DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Kardynał Sarah w kontekście synodu ostrzega przed "niebezpieczną schizofreniczną patologią”

Kardynał Sarah w kontekście synodu ostrzega przed "niebezpieczną schizofreniczną patologią”
Kardynał R. Sarah w trakcie konsystorza, 2010-11-20; fot. Fabio Frustaci / EIDON/MAXPPP

Kolejny ważny duchowny watykański kard. Robert Sarah – w listopadzie ub. roku powołany na przewodniczącego Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów - potwierdził, że „nie można oddzielać praktyki duszpasterskiej od nauki katolickiej”. Gwinejski hierarcha nie zawahał się nazwać takiego postepowania „formą herezji".


"Pomysł, by umieszczać nauczanie Magisterium w ładnym pudełku, oddzielając je od praktyki duszpasterskiej - która może ewoluować w zależności od okoliczności, mód i namiętności - jest formą herezji, niebezpieczną schizofreniczną patologią” – stwierdził kardynał Sarah.

 

Jego wypowiedź zawarta jest w książce pt. Dieu ou rien” („Bóg albo nic”), która właśnie ukazała się dzięki francuskiemu wydawnictwu Fayard. Książka napisana w formie wywiadu zawiera osobiste przemyślenia gwinejskiego hierarchy dotyczące kwestii religijnych oraz politycznych.

 

Hierarcha zapytany między innymi o stanowisko biskupów afrykańskich dotyczące propozycji kard. Kaspera, by udzielać Komunii świętej rozwodnikom  stanowczo odpowiedział: "Kościół afrykański będzie zdecydowanie sprzeciwiać się buntowi przeciwko nauczaniu Jezusa i Jego Magisterium”.

 

Kardynał Sarah zanim został powołany na szefa Kongregacji Kultu Bożego posługiwał jako przewodniczący Cor Unum, urzędu nadzorującego działalność charytatywną Kościoła. Papież Benedykt XVI powierzył mu to stanowisko, mając nadzieję, że zreformuje organizację Caritas Internationalis, która zaangażowała się we współpracę z innymi zachodnimi organizacjami pozarządowymi, finansującymi aborcję i antykoncepcję w ubogich krajach Trzeciego Świata. Gwinejski hierarcha zmienił świecki zarząd Caritasu i polecił wszystkim kościelnym organizacjom charytatywnym, by postępowały zgodnie z nauczaniem Kościoła. Zabronił im uczestniczenia w projektach promujących m.in. antykoncepcję i aborcję. W „wywiadzie rzece” zaznaczył, że „zdecydowanie potępia próby narzucenia przez Zachód fałszywych wartości, przy pomocy argumentów politycznych i finansowych”.

 

Duchowny zauważył, że w niektórych krajach afrykańskich celowo powołano różnego rodzaju "ministerstwa pod pretekstem ochrony płci,” by uzasadnić „ideologię gender”. Jego zdaniem to „ohydne, ponieważ większość ludności afrykańskiej jest bezbronna wobec fanatycznych zachodnich ideologów”.

 

Hierarcha skrytykował także eutanazję, która jest "osobliwym i najdobitniejszym markerem społeczeństwa bez Boga" i "podludzi". Wyraził jednak nadzieję, że dzięki "przebudzeniu sumień", szczególnie wśród młodych ludzi w Ameryce Północnej, "kultura śmierci" zostanie przezwyciężona. „Bóg nie śpi. On jest naprawdę z tymi, którzy walczą w obronie życia!" – mówił.

 

Poza kardynałem Sarah ostatnio zdecydowanie w obronie nauczania moralnego Kościoła i nieoddzielania go od praktyki duszpasterskiej wystąpił amerykański biskup Robert Morlino z Madison i kard. Piacenza.

 

Bp Morlino podkreślił, że „tylko to, co jest prawdą, może być ostatecznie duszpasterskie.” Stwierdził ponadto, że „duchowny nie może czynić niczego, co by nie ucieleśniało Prawdy.” Wyjaśnił, że niektóre doktryny nie są spsiane, ale są zawarte w pewnych praktykach. Dlatego zmieniając posługę duszpasterską de facto zmienia się nauczanie Kościoła.

 

W minionym miesiącu wysoki urzędnik kurii watykańskiej, kardynał Mauro Piacenza wygłosił wykład w Niemczech zdecydowanie sprzeciwiając się propozycjom kard. Kaspera. Włoski duchowny podkreślił, że nie można ignorować nauczania moralnego pod pretekstem okazywania miłosierdzia.

 

Penitencjarz Większy, który upoważniony jest do odpuszczania najcięższych grzechów zauważył, że duszpasterz nie może postępować wbrew nauce Kościoła. - Działalność duszpasterska, która jest pełna miłosierdzia, ale sprzeciwia się doktrynie jest bezlitosna – stwierdził.

 

 

Źródło: lifesitenews.com., AS.

 

 


DATA: 2015-02-27 11:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

lila; życie razem z niepoślubionym partnerem jest złamaniem przysięgi małżeńskiej. Nie tylko fizyczne relacje z niepoślubionym partnerem są grzechem, ale pewnie słyszałaś o zdradzie duchowej, i ona zachodzi w przypadku par, które po rozwodzie tworzą relacje z innymi partnerami. Czytałam wypowiedź ks.Dziewieckiego, który mówił że aby otrzymać rozgrzeszenie w takiej sytuacji należy się rozstać i zamieszkać osobno.
ponad 5 lat temu / kobieta
 
___> Czesław nie ze wszystkimi. Patrz petycja świeckich po rekolekcjach Bp Rysia w Laskach. Tak owych słynnych medialnych laskach.
ponad 5 lat temu / Leo
 
Zawsze jednak pozostaje kwestia złamania przysięgi małżeńskiej. Uprzedzając ewentualny zarzut: kobieta, która odchodzi od męża bo się nad nią znęca, ale nie wchodzi w ponowny związek, to jednak coś innego. Choć przyznaję nie wiem co na to nauczanie Kościoła.
ponad 5 lat temu / Iw
 
powtorze za kardynalem: większość ludności w Europie jest bezbronna wobec fanatycznych zachodnich ideologów narzucajacych ludziom gender w szczegolnosci kiedy Polski Kosciol i Episkopat milczy zeby urojonych parlamentarzystow przepychajacych antychrzescijanskie ustawy i falszywej wladzy nie obrazic
ponad 5 lat temu / Drogi kardynale, w Polsce to samo, jestesmy jak zniewolona bieda afryka, u nas zniewolenie jest fals
 
No proszę afrykańscy biskupi razem z polskim mogą uratować kościół przed herezją ! Oby Frańciszek tylko nie został zmanipulowany przez masonerię homoseksualną !? Trzeba się za pasterzy modlić bo Jezus się modlił też za apostołów aby ci nie upadli ! Widać więc że modlitwa jest ważnym wsparciem !!!
ponad 5 lat temu / Czesław
 
A co z udzielaniem komunii świętej rozwodnikowi, który się po rozwodzie nawrócił i żyje w nowym związku, ale w absolutnej czystości ( tzw. białe małżeństwo )?
ponad 5 lat temu / lila
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.