DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Kardynał Schönborn autorem synodalnego dokumentu. Co to oznacza?

Kardynał Schönborn autorem synodalnego dokumentu. Co to oznacza?
fot. Donatella Giagnori / DDP / FORUM

Kardynał Christoph Schönborn, arcybiskup Wiednia, będzie z woli Ojca Świętego jednym z autorów dokumentu końcowego Synodu Amazońskiego. Co to oznacza?

 

Na konferencji prasowej we wtorek 15 października podano listę redaktorów dokumentu finalnego Synodu Biskupów ds. Amazonii. Jednym z nich jest arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn; do kluczowego dla przyszłości synodu grona powołał go osobiście Ojciec Święty.

 

Nie jest to decyzja zaskakująca, choć jej konsekwencje będą prawdopodobnie niezwykle poważne.

 

Kard. Schönborn jest członkiem dwuosobowej Rady Sekretariatu Generalnego instytucji Synodu Biskupów. Uczestniczył bardzo aktywnie w przygotowaniach Synodu Amazońskiego. Zaproszono go między innymi na słynną czerwcową zamkniętą przedsynodalną konferencję w Rzymie, na której grono progresywnych hierarchów i teologów wypracowywało agendę przyszłego zgromadzenia.

 

Schönborn, zadeklarowany progresista i zwolennik wielkiej rewolucji, cieszy się od lat dużym zaufaniem Ojca Świętego.

 

To właśnie jemu papież Franciszek powierzył w 2016 roku prezentację opinii publicznej swojej najsłynniejszej adhortacji apostolskiej Amoris laetitia; pytany później o jej właściwą interpretację odsyłał właśnie do wystąpienia austriackiego duchownego. Znawcy problematyki podkreślają, że Schönborn (obok kard. Waltera Kaspera) był jednym z kluczowych autorów tekstu tej adhortacji, podobnie jak i finalnego dokumentu dwuczęściowego Synodu Biskupów ds. Rodziny.

 

Amoris laetitia utorowała drogę do rewolucyjnych zmian w Kościele katolickim, które przez niektóych duchownych oceniane są jako sprzeczne z nauczaniem opartym o Pismo Święte i Tradycję. Na kanwie tego dokumentu w wielu diecezjach całego świata otwarto dostęp do Komunii świętej tym rozwodnikom, którzy utrzymują pozamałżeńskie relacje seksualne. Adhortacja stała się również podstawą dopuszczenia do Eucharystii protestanckich małżonków katolików przez większość biskupów Niemiec w roku 2018. Tekst dokumentu, choć w sferze deklaracji odwołuje się do Tradycji i nauczania św. Tomasza z Akwinu, stanowi w istocie głębokie zerwanie z Magisterium. Promuje etykę sytuacyjną i relatywizm moralny. Jego istotą jest zmiana katolickiego rozumienia sumienia oparta o de facto pogańską filozofię niemieckiego idealizmu. Z dokumentu wyłania się coś, co progresiści nazywają wprost „nowym paradygmatem”: oto katolik nie ma już kształtować swojego życia podług niezmiennego prawa Bożego wyrażanego w nauce Kościoła, ale ma samodzielnie i autonomicznie (sic) decydować, co z tego prawa jest w stanie w swoim życiu zastosować, a czego już nie.

 

Schönborn jest szeroko znany katolickiej opinii publicznej z podważania Tradycji. W przeszłości angażował się silnie na rzecz uznania postulatów ruchu LGBT, relatywizując katolickie nauczanie na temat ludzkiej seksualności. W 2012 roku zaakceptował obecność w radzie parafialnej w miejscowości Stützhofen homoseksualisty, który żył w jawnym związku jednopłciowym; sprzeciwił się wówczas broniącemu prawd wiary polskiemu kapłanowi, ks. Gerardowi Świerczkowi. W kolejnych latach, także na marginesie Synodu Biskupów ds. Biskupów, bronił rzekomych wartości obecnych w niektórych związkach homoseksualnych; w 2017 roku z kolei uczestniczył w nabożeństwie zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Aids u boku Gery’ego Keszlera, szefa ideologicznie progejowskiej organizacji Life Ball, oraz Thomasa Neuwirtha, transwestyty znanego jako Conchita Wurst.

 

W tym roku Schönborn zabierał chętnie głos w debacie przed Synodem Amazońskim. W jednym z wywiadów poparł wyświęcanie żonatych księży, stwierdzając, że w Kościele katolickim mogą funkcjonować obok siebie dwa różne modele kapłaństwa. Zaproponował też zwołanie III Soboru Watykańskiego, który miałby zająć się otwarciem kapłaństwa dla kobiet; nie wykluczał, że w przyszłości kobieta mogłaby zostać nawet papieżem. Podobne tezy jeszcze w późnych latach 90. głosił związany z tak zwaną Mafią z Sankt Gallen kard. Carlo Maria Martini, wielki progresista, jeden z duchowych ojców konklawe w 2013 roku.

 

W tym kontekście widać doskonale, że fakt powierzenia kardynałowi Schönbornowi misji współtworzenia finalnego dokumentu Synodu Amazońskiego nie może być uznane za przypadkowe. Wydaje się, że spełnić się mogą najgorsze obawy wyrażane przez konserwatywnych hierarchów i teologów przed tym zgromadzeniem - ostrzegali oni bowiem, że synod, choć formalnie poświęcony sprawie ekologii i Indian, stanie się tak naprawdę narzędziem do zaimplementowania kolejnej fazy wewnątrzkościelnej rewolucji.

 

 

Paweł Chmielewski

 

 


DATA: 2019-10-17 13:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I bardzo dobrze. Nie wszystko w ?tradycji? jest dobre czy święte. Wystarczy przeczytać dokumenty poszczególnych synodów i soborów duża cześć w języku polskim i zapytać się szczerze czy naprawdę identyfikujecie się z tym co jest tam napisane. A przecież jak nie - jesteście poza kościołem :
8 miesięcy temu / Dariusz J.
 
Paweł Lisicki ma rację- wszystko w Kościele zmierza konsekwentnie w określonym kierunku i nie ma po ludzku szans na powrót do normalności czyli tradycji- skończyć się więc musi tak jak w jego książce. Rak Kościoła czyli opcja heretycka zżarła już prawie cały Kościół. Zostało tylko bractwo SPX i garstka pozostałych księży tradycjonalistycznych. W Niemczech wyłącznie kwestie podatku kościelnego sprawiają, że chce im tam się jeszcze "bawić" w wyznanie o nazwie Kościół Rzymskokatolicki -bo poza tym jest to już pełen protestantyzm.
9 miesięcy temu / Jacek
 
Módlmy się na Kościół, aby przeszedł "suchą stopą" przez czas kryzysu.
9 miesięcy temu / alo
 
Antychryst w kościele to fakt,ale odrzucimy go siłą modlitwy Polacy uratują ten świat
9 miesięcy temu / Krzyszrof
 
@ Wojtek: Chyba nie masz wątpliwości, a pytanie ma jedynie charakter retoryczny? Przyznam, że na kard. Schoenborna mam swoistą alergię, ale są ku temu powszechnie znane i ważne przyczyny.
9 miesięcy temu / Karol
 
Zamiast oddawać cześć Bogu, poprzez zachowywanie Przykazań Bożych, zamiast stawiać Boga w centrum, znoszą Przykazania np.6 i głoszą własne nauki. Czy to nie są jednak tylko pyszałkowie uważający się, w sercu swym, za mądrzejszych od Boga, a w gruncie rzeczy przemawiający z inspiracji Złego...?
9 miesięcy temu / Wojtek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.