DZIŚ JEST:   15   GRUDNIA   2019 r.

III Niedziela Adwentu
Św. Maryna
Św. Marii od Krzyża di Rosa
 
 
 
 

Kardynał sieje zgorszenie: protestanci mają prawo do sakramentów

Kardynał sieje zgorszenie: protestanci mają prawo do sakramentów
fot. REUTERS/Max Rossi/FORUM

Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, kardynał Francesco Coccopalmerio uważa, że Niemcy słusznie dopuszczają do Komunii świętej protestanckich małżonków katolików. Niezgodnie z nauką Kościoła twierdzi, iż niekatoliccy chrześcijanie mają zasadniczo „prawo” do sakramentów.

 

Hierarcha kierował Papieską Radą ds. Tekstów Prawnych w latach 2007-2018. Obecnie jest na emeryturze. Zabrał teraz głos w debacie na temat dopuszczenia do Komunii świętej niektórych protestantów. Pod koniec czerwca biskupi niemieccy opublikowali dokument, który aprobuje takie rozwiązanie. Tekst zyskał akceptację papieża Franciszka.

 

Kardynał Coccopalmerio w rozmowie z włoskim dziennikiem „La Stampa” przekonuje, że Niemcy postąpili słusznie, bo mieszane katolicko-protestanckie małżeństwa są w sytuacji „usprawiedliwionej konieczności”.

 

Zdaniem kardynała, indywidualne rozwiązania duszpasterskie są w tym obszarze akceptowalne, jeżeli spojrzy się na sprawę w świetle II Soboru Watykańskiego, zwłaszcza dokumentów Lumen gentium oraz Unitatis redintegratio. Zgodnie z katolickim rozumieniem, sakramenty są środkiem przekazywania łaski Bożej a jak utrzymuje Coccopalmerio, dotyczy to także niekatolickich chrześcijan. Stąd, według niego,  „niekatoliccy chrześcijanie mają prawo do przyjmowania sakramentów”, a Kościół katolicki „ma obowiązek udzielać sakramentów takim chrześcijanom”. Przy tym trzeba jednak przeciwdziałać powstawaniu wrażenia, jakoby nie miało znaczenia, czy chrześcijanin jest w pełnej jedności z Kościołem katolickim, czy nie.

 

Kardynał sądzi, że w tym celu należy właściwie wyważyć zasadę przekazywania łaski przez sakramenty oraz zasadę kościelnej jedności. Gdy idzie o mieszane wyznaniowo pary, to jest lepiej, by przystępowały wspólnie do Komunii świętej niż gdyby robiły to osobno albo wcale – uważa hierarcha.

 

Co więcej, według emerytowanego kurialisty, zgodne z nauczaniem Kościoła jest to, by mieszana wyznaniowo para regularnie przyjmowała Eucharystię. W takim przypadku, powiedział, „wyjątkowy charakter” jej sytuacji występuje za każdym razem, gdy para ta uczestniczy wspólnie w Mszy świętej.

 

Niemieccy biskupi w swoim dokumencie stwierdzili, że wymogiem dla udzielania Komunii świętej protestantowi jest podzielanie „katolickiej wiary w Eucharystię”. Nie sprecyzowano jednak, co to dokładnie znaczy. Według głównego promotora tego rozwiązania, kardynała Waltera Kaspera, chodzi jedynie o to, by protestant uznawał Komunię świętą za Ciało Pańskie.

 

Coccopalmerio jest tego samego zdania. W jego przekonaniu, „nie jest koniecznym wymogiem”, by niekatolik miał jakąś bardziej szczegółową wiedzę teologiczną na temat przemiany chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa.

 

Kościół naucza, że niektórzy protestanci mogą przyjmować Najświętszy Sakrament w sytuacji zagrożenia życia, wyznając wiarę katolicką.

 

Pach

 

źródło: lastampa.it, Katholisch.de

 

 


DATA: 2018-08-06 07:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy ci hierarchowie zdają sobie z tego sprawę, że za niegodne przyjmowanie Eucharystii grozi piekło ? czy oni świadomie wpychają tam ludzi ? to jest zgroza !
ponad 1 rok temu / Jan
 
Nie.
ponad 1 rok temu / do ale kwik
 
Orban jest mniej godny Komunii Św. niż Schetyna?
ponad 1 rok temu / ala wilk
 
"Kościół naucza, że niektórzy protestanci mogą przyjmować Najświętszy Sakrament w sytuacji zagrożenia życia, wyznając wiarę KATOLICKĄ." Drobny szczegół: w takim wypadku przestają być protestantami i stają się katolikami.
ponad 1 rok temu / Anna
 
Tylko demencja, czy coś więcej?
ponad 1 rok temu / Stefan
 
Tak dokonuje się wielka apostazja zapowiedziana przez świętego Pawła.
ponad 1 rok temu / Salus
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.