DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2019 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 

Kardynał Sarah 10 lat po „Summorum Pontificum”: nadal trwa wojna o liturgię

Kardynał Sarah 10 lat po „Summorum Pontificum”: nadal trwa wojna o liturgię

W Kościele wciąż jeszcze nie doszło do pojednania liturgicznego, o które zabiegał Benedykt XVI. Wojna liturgiczna trwa dalej, Eucharystia, sakrament miłości, staje się okazją do wrogości i pogardy – uważa prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego. Na łamach francuskiego miesięcznika „La Nef” kardynał Robert Sarah dokonał bilansu recepcji motu proprio „Summorum Pontificum” dziesięć lat po jego publikacji.

 

Szef watykańskiej dykasterii stwierdził, że celem tego dokumentu było nie tyle prawne usankcjonowanie statusu tak zwanej przedsoborowej liturgii, ale wzajemne ubogacanie się dwóch form rytu rzymskiego. Bywa to niekiedy nazywane reformą reformy liturgicznej, jednakże zdaniem kard. Saraha termin ten nie okazał się szczęśliwy, ponieważ stał się synonimem „dominacji jednego klanu nad drugim”. Dlatego lepiej jest mówić o pojednaniu liturgicznym. Aby doszło do pojednania, trzeba poczynić konkretne kroki zarówno w dawnej, jak i w nowej formie liturgii.

Do tych, którzy uczęszczają na Eucharystię w formie nadzwyczajnej, kard. Sarah apeluje na przykład o zachowanie właściwej postawy, „dalekiej od defensywnej sztywności, estetyzmu i archeologizmu”. Postuluje zastosowanie właściwie rozumianego aktywnego udziału wiernych. Przypomina, że zgodnie z nauczaniem Soboru czytania mszalne powinny być dla wszystkich zrozumiałe. Zauważa, że dobrą rzeczą byłoby uzgodnienie obu kalendarzy liturgicznych. Podkreśla zarazem, że po motu proprio Benedykta XVI nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego nie powinno się już nazywać rytem przedsoborowym, bo ryt ten powinien być oświecany, ożywiany i kierowany nauczaniem Soboru.

Wiele do zrobienia jest również w formie zwyczajnej rytu rzymskiego. Kwestią podstawową jest tu przywrócenie prymatu Boga i sakralności liturgii. Tym, co najbardziej odwraca uwagę wiernych od Boga, jest centralna i narzucająca się obecność kapłana. Z tego względu kard. Sarah postuluje ustawienie na ołtarzu wielkiego krzyża, aby to on był wyraźnym punktem odniesienia zarówno dla wiernych, jak i celebransa.

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego przypomina też o znaczeniu gestów liturgicznych, takich jak klękanie, złączenie palców celebransa po konsekracji czy przyjmowanie Komunii świętej do ust. „Lud Boży, kierując się intuicją wiary, wie dobrze, że bez tej radykalnej pokory, wyrażonej w gestach adoracji i rytów sakralnych, nie może być przyjaźni z Bogiem” – napisał kard. Sarah. Przypomina on również o zalecanym przez Sobór używaniu łaciny w częściach stałych Mszy świętej.

„Z całego serca apeluję o przeprowadzenie pojednania liturgicznego zgodnie z nauczaniem Benedykta XVI i w duchu duszpasterskim papieża Franciszka” – pisze na zakończenie kard. Sarah.

 

 

Źródło: KAI/RV

RoM
 

 


DATA: 2017-08-30 10:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Myślę, że dobrą rzeczą byłoby zdobycie przez Redakcję Pch24 egzemplarza ?La Nef? i podanie tłumaczenia całego tekstu kardynała Sarah.
ponad 1 rok temu / 007
 
[email protected] bo taka jest Tradycja Kościoła katolickiego. Mająca ponad 1000-letnią historię.
ponad 1 rok temu / Jurek
 
Chrystus nauczał po aramejsku Ewangelie spisano po grecku po co łacina?
ponad 1 rok temu / JAWA
 
1. Wszystkie zmiany, których życzył sobie Sobór Watykański II objęte zostały reformą mszału i zrealizowane w jego edycji z 1965 r. Tym sposobem wprowadzony był do liturgii język narodowy (za wyjątkiem Offertorium i Kanonu), zniesione "modlitwy u stóp ołtarza" (na początku Mszy św.) oraz czytanie "Ostatniej ewangelii". 2. Wszystko, co nastąpiło później (w tym NOM) nie jest zapisane w dokumentach SWII. Mądrym dość!
ponad 1 rok temu / Jurek
 
Dopóki człowieku nie wyklęczysz swego, nie zaznasz atmosfery obu rytów, nie wgłębisz się w każdy gest i słowo nie można w sposób obiektywny wyrażać co jest dobre a co nie koniecznie. Ja zacząłem od zestawienia Offertorium z Przygotowaniem darów. Tego w żaden sposób nie można porównać :( I tak krok po kroku z czegoś podniosłego i szczegółowego w swej treści zmienia się w coś ogólnego, powierzchownego i rozmytego. Modlitwa wiernych często kojarzy mi się z "koncertem życzeń" lub wypowiedziami na Miss Polonia - aby był pokój i nikt nie dręczył zwierząt. Modlitwa przed Komunią św. która jest cytatem słów Setnika z Kafarnaum kiedyś mówiona po łacinie dziś w języku polskim nagminnie przekręcana przez kobiety jako "niegodne" bez znajomości że to jest CYTAT modlitwy a nie modlitwa własna. I wychodzi pokraka jako - "Panie nie jestem godna..." ciekawe czy tak mówił Setnik? W myśl tego powinny się panie modlić - Ojcze mój któryś jest w niebie... No to jak uczył Pan Jezus?
ponad 1 rok temu / Soplica
 
Widać bardzo duże zróżnicowanie ze względu na diecezje, a nadal mamy wielkie "dziury" wielkości mniej więcej województw. Część z nich jest zapełniona jednym miejscem z nieregularną celebracją, na pewno warto docenić starania tych parafii, ale są to najczęściej 2 msze w miesiącu na tak wielki obszar. Pomijam kwestię taką, że codziennie msza tradycyjna odprawiana jest dosłownie w kilku miejscach w Polsce (co i tak jest głównie zasługą Instytutu Dobrego Pasterza), tak więc te bzdury o rzekomej dostępności mszy trydenckiej mogą irytować. Sam akurat mam szczęście takie, że na taką niedzielną mszę muszę dojechać jedynie około 12 kilometrów od domu. Rozwiązanie chyba jest tylko takie, że trzeba "męczyć" biskupów. Każdy katolik niech przyjdzie chociaż raz, zobaczy o co chodzi, trochę się dokształci na temat samej liturgii, potem podejmie decyzję. Popyt wzrasta. Koniecznie zapraszać rodzinę i znajomych, tylko bez poczucia wyższości bądź elitarności.
ponad 1 rok temu / incuss
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.