DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 

Kardynał Scola: komunia dla rozwodników jest sprzeczna z nauczaniem Kościoła

Kardynał Scola: komunia dla rozwodników jest sprzeczna z nauczaniem Kościoła
fot.You Tube/Gruppo CLAS

Kardynał Angelo Scola odniósł się do różnych interpretacji papieskiej adhortacji Amoris Laetitia mówiących o możliwości udzielania Komunii osobom rozwiedzionym, żyjącym w ponownych związkach. Jego zdaniem jest to całkowicie sprzeczne z nauczaniem Kościoła.

 

Kardynał Angelo Scola był na poprzednim konklawe głownym papabile - media widziały w nim następnego papieża. W nowej książce – wywiadzie, były ordynariusz Mediolanu opowiedział się za tradycyjnym nauczaniem Kościoła w kwestii udzielania Komunii rozwodnikom żyjącym w ponownych związkach. Jego zdaniem, takie osoby „nie mogą przystępować do Komunii jeżeli nie żyją w całkowitej czystości”.

 

To nauczanie „wynika z charakteru katolickiego małżeństwa”, gdzie jedność małżonków jest odzwierciedleniem jedności Chrystusa z Kościołem. Swoją opinię kard. Scola przedstawił Franciszkowi podczas prywatnej audiencji.

 

Jeżeli Eucharystia jest fundamentem małżeństwa, to ktoś kto porzuca współmałżonka dla ponownego związku sam wyklucza się ze wspólnoty eucharystycznej. Niemożliwość przystępowania takich osób do Komunii nie jest żadną karą, której wymiar może być zmniejszony, lecz wynika z samego charakteru katolickiego małżeństwa, które żyje dzięki eucharystycznym darom Chrystusa. Dzięki takim samym darom żyje Kościół – Jego oblubienica.

 

Osoby pozostające w takich związkach (nawet mimo zezwolenia na przyjmowanie Komunii) nie będą w stanie otrzymać eucharystycznych darów ze względu na stan w jakim się znajdują. Jest on bowiem sprzeczny z wzorcem miłości jaką Chrystus obdarza swój Kościół.

 

W swojej opinii kard. Scola kontynuuje myśl Jana Pawła II głoszącego, że do Komunii mogą zostać dopuszczone jedynie takie osoby, które wyznają swoje grzechy i zdecydują się na życie w czystości.

 

Źródło; catholicherald.com

PR  

  


DATA: 2018-09-07 14:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekawostka. 9.09.2018 Radia Watykańskie ujawniło Opinię Kard. Scola w taki sposób jakby prezentowało opinię papieża Franciszka. Ale po co ten zabieg? Wystarczyło przedstawić co powiedział papież. Należy domniemywać, że OPINIA Papieża nie może być JAWNA ponieważ jest na >nie< i >tak
ponad 1 rok temu / iskierka
 
@sp - kardyał powołuje się na św.Jana Pawła, czyli na FC.
ponad 1 rok temu / Ada
 
@Ada, w FC raczej nic takiego nie wyczytasz, o ile będziesz jej treść traktować rzeczywiście poważnie i spójnie.
ponad 1 rok temu / sp
 
Znowu czytamy: > Jego / Biskupa zdaniem ...< Co to ma >być< To jest NIEPOWAŻNE I GORSZĄCE , gdyż w zależności od Biskupa mamy RÓŻNE ZDANIA i OPINIE. Nobliwi Hierarchowie siedzą w swoich >pałacach< i obwieszczają > BOHATERSKO swoje< zdanie w mediach jak papież. Można dostać >kręćkaSWOJĄ OPINIĘ PAPIEŻOWIKOLEGIALIZM< a Biskup Rzymu jest TYLKO jednym z nich. Ciekawe czy wielu będzie chętnych do złożenia świadectwa i powiedzenia prosto w oczy Papieżowi co myśli.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Nie ma czegoś takiego jak "unieważnienie Sakramentu Małżeńskiego". Istnieje stwierdzenie nieważności małżeństwa.
ponad 1 rok temu / do Andrzej BR
 
Kardynał poywierdza dotychczasową naukę Kościoła. Cóż z tego, zamęt trwa nadal, istotą jest zmiana paradygmatu sumienia, co prowadzić może do rewolucji moralności, czy to będzie wtedy ten sam Kościół? Stąd niepokój katolików o przyszłość. Nadzieja w obietnicy Chrystusa. Myślę, że obecne skandale też można powiązać z zamętem wokół AL i nowym paradygmatem Kościoła. Błąd, zamęt, otoczenie progresywnych hierarchów sprzyja złu, które uderza w Ojca Świętego oby ku przestrodze.
ponad 1 rok temu / raf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.