DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

Kardynał Sarah surowo potępia nadużycia duchownych i wzywa do gorliwej modlitwy

Kardynał Sarah surowo potępia nadużycia duchownych i wzywa do gorliwej modlitwy
EIDON/MAXPPP / FORUM

W środę we Francji ukazała się nowa książka kardynała Roberta Saraha. Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów surowo potępia w niej nadużycia części duchownych i szerzącą się liberalną teologię. Jednocześnie jednak pociesza wiernych kapłanów.

 

Książka nosi pochodzący z Nowego Testamentu tytuł „Jest już wieczór i dzień ma się ku końcowi”. Jak wynika z opublikowanego wcześniej na łamach portalu lesalonbeige.fr wstępu, kardynał poruszył w niej kwestie nadużyć seksualnych, relatywizmu, braku modlitwy i aktywizmu społecznego.

 

Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów potępił zdrajców w Kościele i osoby szkodzące niewinnym duszom dzieci. Podkreślił, że mamy do zarówno w Kościele, jak i społeczeństwie świeckim.

 

Kardynał Sarah opisał też zjawisko określone przezeń jako tajemnicę Judasza (określenie autorstwa papieża Franciszka). Podkreślił, że Pan Jezus kochał Judasza podobnie jak innych uczniów. Iskariota jednak dał się pokonać przez wątpliwości. Pragnął bowiem, by Królestwo Boże na ziemi zapanowało natychmiast. To doprowadziło go do upadku. Jak podkreślił kardynał Sarah, to Judasz jako pierwszy przyjął świętokradczą Komunię świętą. Następnie zaś dopuścił się zdrady.

 

Hierarcha wyraził też ubolewanie z powodu szerzenia się relatywizmu w teologii. Skrytykował również roszczenia księży domagających się prawa do życia prywatnego, które sprzeciwia się misji stojącej przed duchownymi. Kardynał przestrzegł kapłanów, że staną się ofiarami krytyki z powodu grzechów mniejszości wśród nich. Jednak wezwał, by nie tracili nadziei, gdyż Kościół nie zginie.

 

Podkreślił, że 400 tysięcy duchownych na całym świecie wiernie służy Kościołowi i niemoralni współbracia nie są w stanie zniszczyć ich świadectwa. Hierarcha nie podjął próby indywidualnego rozwiązania kryzysu. Przeciwnie, wezwał do głębokiej wiary i modlitwy.

 

Warto pamiętać też o słowach pocieszenia, jakie kieruje kardynał Sarah. Wszak Kościół przeżywał już wiele kryzysów – takich jak spór świętych Piotra i Pawła, schizma zachodnia czy kryzys doby renesansu. Za każdym razem wychodził jednak obronną ręką.

 

Kościół twa przez 2 tysiące lat, a w tym okresie upadło już wiele państw, imperiów, instytucji. Fakt trwania Kościoła przez 2 tysiące lat mimo tylu kryzysów i ludzkich słabości stanowi argument za tym, że czuwa nad nim Boża Opatrzność. Jest to zgodne z obietnicą Chrystusa Pana złożoną świętemu Piotrowi: „otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Opoka] i na tej opoce zbuduję Kościół mój [...]. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16, 18--19).

 

Źródła: lifesitenews.com / lesalonbeige.fr / Biblia Tysiąclecia / komentarz własny pch24.pl

mjend


DATA: 2019-03-21 10:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.