikolwiek awans tym bardziej, że ich "współbracia w kapłaństwie" też nie chcieliby takich przełożonych. Do wsparcia postaw katolickich zdolni są bardzo nieliczni prałaci i ich nazwiska już wszystkie raczej znamy. Ale cóż, to musi wystarczyć - taka widać Wola Boża!
8 miesięcy temu / Ireneusz
 
Przypomnienie przez Kard.Brandmüllera z historii Kościoła XI stulecia gdzie homoseksualizm duchownych także występował i towarzyszył dostatniemu życiu hierarchów można uznać za NIEPRZYPADKOWY argument i środek łagodzący obecne skandale. Jednakże zwracanie się do hierarchów Kościoła o POPARCIE SŁUSZNYCH ŻĄDAŃ świeckich o OCZYSZCZENIE KOŚCIOŁA JEST NADUŻYCIEM. To Pasterze mają się oczyścić z sodomitów , zdrajców i heretyków . Jeśli tego nie zrobią utracą WIARYGODNOŚĆ i zostaną PORZUCENI. Święty Grzegorz powiedział:> Ten kto postępuje nagannie sprawia,że jego przepowiadanie doznaje WZGARDY.< Św. Jan Kapistan :>Duchowieństwo skalane, nieczyste przepełnione brudem przywar, skrępowane więzami grzechów SŁUSZNIE DEPTANE JEST PRZEZ LUDZI JAKO NĘDZNE BŁOTO.
8 miesięcy temu / iskierka
 
Jakieś resztki katolickich słów.
8 miesięcy temu / Leo
 
Ale gdzie szukać tych hierarchów którzy zareagują na błędy w teologii moralnej, skoro błędy te idą od szczytów Kościoła? Nasz episkopat nie zauważył błędów adhortacji AL i wydał swoją instrukcję na jej podstawie. Przypuszczam że w Polsce jedynie nieliczni księża dostrzegają zagrożenie, a w dodatku nawet i oni milczą. Czy ktokolwiek z osób tu zaglądających usłyszał na kazaniu w swoim parafialnym kościele o błędach adhortacji AL, albo ostrzeżenie przed fałszywym ekumenizmem, albo informację o zakazie uczestniczenia katolików w nabożeństwach z heretykami (np. protestantami)? .... Świeccy są pozostawieni samym sobie, czyli w rzeczywistości wystawieni na ataki wilków.
8 miesięcy temu / tradycja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.